آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در بورس (بخش پنجم)

آموزش بورس | آموزش رایگان بورس| سهم غگل | خساپا

در این مقاله، نماد غگل را که در دسته مواد غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر قرار دارد را بررسی می‌کنیم. این نکته را در نظر بگیرید که گروه قند و شکر جزء دسته‌ای جدا از گروه مواد غذایی قرار دارد.

 نماد غگل شرکتی است که گلوکز تولید می‌کند. P/E:59 و P/E هم گروه 35.94 است. بنابراین با بررسی P/E انتظار می‌رود که در کوتاه مدت با کاهش قیمت سهام روبرو شد به دلیل اینکه باید سهم با P/E صنعت خود برابر شود و با بررسی این نماد در قبل از روز معاملاتی متوجه می‌شویم که P/E خیلی بالاتر بوده است و امروز 5%- است و یک مقدار P/E بهتر شده است.

 حجم معاملات 35.79 میلیون و حجم مبنا 7.069 میلیون است. پس حجم مبنا را پر کرده و قیمت پایانی را تحت تاثیر قرار داده است.

مطلبی که در این مقاله بررسی می‌کنیم، باکس خرید و فروش توسط اشخاص حقیقی و حقوقی است.

اول نیاز است که تفاوت بین اشخاص حقیقی و حقوقی و نقش افراد در معاملات را درک کنیم.

افراد حقیقی افرادی هستند که مانند من و شما معامله گران خردی هستند که در بازار حضور دارند، اما حقوقی‌ها بازیگران فعالی هستند که در نقش حقوقی در قالب یک شرکت سرمایه‌گذاری به صورت رسمی نماد حقوقی خود را معامله می‌کنند.

منظور از سهام‌داران حقوقی الزاما منظور سهامداران بزرگ یا سهم‌های بزرگی خریداری می‌کنند، نیستند. بلکه شرکت‌ها می‌باشند.

 امکان دارد فقط تعداد کمی از سهم‌ها، را خرید و فروش کنند ولی در قالب یک شرکت انجام می‌دهند، ولی معمولا به دلیل اینکه حقوقی‌ها از لحاظ پشتوانه مالی شرکت‌هایی هستند که توانایی این را دارند که سرنوشت یک سهم را تعیین کنند. حرکت‌های حقوقی برای ما حائز اهمیت است. پس در ادامه تحولات و رفتارهای حقیقی‌ها و حقوقی‌ها را بررسی می‌کنیم.

به طور مثال شرکت سرمایه‌گذاری امروز غگل خریداری کرده است یا فروخته است؟همان‌طور که تعداد حقیقی‌ها در بازار خیلی زیاد هستند. تعداد حقوقی‌هایی که می‌توانند سهم غگل را خریداری کنند به همین نسبت می‌توانند زیاد باشد. بنابراین تعداد حقیقی‌ها و تعداد حقوقی‌ها برای تحلیل حائز اهمیت است.

امروز حجم معاملات برای نماد غگل 35.79 میلیون است.

در قسمت چپ نماد غگل حجم معاملات خرید توسط اشخاص حقیقی  34.77 میلیون برای این نماد است. یعنی 97% سهم‌هایی که امروز خریداری شده، توسط اشخاص حقیقی است و مابقی 1.02 میلیون سهم یعنی 2.8% را افراد حقوقی خرید کرده‌اند.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که چه تعداد حقیقی 34.77 میلیون سهم را خریداری کرده‌اند؟

در قسمت پایین، تعداد نشان داده شده است که 7554 فرد حقیقی 3477 هزار میلیون سهم و 2 حقوقی 1 میلیون سهم را خریداری کرده‌اند.

پس این تحلیل به دست می‌آید که خریداران اکثرا افراد حقیقی بودند و 2% حقوقی سهم را به حجم 1 میلیون خریداری کرده است.

از طرفی در قسمت فروش با این موضوع مواجه می‌شویم که 99.8% افراد حقیقی این سهم را فروخته‌اند و حقیقی‌ها خیلی فروشنده نبوده‌اند. به عبارتی مجموع فروشندگان این سهم، تعداد حقیقی‌ها 285 نفر است و تعداد فروشندگان حقوقی 1 بوده است.

این اطلاعات همواره در دسترس همگان است اما مساله این است که چه اطلاعاتی را بتوانیم استخراج کنیم.

اولین نکته این است که تقریبا 35.74 میلیون سهم فروش و 34.77 میلیون سهم توسط حقیقی‌ها خریداری شده است. تقریبا همان میزان که حقیقی سهم را فروخته است به همان مقدار خریداری کرده است.

تفاوت در این است که 34.77 میلیون سهم توسط 286 نفر فروخته شده است؛ در حالی که این مقدار سهم را 7556 نفر خریداری کرده‌اند. اطلاعاتی که کسب می‌کنیم این است که فروشندگان بلوک‌های بزرگی را فروختند و خریداران بلوک‌های کوچیکی خریداری کرده‌اند.

 اگر تعداد 34.77 میلیون سهم را بر 286 تقسیم کنیم، تقریبا هر کدام از فروشندگان به طور متوسط 125 هزار سهم را فروختند و هر کدام مالک 125 هزار سهم بودند.

 در حالی که خریداران 3477 میلیون سهم خریداری شده را تقسیم بر 7554 نفر انجام دهیم، تقریبا هر کدام مالک 4600 سهم می‌باشند.

هیچ تحلیل رسمی یا هیچ تضمینی برای صحت این تحلیل وجود ندارد ولی به نظر می‌آید که سهامداران بزرگ حقیقی از این سهم خارج شده‌اند و معاملات بزرگی را برای خروج انجام دادند.

خیلی از این اتفاق‌ها به گذشته نماد غگل برمی‌گردد. اگر کسی از قدیم با این سهم بوده و با بررسی تاریخچه خرید و فروش سهم، متوجه می‌شویم این مساله خیلی دور از ذهن نیست.

اولا این نماد در هفته گذشته 20% افزایش سرمایه داشته است و خیلی طبیعی است که افراد برای حفظ سود و سرمایه، تمام و یا بخشی از سهم را بفروشند.

معمولا کسانی که سهامداران بزرگی هستند، پیش قدم می‌شوند.

 این اطلاعات به ما کمک می‌کند که آینده این نماد که امروز 5%- است و سهامداران بزرگ خارج شده‌اند و هر چند حقوقی سهم را به اندازه 1 میلیون سهم خریداری کرده است، هم‌چنان نزولی است یا خیر را بررسی کنیم.

بنابراین خیلی تحرکات حقوقی معنادار نیست، حجم قابل توجهی را خریداری نکرده است.

اگر حقوقی قصد دخالت در خرید و فروش را داشت، مثلا می‌توانست 10 میلیون سهم خریداری کند و سهم را مثبت کند ولی این کار صورت نگرفته است.

حقوقی‌ها از لحاظ تعداد و نرخ مشارکت و حجم معاملات بالا می‌باشند.

بنابراین اطلاعاتی که به‌دست می‌آوریم، این است که فعلا حقوقی احتمالا ناظر است.

در بعضی از نمادها حقوقی‌ها فعال هستند و سهم‌هایی از نمادهای مختلف را خریداری می‌کنند. ولی برخی از سهم‌ها، تعیین کننده سرنوشت سهم، خود حقیقی‌ها می‌باشند.

 ولی ما دوست داریم معمولا سهم، بازیگر داشته باشد. حداقل ما از تحلیل رفتارهای بازیگر می‌توانیم تشخیص دهیم که چه تصمیمی برای آینده سهم دارد.

بعضی از سهم‌ها بازیگر حقوقی ندارند و قیمت توسط افراد حقیقی تعیین می‌شود.

این سوال که از کجا متوجه شویم که این سهم بازیگر حقوقی دارد یا خیر، به وجود می‌آید.

در قسمت بالایی صفحه سازمان بورس، نمادی به نام حقیقی و حقوقی وجود دارد که با کلیک کردن اطلاعات لازم را می‌توانیم به دست بیاوریم.

آموزش بورس | غگل | آموزش رایگان بورس |

این تب اطلاعات سهم را برای روزهای متفاوت ارائه می‌کند.

به‌طور مثال در سال 1399 در 5 و 6 فروردین ماه که 2 روز بازار باز شده است، اطلاعات خرید و فروش حقیقی و حقوقی را نمایش می‌دهد.

اطلاعاتی که از این بخش می‌توانیم دریافت کنیم این است که:

در تاریخ 5 فروردین، حقوقی بیش از یک درصد معادل 3.027 میلیون خرید انجام نداده است و حدودا 1 درصد خرید دست حقوقی بوده است.

148.689 میلیون سهم خرید توسط افراد حقیقی انجام شده است.

در روز 5 فروردین بازیگر اصلی در خرید، حقیقی بوده است.

افراد حقوقی نزدیک 6 میلیون سهم فروخته‌اند، پس حقوقی دیروز مثل اینکه هوشیارتر بوده است و خیلی از سهم‌های خود را که نزدیک 6 میلیون فروخته است.

در روز 6 فروردین حقوقی بی‌تحرک بوده است و 50 هزار سهم بیشتر فروخته نشده است و علت این امر فروش 6 میلیون سهم در 5 فروردین بوده است.

آموزش بورس رایگان | غگل | خرید حقیقی و حقوقی |

 در تاریخ 28/12/1398 حقوقی‌ها نزدیک 26 درصد از سهم خود را فروخته‌اند و تعداد خریداران کم بوده است.

 اصولا اگر در روزهای مختلف سهم را بررسی کنیم، این نکته به دست می‌آید که حقوقی‌ها خریدار چندانی در سهم نبوده‌اند.

با بررسی وضعیت حقوقی و حقیقی نماد غگل این نکته حائز اهمیت است که این نماد، سهمی‌ست که حقوقی در آن نقش فعالی ندارد.

در تاریخ 13 اسفند، نماد با 38% و 61% در 20 اسفند، فروش در بالاترین حجم خرید و فروش است. حجم خرید در دو ماه اول سال بالا نبوده است و حقوقی‌ها اکثرا فروشنده بودند و سهم را خالی کرده‌اند.

در سال 1399 نقش فعالی ندارد و اصولا در مجموع ما نمی‌توانیم برای نماد غگل نقش فعالی برای حقوقی‌ها در نظر بگیریم که به نظر برسد خیلی بازیگر اصلی داشته باشد؛ به دلیل اینکه اکثر روزها افراد حقیقی تعیین کننده قیمت این سهم بوده‌اند.

بنابراین ما با بررسی میزان خرید و فروش افراد حقیقی و حقوقی در روزهای مختلف این نکات را می‌توانیم به دست بیاوریم:

  • اصولا حقیقی و حقوقی‌ها کدام بازیگرهای اصلی هستند
  • حقوقی‌ها چه تصمیم و استراتژی برای سهم دارند.

نکته دیگری که در سایت سازمان بورس می‌توانیم بررسی کنیم اطلاعات عمده در مورد سهامداران حقوقی است. در قسمت سهامداران راجع به سهامداران عمده یک سهم، اطلاعات کسب کنیم که عمدتا شرکت‌ها سهامداران عمده و چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی می‌توانند باشند.

به طور مثال ما به عنوان اشخاص حقیقی می‌توانیم 5% از سهام غگل خریداری کنیم و جز سهامداران باشیم. هم شرکت‌ها و هم اشخاص حقیقی می‌توانند سهامداران عمده باشند.

غگل | سهام | سهم غگل

همان طور که ملاحظه می‌کنید، سهامدار عمده این سهم، شرکت توسعه صنعتی غذایی زر که سهامی عام می‌باشد که 49.330 درصد از این سهم را مالک است.

حدودا 3 میلیارد سهام شرکت غگل در اختیار صنایع غذایی رز قرار دارد. اما دیروز شرکت زر 6 میلیون از سهم خود را فروخته است.

اگر شما روی این شرکت کلیک کنید، روند این خرید و فروش شرکت از نماد غگل را می‌توانید ملاحظه کنید.

اطلاعات غگل | سهام غگل

شرکت زر در تاریخ 1/12 با خرید 2 میلیون سهم و در 5/12 با 100میلیون سهم، سرمایه خود را به 3 میلیارد سهم افزایش داده است. با افزایش این سرمایه، جز سهام داران اصلی قرار گرفته است.

این سهم‌ها در طی روزهای مختلف ثابت مانده است که در تاریخ 29/12 با فروش 100 میلیون سهم، سرمایه خود را از 3123 میلیارد هزار سهم به 3 میلیارد سهم تغییر داده است.

باکس پایین نشان‌دهنده این است که اگر شرکت صنایع غذایی زر، مالک سایر سهام‌داران بورسی باشد در لیست نمایش داده می‌شود.

مالک دیگری در سهم غگل وجود ندارد. 

به نظر می‌رسد که شرکت صنایع زر 50% از سهام شرکت را خریداری کرده است و به تدریج سهام خود را به 3.013 % کاهش داده است.

این اطلاعات خیلی مهم هستند و رصد این اطلاعات به شدت روی تحلیل و آینده این سهم موثر است.

این سوال پیش می‌آید که حقوقی اگر کسی است که از آینده سهم اطلاع دارد، چرا سهام را می‌فروشد؟ دلیل اول قیمت سهم به اندازه کافی رشد کرده است یا دلیل دوم قصد فروش دارد که در قیمت‌های پایین‌تری بخرد و دلیل سوم می‌تواند این باشد که شرکت احتمالا ورشکسته می‌شود. بنابراین نمی‌توان به راحتی قضاوت کرد.

در بعضی مواقع اتفاقی که در بازار می‌افتد منطقی نمی‌باشد. ممکن است شرکت به عمد قیمت سهم را پایین می‌آورد با اینکه خود جز سهامداران عمده است.

تصور کنید شرکت صنایع زر تمایل دارد 50% یا 10% باقی مانده از نماد را خریداری کند، بنابراین باید با مالک 10 % مابقی وارد مذاکره شود.

به طور مثال قیمت سهم در بازار n ریال است، به نظرمی‌آید به نفع شرکت است بخشی از سهام خود را بفروشد و در ریزش قیمت، مابقی سهم را خریداری کند تا شرکت راحت تر رو سهم تصرف پیدا کند.

اصطلاح زیادی وجود دارد. به این خرید Host takeover (خرید خصمانه) گفته می‌شود.

در مقاله‌های قبل در مورد سهام شناور توضیح دادیم که آن درصد از سهامی است که در اختیار سهامداران خرد می‌باشد، که تمایل به خرید و فروش در کوتاه مدت را دارند. بنابراین 50 % از سهام در اختیار  صنایع غذایی زر است و مابقی سهام ممکن است در دسترس سهامداران عمده باشد.

37% سهام شناور در اختیار سهام‌داران خرد است.

باکس حقیقی و حقوقی‌ها اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

سهام خساپا | خساپا | آموزش رایگان بورس

حالا نماد خساپا را بررسی می‌کنیم که این نماد در وضعیت ممنوع- متوقف است. باکس حقیقی و حقوقی‌ها خالی می باشد به دلیل اینکه EPS منفی دارد.

به طبع که مخرج کسر  P/Eمنفی است و این نماد زیان ده است.

 

نماد شیران 2% درصد افزایش قیمت داشته است وP/E:11  و P/E  گروه 9.06 است. ممکن است کاهش قیمت داشته باشد.

شیران | نماد شیران

99.5% حقیقی 0.5 %حقوقی خرید کرده است و اما حقوقی‌ها 37% فروشنده بوده‌اند و به نظر می‌رسد که حقوقی‌ها در این سهم فروشنده هستند.

شیران

سهامداران عمده بانک صنعت و معدن، گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند،BFM، شرکت رفاه اندیشان سرمایه انسانی صنعت و معدن است. عمده این سهم دست هلدینگ بانک صنعت و معدن است.

 با بررسی خرید و فروش این سهم متوجه می‌شویم که دیروز سهمی فروخته نشده است و تغییری در سهم رخ نداده است.

این نماد دارای 15% سهام شناور است و مابقی سهم  در دست سهامداران عمده است. روی هر کدام از سهامداران در سایت کلیک کنیم، می‌توانیم روند خرید و فروش را بررسی کنیم.

سهام شیران | آموزش رایگان بورس

باکسی به نام معاملات با سرستون آبی و سرستون قرمز که تعداد حجم خرید و فروش را نمایش می‌دهد.

این جدول در سمت خریداران به ترتیب 3 عدد را نوشته شده است.

در قسمت خرید، یک شخص حاضر است 2000 سهم را به قیمت 15000 ریال با بالاترین قیمت ممکن و همینطور 3 نفر که همدیگر را نمی‌شناسند، حاضرند 2880 سهم را به قیمت 14944 ریال و یک نفر 100 سهم را به قیمت 14940 خریداری کنند.

در قسمت فروش 1 نفر 550 حجم با قیمت 15100 و 1 نفر 2000 سهم با قیمت 15143 و 1 نفر 2274 سهم را با قیمت 15147 حاضر است بفروشد.

این 3 دسته بالاترین قیمت پیشنهادی دارند که در بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت معامله می‌کنند.

برای تحلیل این موضوع را در نظر بگیرید که بالاترین قیمتی که حاضرند خرید انجام شود 15000 ریال ولی پایین‌ترین قیمت برای فروش 15100 است.

اتفاقی که می‌افتد این است که تا زمانی یکی از طرفین کوتاه نیاید و قیمت خود را با طرف دیگه مساوی نکند، هیچ معامله‌ای انجام نمی‌شود.

بازار زمانی شکل می‌گیرد که قیمت عرضه با قیمت تقاضا یکی باشد.

افراد بسیاری زیادی هستند که در لحظه معاملات را انجام می‌دهند. بنابراین من به عنوان یکی از افراد معامله‌گر می‌توانم تصمیم بگیرم، اگر قصد خرید سهمی را دارم، چه قیمتی را تعیین کنم.

من اگر این سهم را تحلیل کنم که سهم خوبی است و به محض اینکه قیمت 15100 تعیین کنم بلافاصله خرید را انجام می‌دهد. چون یک نفر حاضر است 550 سهم را به قیمت 15100 بفروشد. به محض اینکه ثبت سفارش 15100 انجام شود، معامله صورت می‌گیرد.

 در طول روز که معاملات انجام می‌شود، قیمتها دائما در حال نوسان هستند و ممکن است قیمت سهم پایین‌تر بیاد و به قیمتی که من تعیین کردم برسد و معامله انجام شود.

 به طور مثال من قیمت 14800 تعیین کردم و به دلیل اینکه قیمت‌هایی که در حاضر معامله می‌شود بالاتر از قیمت تعیین شده است، فعلا خریدی انجام نمی‌شود تا زمانی که قیمت سهم در طول روز به قیمت پیشنهادی من برسد.

مثلا الان من 11 صبح پیش‌بینی می‌کنم که تا یک ساعت دیگر، کاهش قیمت وجود دارد، بنابراین دلیلی برای خرید سهم با قیمت 15000 ریال وجود ندارد.

شما می‌توانید تعداد سهم‌هایی که قصد خرید دارید را در چند سفارش ثبت کنید. مثلا 100 سهم در قیمت 15000 100 در 14900 و 100 سهم در 14800 خرید انجام دهد و این امکان دارد، معامله‌ها به صورت پلکانی انجام شود.

به دلیل اینکه ما نمی‌دانیم کمترین قیمتی که این سهم می‌تواند داشته باشد، چه مقدار است ولی تصمیم به خرید این سهم است، خرید را به صورت پلکانی انجام می‌دهیم که اگر قیمت سهم نزولی شد، در قیمت‌های پایین‌تری هم خرید کرده باشیم به دلیل اینکه دقیقا پایین‌ترین قیمت سهم را نمی‌دانیم کجاست. این استراتژی خرید سهم است.

یک نکته را در نماد غگل بررسی می‌کنیم.

غگل

همان طور که ملاحظه می‌کنید نماد غگل امروز 5% پر کرده است؛ ولی 4.99% زده است.

چون اگر یک ریال دیگر پر کند از 5% بیشتر می‌شود؛ چون واحدی که حداقل یک سهم می‌تواند تغییر کند 1 ریال است. بنابراین نمی‌توانست 1 ریال دیگر کاهش پیدا کند.

حداکثر بازه ای است که می‌تواند نوسان کند.

در باکس خرید و فروش دقت کنید.

در سمت خریدار فقط یک نفر حاضر است 10000 سهم با قیمت 6554 ریال در کف قیمت خریداری کند. در حالی که ردیف‌های بعدی را با رنگ خاکستری کمرنگ نمایش داده است به دلیل اینکه قیمت‌های که پیشنهاد دادند، خارج از باند روز است. 3 نفر دیگر وجود دارند که 41300 سهم به قیمت 6489 ریال بخرند، ولی قیمت تو خارج از قیمت است. بنابراین مشاهد می‌کنید هیچ خریداری با قیمت‌های دیگری وجود ندارند و فقط یک نفر است.

اما در سمت فروشنده‌ها حاضرند تعداد 5515 معامله (ممکن است یک نفر 5 تا معامله ثبت کرده باشه) با حجم 85939539 حجم با قیمت 6554 ریال  در کف بفروشند اما جز یک نفر خریدار وجود ندارد اما زمان معاملات تمام شده است. این اصطلاح یعنی صف فروش صورت گرفته است.

زمانی که سهم %5- خود را پر کرده است و افراد زیادی حاضرند سهم را بفروشند ولی خریداری برای سهم وجود ندارد. وقتی سهمی صف فروش می‌شود، تعداد فروشندگان بسیار بالاست و حتی چندین برابر حجم مبنا است.

غگل | سهام غگل | آموزش رایگان بورس

امروز شاخص 12 هزار افزایش داشته است که معادل 2.48% درصد رشد است. یعنی به طور متوسط تمامی سهم‌ها در بازار مثبت  2.5 درصد رشد داشتند.

 ولی این نماد 5%- است و علاوه بر اینکه 86% قصد فروش این سهم را داشتند اما نتوانستند سهم خود را بفروشند.

با توجه به اطلاعات موجود فردا سهم به احتمال زیاد منفی است مگر اینکه حقوقی قصد وارد شدن به سهم را داشته باشد.

ما تصویرهای از این سهم داشتیم به طور مثال اگر دیروز این سهم را بررسی می‌کردیم متوجه می‌شدیم که حقوقی  6 میلیون سهم فروخته است و P/E  سهم از هم گروه خود بالاتر است و انتظار اینکه سهم منفی باشد، وجود دارد.

 

الان نماد وبملت را بررسی خواهیم کرد.

نماد وبملت| بررسی نماد وبملت | آموزش رایگان بورس

این نماد برعکس نماد غگل است. هیچ فروشنده ای وجود ندارد، اما 932 معامله با حجم 31795321 با قیمت 8980 ریال در سقف قیمت حاضرند خرید انجام شود که اصطلاحا صف خرید صورت گرفته است.

بنابراین صف خرید زمانی اتفاق می‌افتد که سهم 5%+ پر کرده است و کسی حاضر به فروش سهم نیست. چون همه تصور می‌کنند که فردا سهم افزایش قیمت دارد. بنابراین می‌توانستیم قبلا با تحلیل‌های آموزش داده شده، P/E نسبت به گروه پایین‌تر است؛ بنابراین باید انتظار افزایش قیمت را داشته باشیم.

بعضی از سهم‌ها P/E نمایش داده نمی‌شود، به دلیل اینکه شرکت EPS خود را ارائه نداده است.

یک باکسی به نام قیمت، حجم در طول روز است. این نمودار نشان‌دهنده تحولات سهم وبملت در طول روز را نمایش می‌دهد.

محور عمودی قیمت است که سهم از اولین قیمت خود 8890 ریال باز شده است و کاهش قیمت داشته است و دوباره افزایش داشته تا سقف قیمت که 8974 ریال بوده که بالاتر از این نمی‌تواند افزایش داشته باشد.

نماد وبملت | آموزش بورس

خط‌های آبی رنگی که پایین نمایش داده شده است؛ نشان‌دهنده حجم معاملات است. مثلا در ساعت 9:30 تا 9:31  34 میلیون ورقه سهم جابه جا شده است.

غگل

در نماد غگل اصلا نمودار وجود ندارد. چون در حقیقت نمودار یک خط افقی در کف قیمت است که در ابتدای صبح در صف فروش باز شده است و یک عده 35 میلیون خرید انجام داده‌اند.

شیران | سهام شیران | آموزش بورس

نماد شیران یک خط متعادل است. صبح معاملاتی از قیمت نسبت پایینی باز شده است و شروع به افزایش قیمت تا 15200 داشته است ولی در آخرین لحظه رشد نزولی داشته است و به همین علت است که قیمت معامله 2.16% رشد کرده است. به دلیل اینکه تعداد عمده معاملات خصوصا از ساعت 9 تا 10:30 در قیمت پایین‌تر انجام شده و حجم معاملات زیاد بوده است. بنابراین قیمت پایانی 2.06% است.

این نمودار به اسم نمودار کندل استیک یا شعمی می‌گویند.

پایین‌ این نمودار باکس‌هایی به نام گروه محصولات شیمیایی وجود دارد.

آموزش رایگان بورس | بورس

بنابراین سهم‌هایی که در قسمت محصولات شیمیایی وجود دارند را می‌توانید اینجا مشاهده کنید که هم گروه‌های نماد شیران در چه وضعیتی قرار دارند که اکثر نمادهای گروه محصولات شیمایی در وضعیت مثبت است.

یک باکسی به نام اطلاعیه و مشاهدات اطلاعات دقیق در کدال وجود دارد. اگر اطلاعیه جدیدی از سهم منتشر شود در این قسمت است.

 در تاریخ 4/12/98 اطلاعیه ای نمایش داده است.

تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه دوره 12 ماهه منتهی به 30/09/1398 است. اولا متوجه می‌شویم پایان سال مالی شیران 30/09 است. بحثی که در مقاله قبل عنوان کردیم این بود که صورت مالی شرکت‌ها در ماه‌های مختلف ارائه می‌شود.

یک باکسی به نام سابقه معامله است که مثلا در همین باکس نماد شیران گزارش می‌دهد که در تاریخ‌های مختلف قیمت‌ها، حجم معاملات و ارزش آن چه تغییری کرده است.

در مقاله اول عنوان کردیم که خرید و فروش هر سهم از طریق کارگزار انجام می‌شود.

نکته ای که وجود دارد این است که هر سرمایه‌گذار، کارگزاری خاص خود را دارد. بنابراین کارگزاری‌ها متفاوت هستند. بنابراین همه آن‌ها یک وظیفه اصلی را برعهده دارند که امکان خرید و فروش فراهم شود.

صفحه کارگزاری خود را باز کنید.

آموزش رایگان بورس | ستران | کارگزاری |

صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، صفحه اولی که در کارگزاری با آن مواجه می‌شوید. این صفحه شامل قسمت‌های مختلف که یک نوار کناری دارد که کنار هر کدام بایستید توضیحات هر یک را نمایش می‌دهد.

دو قسمت در نوار بالایی به نام بلوک شده و قدرت خرید وجود دارد. اولا هر دو در مورد پول صحبت می‌کنند.

 قدرت خرید یعنی میزان پولی که نزد کارگزار وجود دارد و امکان خرید سهم رابرای شما فراهم می‌کند. به طور مثال من حساب کارگزاری خود را 10 میلیون ریال شارژ می‌کنم، بنابراین قدرت خرید من 10 میلیون ریال است.

منظور از بلوکه شده این است که تصور کنید شما سفارشی را برای نماد وبملت به ارزش 2 میلیون ریال ثبت کردید و معامله‌ای انجام نشده است به دلیل اینکه قیمتی که در نظر گرفتید پایین‌تر از قیمت معامله است و داخل صف وارد شده‌اید. کارگزار اعلام می‌کند که شما 2 میلیون سفارش وبملت دارید بنابراین این پول بلوکه می‌شود.

قسمت بالایی دو قسمت به نام سبدبان و دیده‌بان وجود دارد.

سبدبان شامل نمادهایی که شما خریداری کردید و داخل سبدها وجود دارد، می‌باشد. به طور مثال شما ده تا سهم خریداری کرده‌اید در حقیقت شما یک سبد ده سهمی دارید.

تمام سرمایه‌های خود را داخل یک سهم قرار ندهید و در حقیقت چندین سهم را خریداری کنید که اگر یک سهمی کاهش قیمت دارد با افزایش نماد دیگری، کاهش را جبران کند.

در قسمت سبدبان لیست سهم‌هایی که شما در اختیار دارید، قرار می‌گیرد. یعنی به محض اینکه شما سهمی را بخرید، نماد آن سهم در این قسمت قرار می‌گیرد.

 در حال حاضر در سبد من سهمی به اسم ستران قرار دارد.

حداقل سفارشی که از یک سهم میتوانید داشته باشید 5.000.000 ریال است.

برای شروع در بازار سهم سعی کنید حداقل سه تا سهام به جز عرضه‌های اولیه را داشته باشید. حتی الامکان تمامی عرضه اولیه‌ها را شرکت کنید.

در قسمت سبدبان سهام‌هایی را نمایش می‌دهد که شما در سبدتان قرار دادید و در قسمت دیده‌بان می‌توانید سهم‌هایی را اضافه کنید که قصد رصد سهام را دارید.

در قسمت دیده‌بان نمادهایی که جست و جو می‌کنیم، افزوده می‌شود.

در قسمت سبدبان سهام‌هایی که دارید را نمایش می‌دهد.

در حال حاضر قصد خرید نماد شیران را داریم.

خرید و فروش سهام | سهام | نماد ستران | آموزش بورس

یک باکسی به نام خرید و فروش وجود دارد. اول باید تعیین کنیم که آیا قصد خرید یا فروش داریم. در قسمت ارسال سفارش نماد را مشخص می‌کنیم و وقتی کلیک می‌کنیم اطلاعات نماد نمایش داده می‌شود.

خطی را که مشاهده می‌کنید حد بالا و پایین یک سهم را نمایش می‌دهد که در 5%- با قیمت 13903 ریال و در 5%+ با قیمت 15365 ریال است.

عدد 14634  قیمت پایانی دیروز است که امروز نماد با این قیمت بازگشایی شده است.

بازه‌ای که سهم امروز نوسان دارد با رنگ سبز نشان داده شده است و اگر سهم در بازه منفی قرار داشت با خط قرمز نمایش داده شده است.

دایره آبی نشان‌دهنده قیمتی که در حال حاضر معامله با آن صورت می‌گیرد، است. آخرین قیمتی که معامله شده 14936 ریال ا که قیمت پایانی است.

ممکن است در لحظه زمانی که بازار باز است این قیمت تغییر کند. این خط یک تصویر برای قیمت‌گذاری است.

نماد ستران | سهام | آموزش بورس

ما قصد خرید 200 سهم داریم و مساله ای که حائز اهمیت است، نحوه قیمت‌گذاری می‌باشد. اگر قیمت 15100 تعیین کنیم و به محض اینکه سفارش ثبت و خرید انجام شود؛ خرید انجام می‌شود؛ چون یک نفر 550 سهم را به قیمت 15100 حاضر است بفروشد.

زمانی مساله پیچیده‌تر می‌شود که قیمت تعیین شده پایین‌تر از قیمتی باشد که فروشندگان حاضرند بفروشند که در این صورت من در باکس خریدارها که قرار است 2000 هزار سهم بخرد قرار می‌گیرم و باکس تغییر پیدا می‌کند و تعداد خریداران 2 می‌شود؛ به دلیل اینکه من به این باکس در این رنج قیمت اضافه شده‌ام و حجم خرید از 2000 سهم به 2200 سهم افزایش پیدا می‌کند.

سهام شیران

اگر پیشنهاد قیمت من برای خرید سهم 14944 باشد، معامله بلافاصله صورت نمی‌گیرد و من در کنار 3 شخص دیگر قرار می‌گیرد چون هیچ کس حاضر به فروش این سهم در این قیمت نیست مگر اینکه در ادامه با کاهش قیمت مواجه شویم و به قیمت پیشنهادی برسد.

معمولا من برای سفارش سهم چند دقیقه معاملات را رصد می‌کنم که آیا این سهم اصولا به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند. این نکته را در نظر بگیرید که وسواس زیادی به خرج ندهید. ممکن است مثلا من 100 هزار سهم قصد خرید دارم و یک ریال بالا و پایین یا حتی ده ریال برای من تاثیری نداشته باشد و این وسواس ممکن است فرصت برای خرید را بگیرد. بسیار حائز اهمیت است که هیجانی عمل نکنیم.

مشکل بزرگی که برای افراد تازه وارد به بازار وجود دارد این است که بحث رفتارهای هیجانی است تا سهمی منفی می‌شود قصد فروش دارند، اگر شما به سهمی که خریدید مطمئن هستید و سیگنالی دریافت کردید باید صبر کنید. به محض اینکه سهمی منفی شد، فروخته شود و مثبت شد خریداری شود، درست نیست.

اتفاقا استراتژیک قیمت‌گذاری و معاملات شما باید به این صورت باشد که در منفی‌ها خرید و در مثبت‌ها بفروشید. سهمی که مثبت خورده است خرید زمانی فایده دارد که در آینده رشد کند.

بنابراین قیمتی را تعیین کنیم که نه خیلی بالا باشد نه پایین باشد که نتوانیم معاملات را انجام بدهیم. قیمت مناسب 15100 ریال برای خرید است.

در قسمت پایین خرید چند تا اطلاعات وجود دارد. در قسمت دارایی‌ها عدد صفر است یعنی شما هیچ سهمی از این نماد را ندارید.

 قیمت سر به سر: هر معامله‌ای که ما انجام می‌دهیم یک کارمزد به ما اختصاص پیدا می‌کند یعنی سازمان بورس از ما کارمزد طلب میکند و کارمزد معامله 13869 ریال است.

آموزش بورس

شما اگر قصد خرید 200 سهم به قیمت 14946 ریال دارید کارمزد شما این مبلغ است. بنابراین درست است که شما این سهم را به قیمت 14946 ریال خریداری کرده‌اید و اگر این کارمزد را سرشکن رو قیمت کنیم در حقیقت قیمتی که شما خریداری کرده‌اید 15164 ریال به اضافه کارمزد فروش است. یعنی کارمزد خرید و فروش را به معاملات خود اضافه کنید برای اینکه بتوانید به همان میزان پول را به دست بیاورید باید سهم را در 15164 ریال بفروشید. پس منظور از قیمت سر به سر، قیمت خرید را به اضافه کارمزد خرید و فروش کرده است و در نهایت قیمتی که به دست آورده که اگر شما بخواهید همان مبلغی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید را به دست بیاورید باید سهم 15146 ریال بفروشید.

پس قسمت سر به سر کارمزد خرید به اضافه کارمزد فروش است. هم خرید و هم فروش کارمزد دارد.

کنار باکس تعداد، علامت ماشین حساب دارد که وقتی روی آن کلیک می‌کنید تعداد سهم‌ها را برای شما محاسبه می‌کند. مثلا شما قصد خرید 4.000.000 ریال سهم شیران را دارید که با محاسبه ای که انجام می‌دهد به شما اعلام می‌کند که که شما می‌توانید 264 سهم 15000 ریالی برای مبلغ درخواستی خرید کنید.

در قسمت فروش نیز به همین صورت است.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه‌های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید 🙂

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *