انواع وام بانکی و روش های پرداخت آن

در واقع وام را می‌توان نوعی قرض در نظر گرفت که وام دهنده مقدار معینی وجه نقد را در ازای بهره ثابت به وام گیرنده می‌پردازد. وام بانکی در ایران یکی از راه‌های اقتصادی برای ایجاد آسایش در زندگی افراد محسوب می‌شود. امروزه بانک‌های مختلفی در کشور وجود دارند که انواع وام‌ها را ارائه می‌دهند و مردم بر اساس نیاز خود آنها را دریافت می‌کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا لیست انواع وام های بانکی در ایران را با شما به اشتراک بگذاریم و شرایط دریافت آنها را بررسی کنیم. در ادامه همراه مجله فانوس باشید.

 

بهترین وام های بانکی در ایران

  1. وام ازدواج

وام ازدواج یکی از انواع وام بانکی با سود کم است. دولت برای آسان‌سازی ازدواج جوانان و تقویت روحیه آنها در اوایل زندگی، وامی به نام وام ازدواج به آنها می‌دهد. هیات دولت و مجلس شورای اسلامی موظفند هر ساله با توجه به بودجه و دارایی هر بانک دولتی، مبلغ معینی را تعیین ‌کنند. این بدان معناست که هر بانکی در صورت وجود متقاضی در هر یک از شعب خود باید به افراد وام ازدواج بدهد.

از زمان آغاز به کار این طرح، حاشیه سود 4 درصدی اعلام شده و همچنان با همین نرخ به تازه ازدواج کرده‌ها پرداخت می‌شود. البته میزان آن در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. در ابتدای سال 1400، به 100 میلیون تومان برای هر زوج زیر 25 سال و 70 میلیون برای زوج‌های بالای 25 سال رسیده است. خانواده افراد جانباز می‌توانند تا دو برابر این مبلغ وام بگیرند. سود 4 درصدی و البته زمان پرداخت بسیار کم این وام را به یکی از بهترین وام‌های ایران تبدیل کرده است.

شرایط ضمانت آن بین بانک‌های مختلف کمی متفاوت است. اما به طور کلی به ازای هر وام، دو ضامن پرسنل رسمی با قبض کسر حقوق، مدرک اصلی مورد نیاز برای اخذ آن محسوب می‌شود.

وام ازدواج - انواع وام بانکی

 

  1. وام کالا

وام کالا یکی دیگر از انواع وام در ایران است. هر بانکی با توجه به اسناد و ویژگی‌های خاص خود آن را به متقاضیان پیشنهاد می‌دهد. بانک برای خرید اقلام خاصی از جمله اقلام منزل مانند فرش، یخچال و ماشین لباسشویی به افراد وام می‌دهد.

نرخ سود فعلی اکثر بانک‌ها برای این نوع وام 18 درصد است که معمولا به ضامن کارمند با فیش حقوقی نیاز دارد. البته نوع کالا در بانک‌ها کمی متفاوت است. هر بانک وام را به فروشگاه خاصی که طرف قرارداد خود است، اختصاص می‌دهد. معیارهای خاصی مانند خرید کالای ساخت داخل نیز در بسیاری از بانک‌ها شرط اخذ آن به شمار می‌رود.

 

  1. وام مسکن

وام مسکن یکی از رایج‌ترین انواع وام در ایران است. اگرچه در حال حاضر بانک‌های مختلفی برای پرداخت وام مسکن اقدام می‌کنند، اما منبع اصلی پرداخت آن بانک مسکن است. این بانک برای بهره‌مندی از تسهیلات مسکن طرح‌های مختلفی دارد که بسته به شرایط می‌توان از یکی از این طرح‌ها استفاده کرد.

در حال حاضر بانک مسکن دارای طرح‌های مسکن جوانان، طرح‌های مسکن زوجین یا خانه اولی‌ها، طرح‌های وام مسکن با اوراق بانک مسکن و بسیاری از طرح‌های دیگر است. این طرح‌ها را تنها با ارائه سند منزل می‌توانید دریافت کنید. البته شرایط و مبالغ هر یک از این طرح‌ها نیز متفاوت است. در اغلب موارد، سن خانه باید کمتر از 25 سال باشد.

مبلغ آن نیز با توجه به ارزش کارشناسی ملک در شهرهای مختلف فرق دارد. شهرهای بزرگ‌تر مانند تهران به دلیل افزایش قیمت مسکن، نرخ وام مسکن بالاتری دارند. وام مسکن با خرید اوراق بهادار یا داشتن حساب بانکی در بانک مسکن قابل دریافت است. البته مزایای این دو روش متفاوت است.

سود بانکی در روش خرید اوراق بهادار کمی بالاتر محاسبه می‌شود، اما معمولا بانک سریع‌تر آن را پرداخت می‌کند. البته زمان دریافت آن از بانک مسکن به بودجه شعب مختلف آن نیز بستگی دارد. سند ملکی اصلی‌ترین مدرک مورد نیاز برای اخذ است.

وام مسکن

  1. وام تعمیر مسکن

وام مسکن تسهیلاتی است که برای تعمیر خانه به صاحبان خانه ارائه می‌شود. این نوع وام در بانک‌های مختلف پرداخت می‌شود، اما باز هم منبع اصلی آن بانک مسکن است. در بیشتر موارد، افرادی که برای وام مسکن اقدام می‌کنند، وام تعمیر مسکن نیز دریافت می‌کنند تا اندکی قدرت خرید و نقدینگی خود را افزایش دهند.

البته روش‌های مورد استفاده برای دریافت آن متغیر است. مردم می‌توانند با ایجاد اوراق بانک مسکن که در حال حاضر برای زوجین 40 میلیون تومان است، از این بانک تسهیلات دریافت کنند. البته مانند وام مسکن، وام جعاله تعمیر هم به تدریج افزایش یافته است. با همان مدارکی که برای وام مسکن اعمال می‌شود، می‌توانید وام تعمیر مسکن نیز دریافت کنید.

  1. وام خودرو

همانطور که از نام این وام پیداست، نوعی وام بانکی است که افراد می‌توانند هنگام خرید خودرو از آن استفاده کنند. البته آن را اکثریت بانک‌ها فقط برای خودروهای داخلی ارائه می‌دهند. عمده مدارک مورد نیاز برای دریافت آن، خرید خودرو و تضمین فیش حقوقی کارکنان دولت است. با این حال، این نوع وام سقف خاصی دارد که هر ساله از سوی بانک‌ها اعلام می‌شود. اگرچه ممکن است برای خودروهای گران قیمت امروزی چندان جذاب نباشد، اما می‌توان از آن برای جبران کمبود نقدینگی و یا ارتقای مدل خودروی مورد نظر استفاده کرد.

وام خودرو - انواع وام بانکی

  1. وام خودروی فرسوده

یکی از اقدامات دولت برای کاهش آلودگی هوا، ارائه تسهیلات جایگزین برای دارندگان این خودروهای فرسوده است. این طرح در بعضی از بانک ها با مبالغ مختلف به مردم ارائه می‌شود. تاکسی‌ها هدف اصلی این طرح هستند که تسهیلات آنها معمولا با سود 4 درصد پرداخت می‌شود. البته برای این نوع وام محدودیت قیمتی وجود دارد و هر بانک شرایط خاص خود را تعیین می‌کند.

 

  1. وام بانکی خرید ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه

بانک‌ها در بانکداری اسلامی باید به کسب و کارهایی مثل کشاورزی کمک کنند تا اقتصاد رونق داشته باشد و نقدینگی لازم نیز تامین شود. در همین راستا وام خرید ماشین آلات، تجهیزات یا مواد اولیه را تعیین می‌کنند و از سوی بانک‌ها به فعالین این بخش داده می‌شود. مبلغ آن نیز به قیمت مواد اولیه یا تجهیزات مورد نیاز بستگی دارد. البته بانک‌ها بسته به شرایط، تمام یا بخشی از هزینه این‌گونه اقلام را پرداخت می‌کنند. این نوع وام معمولا دارای دوره تنفس است که در موارد خاص می‌تواند تا 5 سال ادامه یابد.

 

  1. وام مضاربه

وام مضاربه یکی از وام‌های ویژه بانک های ایرانی است که در همه بانک‌ها مشترک است، اما همه نمی‌توانند از آن استفاده کنند. بانک‌ها برای تامین نقدینگی کسانی که فعالیت مالی دارند، به آنها وام می‌دهند و با درصد مشخصی از سود نهایی این فعالیت‌های اقتصادی، در سود نهایی شریک می‌شوند.

مضاربه قراردادی است که بین بانک به عنوان عرضه کننده پول و فعال اقتصادی منعقد می‌شود. جواز کسب و مدارک مربوط به تاسیس کسب و کار و محل آن، یکی از مدارک اصلی مورد نیاز برای دریافت و اخذ آن است. بر اساس قانون مضاربه، بانک‌ها موظفند مبلغ مورد نیاز مضاربه را به صورت یکجا یا برای مدت معین در اختیار مشتریان قرار دهند.

 

محل تامین بودجه وام های بانکی در ایران

بودجه وام‌های مختلف از بخش‌های مختلف داده می‌شود. اما به طور کلی، بیشتر اوقات بعضی از مردم برنامه خاصی برای پول نقد خود ندارند و بانک‌ها با جمع‌آوری این وجوه نقد مقداری از آن را برای وام دادن به متقاضیان استفاده می‌کنند. به علاوه، منابع مالی دولتی، منابع سود کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری‌ها، سود سایر وام‌ها، سپرده‌های بلندمدت افراد برای کسب سود از بانک‌ها و هر وسیله‌ای برای کسب درآمد، بودجه وام بانک محسوب می‌شوند. همچنین بانک‌ها در پروژه‌های ساختمانی و سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، وارد می‌شوند. سود حاصل از این سرمایه‌گذاری‌ها به چرخه تجاری بانک منتقل می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب لیست بهترین وام‌های بانکی در ایران را با شما به اشتراک گذاشتیم. شرایط هر کدام می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین پیش از اقدام برای دریافت وام باید بانک‌های مختلف را بررسی کرده تا مناسب‌ترین را دریافت کنید. 

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.