چطور برای خرید خودرو برنامه ریزی کنیم؟

هنگام خرید خودرو ممکن است ساعت‌ها به تحقیق در مورد برندها، مدل‌ها، نمایندگی‌ها و حتی رنگ‌های مورد علاقه خود بپردازید. اما اگر واقعا به این فکر می‌کنید که چگونه یک ماشین خوب بخریم؟ باید موارد دیگری را هم در نظر بگیرید تا خودروی خوبی را بخرید و بعد از آن هم نیازی به هزینه کردن بیشتر نداشته باشید.

در این مقاله ما به شما می‌گوییم که پیش از خرید خودرو به چه نکاتی دقت کنید. در ادامه همراه بلاگ فانوس باشید.

 

4 نکته برای خرید خودروی مناسب

  1. بودجه خود را برای خرید وسیله نقلیه تعیین کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تعیین کنید آیا اکنون می‌توانید به راحتی وام جدیدی بگیرید؟ یا باید برای پیش پرداخت بیشتر پس‌انداز کنید. داشتن پس‌انداز می‌تواند مقدار پول مورد نیاز برای قرض گرفتن خودرو را کاهش دهد. اگر از ثبات مالی برای دریافت وام خودرو برخوردار هستید، بر اساس میزان توانایی پرداخت هر ماه، تعیین کنید که مایلید چقدر برای خرید خودرو هزینه کنید. مقدار بودجه مورد نظر خود را برای دریافت وام تخمین بزنید:

  • درآمد ماهانه خود را جمع کنید: شامل دستمزد و هرگونه درآمد خوداشتغالی.
  • هزینه‌های زندگی را تخمین بزنید: شامل هزینه‌های ثابت (مثلا اجاره، قبض آب و برق) و هزینه‌های متغیری مانند هزینه‌های غذا، سرگرمی و هزینه‌های اضطراری.
  • تمام هزینه‌ها را از درآمد خود کم کنید: پرداخت ماهانه وام خودرو شما باید کمتر از رقم حاصل باشد.

حفظ بودجه یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید خودرو است. خود را در هیجان داشتن ماشین غرق نکنید تا از بدهی بیشتر در هنگام خرید خودرو جلوگیری کنید. اگر قصد دارید برای پرداخت هزینه وسیله نقلیه وام بگیرید، پس درآمد خود را بررسی کنید و متوجه شوید که چقدر می‌توانید به عنوان پرداخت ماهانه هزینه کنید.

هنگامی که می‌دانید چه مقدار توانایی پرداخت ماهیانه دارید، پیدا کردن یک مدل خوب برای‌تان راحت‌تر می‌شود. هوشمندانه‌ترین راه این است که بر اساس بودجه خوب پیش بروید تا در طول زمان در پرداخت وام خود دچار مشکل نشوید. ولی اگر پول شما کاملا نقد است و نیازی به وام ندارید، کار ساده‌تر می‌شود. کافیست بر اساس بودجه خود قیمت روز اتومبیل‌ها را بررسی کنید و سپس دست به خرید بزنید. همچنین شما می‌توانید با دانلود اپلکیشن حسابدار شخصی فانوس برای خرید خودرو به طور حرفه‌ای برنامه‌ریزی کنید.

 

  1. سایر هزینه‌های وسیله نقلیه را محاسبه کنید

به خاطر داشته باشید که بیشتر از پرداخت هزینه وام برای خودروی خود، باید به هزینه‌های بعد از آن دقت کنید. بیمه سالانه بخش مهمی از این هزینه‌ها است. همچنین باید بودجه ماهیانه لازم برای نگهداری و تعمیرات خودوری خود را بررسی کنید و تخمین بزنید که آیا قادر به پرداخت آن هستید یا خیر. انتخاب خودرویی که مسافت کمتری را پیموده باشد، می‌تواند در هزینه شما صرفه‌جویی کند. همانطور که می‌دانید بعضی از اتومبیل‌ها بنزین بیشتری مصرف می‌کنند، بنابراین بهتر است به فکر مدل کم مصرف باشید. فراموش نکنید که هزینه ثبت‌نام وسیله نقلیه و سایر هزینه‌های اولیه برای ثبت سند را هم در نظر بگیرید.

 

  1. دنبال خودروی مناسب برای خرید بگردید

حال که هزینه‌ها را مشخص کرده و بودجه خود را تامین کرده‌اید، زمان آن رسیده است که به دنبال خودروی مناسب بگردید. اگر یک خریدار آگاه و با اطلاعات بالا باشید، احتمالا می‌توانید به طور حرفه‌ای‌تری معامله کنید. باید تصمیم بگیرید که یک ماشین نو یا دست دوم می‌خواهید و چه مارک، مدل و ویژگی‌هایی برای شما بهتر است. احتمالا با خودروی جدید مشکلات کمتری دارید و سال‌های بیشتری می‌توانید آن را استفاده کنید. اما به هر حال این‌ها هزینه بیشتری دارند و به سرعت مستهلک می‌شوند. یک ماشین دست دوم ممکن است معامله بهتری باشد، اما باید به فکر تعمیرات آنها هم باشید و شاید عمر مفیدشان کوتاه‌تر باشد.

سپس از نمایندگی‌ها و منابع آنلاین خرید کنید یا از طریق آگهی‌ها به فروش خصوصی مردم نگاه کنید. خودروهای نو یا دست دوم را برای تست رانندگی در شرایط مختلف به جاده ببرید. همیشه راه‌حل عاقلانه این است که قبل از خرید ماشین دست دوم، آن را توسط یک مکانیک مستقل بازرسی کنید. حتی اگر نمایندگی وضعیت آن را تایید کرده باشد، باز هم بهتر است شما این کار را برای اطمینان بیشتر انجام دهید.

اگر تصمیم بگیرید که یک ماشین را از یک فروشنده شخصی بگیرید، این مرحله بسیار مهم‌تر است. مکانیک می‌تواند بگوید که آیا خودرو تصادف کرده، یا کل خودرو دچار مشکل شده است یا خیر. اگر فروشنده قبول نمی‌کند که ماشین را به مکانیکی ببرد، پس احتمالا مشکلی وجود دارد که دوست ندارد شما متوجه آن شوید. اگر خودرو را از شخص می‌خرید، سوابق خدمات خودرو را نیز دریافت کنید و اطمینان حاصل کنید که فروشنده مالک آن است (عنوان و ثبت‌نام باید به نام آنها باشد) و هیچ حقی علیه آن وجود ندارد.

هزینه جانبی خودرو-خرید خودرو

  1. هنگام مذاکره و بستن قرارداد، حرفه‌ای عمل کنید

هنگامی که ماشین را انتخاب کردید، باید در مورد قیمت آن مذاکره کنید. زمان مذاکره، سعی کنید بهترین قیمت خودرو و مطلوب‌ترین شرایط تامین مالی، از جمله نرخ بهره پایین و مدت وام معقول را دریافت کنید. قبل از تصمیم‌گیری در مورد مکان خرید وسیله نقلیه خود، یک قیمت آنلاین از تعدادی از فروشندگان در منطقه خود دریافت کنید تا بتوانید قیمت‌ها را مقایسه کنید. بهتر است این کار را قبل از اقدام برای دریافت وام انجام دهید. زیرا مدت طولانی‌تر وام ممکن است منجر به پرداخت‌های ماهانه کمتر شود. اما چون پرداخت‌های طولانی‌تری انجام می‌دهید، بهره آن بیشتر می‌شود. قبل از امضای قرارداد، مطمئن شوید که برنامه بازپرداخت و نرخ بهره را درک کرده‌اید و هیچ چیز عجیبی در قرارداد شما وجود ندارد.

 

نکات دیگر برای خرید خودرو

  • شما نیازی ندارید که حتما یک ماشین نو بخرید. زیرا خودرو یک دارایی استهلاک‌پذیر است، به این معنی که ارزش آن در طول زمان کاهش می‌یابد. شما می‌توانید با خرید یک ماشین دو یا سه ساله در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.
  • به جای خرید و فروش خودرو در بنگاه ماشین، خودتان آن را بفروشید. یعنی اگر خودروی دیگری دارید و می‌خواهید با پول آن مورد جدیدی را بخرید، بهتر است خودتان برای فروش آن اقدام کنید. سپردن به دوستان و استفاده از اینترنت، راه‌های مناسبی محسوب می‌شوند. ممکن است بتوانید با فروش مستقیم ماشین درآمد بیشتری کسب کنید.
  • پس انداز کنید و در صورت امکان برای خرید ماشین پول نقد پرداخت کنید. این کار درآمد شما را آزاد می‌کند، زیرا دیگر پرداخت ماهانه نخواهید داشت. علاوه بر این، شما می‌توانید پول خود را با بهره آن پس‌انداز کنید.

 

نتیجه‌گیری

شما می‌توانید با در نظر داشتن نکات عنوان شده، ماشین خود را با دقت بیشتری بخرید. تحقیق کردن به شما کمک می‌کند تا به بهترین مدل دست پیدا کنید. ولی با این حال در صورت نداشتن تخصص کافی، حتما با فردی حرفه‌ای مشورت کنید تا بودجه شما صرف خودروی نامناسبی نشود.

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.