بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟

این روزها هر فردی که در حوزه ارز دیجیتال و بیت کوین مشغول فعالیت است و سرمایه گذاری می‌کند، باید با اصطلاح بلاک چین آشنا باشد. Blockchain سیستم ثبت اطلاعات است و  هرگونه تغییر، هک یا تقلب در سیستم را دشوار یا غیرممکن می‌کند. آشنایی با این اصطلاح باعث می‌شود تا شما تبادل امن و سریع‌تری را تجربه کنید.

بنابراین ما در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم بلاک چین چیست و چطور کار می کند؟ در ادامه همراه فانوس باشید.

 

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک تراکنش دیجیتالی عمومی است که اطلاعات را به گونه‌ای ثبت می‌کند که هک یا تغییر آن را دشوار می‌کند. این فناوری راهی مطمئن را برای افراد به وجود می‌آورد تا مستقیما با یکدیگر ارتباط داشته باشند. به هیچ واسطه‌ای مانند دولت، بانک یا شخص ثالث نیازی نباشد. مثلا ما برای تراکنش‌های مالی از واسطه‌ای مانند بانک استفاده می‌کنیم. ولی بلاک چین به افرادی که پول مجازی مبادله می‌کنند، اجازه می‌دهد بدون واسطه و نظیر به نظیر معامله را انجام دهند.

فهرست فزاینده‌ای از سوابق به نام بلوک، با استفاده از رمزنگاری به هم پیوند خورده است. هر معامله به طور مستقل توسط شبکه‌های کامپیوتری همتا به همتا تایید می‌شود، زمان بندی شده و به زنجیره رو به رشدی از داده‌ها اضافه می‌شود. پس از ثبت، داده‌ها قابل تغییر نیستند. این یک فناوری نوظهور و انقلابی است که به دلیل قابلیت کاهش خطرات و کلاهبرداری‌ها، توجه عمومی را به خود جلب می‌کند.

اکنون این سوال مطرح می شود که چرا بلاک چین یک شبکه همتا به همتای توزیع شده و غیر متمرکز است؟ یک شبکه غیر متمرکز مزایای متعددی را نسبت به شبکه متمرکز سنتی، مثل بانک، ارائه می‌دهد. افزایش قابلیت اطمینان و حفظ حریم خصوصی سیستم، از جمله ویژگی‌های مثبت آن هستند.

 

 

مزایای استفاده از بلاک چین

  1. تغییرناپذیری

در یک پایگاه داده سنتی، شما باید به مدیر سیستم اعتماد کنید و مطمئن شوید که او داده‌ها را تغییر نمی‌دهد. اما با بلاک چین، امکان تغییر داده‌ها وجود ندارد. داده‌های موجود در این شبکه دائمی هستند و نمی‌توان آن را حذف کرد یا برگرداند.  

 

  1. شفافیت

سیستم‌های متمرکز شفاف نیستند، در حالی که بلاک چین یک سیستم غیر متمرکز است که شفافیت کامل را ارائه می‌دهد. با استفاده از فناوری آن، سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند به سراغ یک شبکه کامل غیر متمرکز بروند.  در این شبکه نیازی به هیچ مرجع متمرکز وجود ندارد، بنابراین شفافیت کل سیستم بهبود می‌یابد.

 

  1. دسترسی بالا

بر خلاف سیستم‌های متمرکز، بلاک چین یک سیستم غیرمتمرکز از شبکه نظیر به نظیر است و که به دلیل ماهیت غیر متمرکز آن، دسترسی بالایی دارد. از آنجا که در این شبکه، همه در یک شبکه نظیر به نظیر هستند و همه دارای یک کامپیوتر هستند. بنابراین، حتی اگر یکی از همتایان خود را از دست بدهد، همتای دیگر همچنان کار می‌کند.

 

  1. امنیت بالا

یکی دیگر از مزایای اصلی آن، امنیت است. زیرا همه معاملات آن از نظر رمزنگاری امن هستند و یکپارچگی را ارائه می‌دهند. بنابراین به جای تکیه بر شخص ثالث، باید به الگوریتم‌های رمزنگاری اعتماد کنید. بلاک ها همیشه به صورت زمانی ذخیره می‌شوند و تغییر بلوک پس از اضافه شدن به انتهای بلاک چین، بسیار دشوار است. هر بلوک دارای کد هش مخصوص خود و کد هش بلوک است، که قبل از آن قرار دارد.

اگر یک هکر سعی کند یک بلاک را ویرایش کند، هش بلوک تغییر می‌کند. بدین معنا که هکر مجبور است هش بلاک بعدی در زنجیره را تغییر دهد. بنابراین، برای تغییر یک بلوک، یک هکر باید هر بلوک دیگری که بعد از آن قرار می‌گیرد را تغییر دهد، که این به قدرت محاسباتی بالایی نیاز دارد. بنابراین امنیت سیستم افزایش می‌یابد.

 

بلاک چین چگونه کار می کند؟

بلاک چین را می‌توان به عنوان یک دفتر کل مشترک تعریف کرد که به هزاران رایانه یا سرور متصل اجازه می‌دهد تا یک دفتر کل واحد، ایمن و تغییر ناپذیر را حفظ کنند. بلاک چین می‌تواند معاملات کاربران را بدون دخالت هیچ واسطه شخص ثالث انجام دهد.

برای انجام معاملات، تنها چیزی که نیاز دارید این است که کیف پول خود را داشته باشید. کیف پول بلاک چین چیزی نیست جز برنامه‌ای که به شما اجازه می‌دهد ارزهای رمزپایه را خرج کنید. چنین کیف‌هایی با روش‌های رمزنگاری ایمن می‌شوند تا بتوانید معاملات خود را مدیریت کنید و بر آن‌ها کنترل کامل داشته باشید.

در ابتدا، هنگامی که کاربر یک تراکنش را در این شبکه ایجاد می‌کند، یک بلوک ایجاد می‌شود که نشان‌دهنده ایجاد آن تراکنش است. پس از ایجاد بلوک، تراکنش درخواست شده از طریق شبکه همتا به همتای متشکل از رایانه‌ها، پخش می‌شود و سپس تراکنش را تایید می‌کند. یک معامله تایید شده می‌تواند شامل ارز دیجیتال رمزنگاری شده، قراردادها، سوابق یا هرگونه اطلاعات با ارزش دیگر باشد. هنگامی که یک تراکنش تایید شد، با بلوک‌های دیگر ترکیب می‌شود تا یک بلوک جدید از داده‌ها برای دفتر کل ایجاد شود.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که با هر تراکنش جدید، یک بلاک امن ایجاد می‌شود که با استفاده از اصول رمزنگاری ایمن شده و به یکدیگر متصل می‌شوند. هر زمان که یک بلاک جدید ایجاد می‌شود، آن را به شبکه بلاک چین موجود اضافه می‌کند تا امنیت و تغییر آن تایید شود.

البته کاربردهای بلاک چین بیشتر است و در تراکنش‌های بیشتری مثل نقل و انتقال کالا، املاک و پول استفاده می‌شود. بنابراین از آن‌جایی که مانع بزرگی برای کلاهبرداران است، طرفین معامله می‌توانند به جزئیات و اطلاعات دسترسی داشته باشند.

 

ارتباط بین بیت کوین و بلاک چین

اگرچه ظهور بلاک چین در جهان طوفان به پا کرده است، اما بسیاری از مردم هنوز در مورد این دو اصطلاح چیز زیادی نمی‌دانند. بنابراین، درک تفاوت این اصطلاحات و نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر بسیار مهم است. بیت کوین یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که از بلاک چین استفاده می‌کند. در حالی که بلاک چین به سادگی یک فناوری اساسی در پشت بیت کوین است که از طریق کانال‌های مختلف پیاده‌سازی می‌شود. پس یعنی این شبکه همه جزئیات و اطلاعات تراکنش‌هایی که توسط ارز دیجیتال صورت گرفته است را ذخیره می‌کند. اگر یک کلاهبردار بخواهد وارد عمل شود و بیش از یک بار بیت کوین را معامله کند، بلاک چین مانع می‌شود.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 نویسنده: امیر نیکنام

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. ابراهیم حق دوست گفت:

    بلاکچین فوق العاده هست وازامنیت بسیارزیادی برخوردارمیباشدوانشاالله درآینده نزدیک خیلی ازمشاعل،نهادها وسازمانها ازاین سیستم اسفاده خواهندکرد٪

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.