تفاوت بانک با صندوق سرمایه‌گذاری

در بین گروه‌های سرمایه‌گذار مختلف، سرمایه‌گذارانی وجود دارند که از ریسک دوری می‌کنند و به دنبال موقعیت‌های سرمایه‌گذاری با کمترین ریسک و با بالاترین بازده ممکن هستند. در سالیان گذشته اکثر سرمایه‌گذاران در ایران بانک را به عنوان اولین مورد برای سرمایه‌گذاری در نظر می‌گرفتند. اما اخیرا به دلیل کاهش جذابیت بانک و رونق گرفتن بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسیار محبوب شده‌اند. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های با درآمد ثابت رقبای جدی بانک‌ها برای جذب سرمایه مردم هستند. زیرا نیازهای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز را برآورده می‌کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تفاوت بانک با صندوق سرمایه‌گذاری را در ابعاد مختلف مقایسه کنیم. پس اگر شما هم بین سرمایه‌گذاری در بانک یا صندوق شک دارید، در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

تفاوت بین صندوق درآمد ثابت و بانک

بانک، سرمایه‌گذاری امن اما کم بازده

از زمان‌های قدیم بانک‌ها برای حفاظت از دارایی‌های نقدی مردم ساخته شده‌اند و وظیفه خود را به طور مناسبی انجام می‌دهند. آنها علاوه بر حفظ امنیت، گزینه‌های دیگری مانند سود سالانه، پرداخت سود به صورت وام، قرعه کشی با جوایز عالی و ارزشمند و … نیز دارند.

از سوی دیگر بانک‌ها به طور کامل از ریسک دوری کرده‌اند. یعنی شخصی که پول را در بانک نگه می‌دارد خیالش راحت است که هر وقت بخواهد می‌تواند پولش را برداشت کند. تا اینجا می‌دانیم که بانک‌ها قابلیت‌های زیادی دارند که مهم‌ترین آنها کم ریسک بودن است.

اما یکی از تفاوت‌های اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک، به مفاهیم ریسک و بازده مربوط می‌شود. ارتباط مستقیمی بین ریسک و بازده وجود دارد و هر چه افراد بیشتر ریسک کنند، احتمال سود نیز افزایش می‌یابد. ریسک بازار سرمایه بیشتر از ریسک بانکی است، اما سود و بازده بیشتری نسبت به بانک هم دارد. اما هنوز افرادی با ریسک‌پذیری بسیار پایین هستند که نمی‌دانند بین سرمایه‌گذاری در بانک‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کدام را انتخاب کنند.

در واقع افرادی که در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند، افراد ریسک‌پذیری نیستند و به دنبال سرمایه‌گذاری کم ریسکی می‌گردند که هر ماه مبلغ مشخصی به عنوان سود به آنها پرداخت شود. در حقیقت این افراد به خاطر ترس از دست دادن پول خود به سود کم راضی هستند. اما در نظر داشته باشید که در حال حاضر تورم در کشور ما بسیار بالاست و روز به روز از ارزش پول ما کاسته می‌شود، بنابراین واریز پول در بانک کار عاقلانه‌ای نیست. برای افرادی که ریسک‌پذیری کمی دارند، به غیر از سرمایه‌گذاری در بانک راه‌های دیگری هم وجود دارند که ریسک آن تقریبا با ریسک بانک یکی است، اما سود بیشتری دارند. در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

 

تفاوت بین صندوق درآمد ثابت و بانک

 

صندوق سرمایه‌گذاری، بازده و سود بیشتر

همانطور که گفته شد، با توجه به شرایط مالی فعلی کشور، سرمایه‌گذاری در بانک به صلاح و منطقی نیست. بنابراین باید به دنبال راه‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک دیگری باشید که یکی از آنها سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری است.

مدل‌های مختلفی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارند، اما مشابه‌ترین آنها به بانک‌ها که از نظر ریسک و امنیت سرمایه‌گذاری تقریبا در یک سطح به شمار می‌روند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت هستند. به همین دلیل است که این نوع صندوق‌ها نسبت به سایر انواع صندوق‌ها محبوبیت بیشتری دارند.

مهم‌ترین تفاوت بین صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و بانک، تفاوت در بازده آنها است. بنابراین اگر ریسک‌پذیری پایینی دارید و به دنبال صندوقی با ریسک مشابه بانک هستید، صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را انتخاب کنید.  

صندوق‌های با درآمد ثابت، مانند بانک‌ها، نرخ‌های بهره تقریبا ثابتی را در بازه زمانی یک ماهه، سه ماهه و … به سرمایه گذاران خود ارائه می‌کنند. به همین دلیل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نزدیک‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها هستند و زمانی که تصمیم به مقایسه سود سپرده با سود سرمایه‌گذاری می‌کنند، از صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت استفاده می‌شود.

امروزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلفی فعالیت می‌کنند و همه صندوق‌ها سود یکسانی ندارند. یک صندوق با عملکرد خوب می‌تواند سود بالایی به سرمایه‌گذاران بدهد و یک صندوق با عملکرد ضعیف می‌تواند از سوددهی کمتری نسبت به سود سالیانه بانک‌ها داشته باشند.

البته قوانین برای همه صندوق‌ها یکسان نیست و برخی از صندوق‌های با درآمد ثابت نمی‌توانند سود ارائه کنند. در واقع سود سرمایه‌گذار تنها با افزایش ارزش هر واحد از سرمایه‌گذاری صندوق به دست می‌آید. بنابراین همه چیز به صندوقی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد و سرمایه گذاری در یک صندوق با درآمد ثابت کمی ریسک دارد، اما ریسک در ازای سود آنها ناچیز است.

 

تفاوت قدرت و سرعت نقدینگی بین بانک ها و صندوق های سرمایه‌گذاری

یکی از تفاوت‌های صندوق درآمد ثابت با بانک این است که بانک‌ها نقدینگی بیشتر نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارند. اگر کمی در مورد سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی اطلاعات داشته باشید، می‌دانید که مهمترین عامل برای سرمایه‌گذاران نقدینگی آن است.

نرخ نقدینگی بانک‌ها به سرعت برداشت پول از کارت یا عابر بانک بستگی دارد. بنابراین افرادی که در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند، می‌توانند هر زمان که بخواهند سرمایه خود را برداشت کنند. اما در صندوق سرمایه گذاری حتی اگر نرخ نقدینگی بالا باشد، به سرعت بانک نیست و با توجه به صندوق یک تا چند روز کاری زمان می‌برد.

البته در بحث سرمایه‌گذاری موضوع ورشکستگی نیز مطرح است. یک صندوق با درآمد ثابت بخش زیادی از دارایی‌های خود را به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص می‌دهد که عمدتا توسط سازمان‌های دولتی منتشر می‌شود. بنابراین بزرگترین ریسک برای صندوق، ریسک ورشکستگی دولت و عدم نقدینگی اوراق آن در سررسید است. در ضمن در این صورت بانک‌ها هم ورشکست خواهند شد.

نتیجه‌گیری

اکنون که تفاوت صندوق سرمایه‌گذاری و سپرده بانکی را بررسی کردیم، اگر قصد دریافت وام از بانک را ندارید و به فکر سرمایه گذاری هستید، باید کمی دست نگه دارید. شما می‌توانید بعد از پیدا کردن بهترین صندوق سرمایه‌گذاری گزینه‌هایی را پیدا کنید که در آن‌ها همان میزان سود را با مزایای بیشتری دریافت کنید. البته نهایتا باز هم شما باید بر اساس شرایط خود تصمیم بگیرید. 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.