تورم چیست و چگونه ایجاد می شود؟

تورم معیاری برای سنجش میزان افزایش قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد است. اگر تورم رخ دهد و منجر به افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند مواد غذایی شود، می‌تواند تاثیر منفی بر جامعه بگذارد. بنابراین دولت‌ها باید با تصمیمات مناسب از ایجاد تورم زیاد جلوگیری کنند تا سلامت اقتصاد در جامعه حفظ شود. مردم نیز باید بدانند که تورم چیست تا بتوانند مدیریت مالی بهتری در زمان‌های مختلف داشته باشند.

بنابراین ما در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم تورم چیست و چگونه ایجاد می شود. در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

تورم چیست؟

همانطور که عنوان شد، تورم معیاری برای سنجش میزان افزایش قیمت کالاها و خدمات در یک اقتصاد است. تورم زمانی رخ می‌دهد که قیمت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های تولید مانند مواد اولیه و دستمزدها افزایش یابد. افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات می‌تواند باعث تورم شود، زیرا مصرف‌کنندگان مایل به پرداخت بیشتر برای محصول هستند.

تورم می‌تواند تقریبا در هر محصول یا خدماتی رخ دهد، از جمله هزینه‌های مبتنی بر نیاز مانند مسکن، غذا، مراقبت‌های پزشکی، خدمات آب و برق و همچنین هزینه‌های ناخواسته مانند لوازم آرایشی، خودرو، و جواهرات. هنگامی که تورم در سرتاسر اقتصاد رایج می‌شود، انتظار تورم بیشتر به یک نگرانی اساسی در مصرف‌کنندگان و صاحبین کسب و کارها تبدیل می‌شود.

تورم می‌تواند نگران کننده باشد، زیرا باعث می‌شود پولی که امروز پس انداز شده است فردا ارزش کمتری داشته باشد. تورم قدرت خرید مصرف کننده را از بین می‌برد و حتی می‌تواند توانایی بازنشستگی را مختل کند. به عنوان مثال، اگر یک سرمایه‌گذار 5 درصد از سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضه درآمد داشته باشد، اما نرخ تورم آن 3 درصد باشد، سرمایه‌گذار تنها 2 درصد به صورت واقعی درآمد دارد.

 

تورم چگونه ایجاد می شود؟

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند قیمت‌ها یا تورم را در یک اقتصاد افزایش دهند. به طور معمول، تورم ناشی از افزایش هزینه‌های تولید یا افزایش تقاضا برای محصولات و خدمات است. اما مسائل دیگری هم بر روی آن تاثیر دارند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

 

  1. تورم ناشی از فشار هزینه

تورم فشاری هزینه زمانی رخ می‌دهد که قیمت‌ها به دلیل افزایش هزینه‌های تولید مانند مواد اولیه و دستمزد افزایش می‌یابد. تقاضا برای کالاها بدون تغییر است، در حالی که عرضه کالا به دلیل هزینه‌های بالاتر تولید کاهش می‌یابد. در نتیجه، هزینه‌های اضافی تولید به صورت قیمت‌های بالاتر برای کالاهای نهایی به مصرف‌کنندگان منتقل می‌شود.

یکی از نشانه‌های تورم احتمالیِ ناشی از هزینه را می‌توان در افزایش قیمت کالاها مانند نفت و فلزات مشاهده کرد، زیرا آنها ورودی‌های اصلی تولید هستند. به عنوان مثال، اگر قیمت مس افزایش یابد، شرکت‌هایی که از مس برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند ممکن است قیمت کالاهای خود را افزایش دهند. اگر تقاضا برای محصول مستقل از تقاضا برای مس باشد، کسب و کار هزینه‌های بالاتر مواد اولیه را به مصرف‌کنندگان منتقل می‌کند. در نتیجه وقتی که هیچ تغییری در تقاضا برای محصولات پیش بیاید، قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان بالاتر می‌روند.

همچنین دستمزدها بر هزینه تولید تاثیر می‌گذارند و معمولا بزرگترین هزینه برای مشاغل محسوب می‌شود. زمانی که اقتصاد خوب عمل می‌کند و نرخ بیکاری پایین است، کمبود نیروی کار یا کارگر می‌تواند رخ دهد. شرکت‌ها نیز به نوبه خود، دستمزدها را افزایش می‌دهند تا افراد واجد شرایط را جذب کنند. این موضوع باعث افزایش هزینه‌های تولید برای شرکت می‌شود. اگر شرکت قیمت‌ها را به دلیل افزایش دستمزد کارکنان افزایش دهد، همزمان هزینه‌ها بالا رفته و تورم رخ می‌دهد.

بلایای طبیعی نیز می‌توانند قیمت‌ها را افزایش دهند. به عنوان مثال، اگر طوفان محصولی مانند ذرت را از بین ببرد، قیمت‌ها می‌تواند در کل اقتصاد افزایش یابند. زیرا ذرت در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود.

تورم اقتصادی

  1. تورم ناشی از فشار تقاضا

گاهی دلیل ایجاد تورم می‌تواند ناشی از تقاضای قوی مصرف کننده برای یک محصول یا خدمات باشد. هنگامی که تقاضا برای کالاهای گسترده‌ای در یک اقتصاد افزایش می‌یابد، قیمت آنها بالا می‌رود. در حالی که این اغلب نگرانی برای عدم تعادل کوتاه مدت عرضه و تقاضا نیست، تقاضای پایدار می‌تواند در اقتصاد بازتاب داشته باشد و هزینه‌های سایر کالاها را افزایش دهد.

هنگامی که بیکاری کم و دستمزدها در حال افزایش است، اعتماد مصرف‌کننده بالا می‌رود که منجر به هزینه‌های بیشتر می‌شود. گسترش اقتصادی تاثیر مستقیمی بر سطح هزینه‌های مصرف‌کننده در یک اقتصاد دارد که می‌تواند منجر به تقاضای بالا برای محصولات و خدمات شود.

با افزایش تقاضا برای یک کالا یا خدمات خاص، عرضه موجود کاهش می‌یابد. هنگامی که اقلام کمتری در دسترس باشد، مصرف‌کنندگان مایلند برای به دست آوردن آن کالا پول بیشتری بپردازند که این دقیقا همانطور است که در اصل اقتصادی عرضه و تقاضا ذکر می‌شود. در نتیجه افزایش قیمت‌ها در اینجا به دلیل کشش تقاضا به وجود می‌آید.

شرکت‌ها نیز در ایجاد تورم نقش دارند، به خصوص اگر محصولات محبوبی تولید کنند. یک شرکت می‌تواند قیمت‌ها را صرفا به این دلیل افزایش دهد که مصرف‌کنندگان مایل به پرداخت مبلغ افزایش یافته هستند. مخصوصا زمانی که مردم به کالایی برای زندگی روزمره نیاز دارند، مانند نفت و گاز، شرکت‌ها قیمت‌ها را آزادانه افزایش می‌دهند. با این حال، این تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان است که اهرمی برای افزایش قیمت‌ها در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.

 

  1. بازار مسکن

به عنوان مثال، بازار مسکن طی این سال‌ها با فراز و نشیب های خود مواجه بوده است. اگر برای خرید خانه تقاضای زیادی وجود داشته باشد، قیمت خانه افزایش می‌یابد. این تقاضا همچنین بر محصولات و خدمات جانبی که از صنعت مسکن حمایت می‌کنند تاثیر می‌گذارد. محصولات ساختمانی مانند چوب، فولاد، میخ‌ها و پرچ‌های مورد استفاده در خانه‌ها، همگی ممکن است شاهد افزایش قیمت در نتیجه تقاضای بیشتر برای خانه‌ها باشند.

 

  1. سیاست مالی انبساطی

سیاست مالی انبساطی توسط دولت‌ها می‌تواند میزان درآمد اختیاری را هم برای مشاغل و هم برای مصرف‌کنندگان افزایش دهد. اگر دولت مالیات‌ها را کاهش دهد، کسب‌وکارها ممکن است آن را برای بهبود سرمایه، غرامت کارکنان یا استخدام جدید هزینه کنند.

مصرف‌کنندگان ممکن است کالاهای بیشتری را نیز خریداری کنند. دولت همچنین می‌تواند با افزایش هزینه‌های پروژه‌های زیربنایی، اقتصاد را تحریک کند. نتیجه‌ی این می‌تواند افزایش تقاضا برای کالاها و خدمات باشد که منجر به افزایش قیمت می‌شود.

سیاست پولی انبساطی توسط بانک‌های مرکزی می‌تواند نرخ بهره را کاهش دهد. بانک مرکزی می‌تواند هزینه وام بانک‌ها را کاهش دهد. این تصمیم به بانک‌ها اجازه می‌دهد پول بیشتری به مشاغل و مصرف‌کنندگان وام دهند. افزایش پول موجود در سرتاسر اقتصاد، منجر به هزینه و تقاضای بیشتر برای کالاها و خدمات می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب درباره تورم و علل ایجاد آن مطالبی را با شما به اشتراک گذاشتیم. با اطلاع از زمان تورم و علت به وجود آمدن آن، می‌توانید سرمایه‌گذاری یا خریدهای بهتری داشته باشید و از ضررهای بیشتر جلوگیری کنید. زیرا تورم بر تمام اقتصاد از کالاها گرفته تا انواع بازارهای مالی تاثیرگذار است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم با دانلود اپلیکیشن فانوس از بورس و شرایط آن مطلع شوید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید 😊 

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.