حرکت شارپی در بورس چیست و چه تاثیری بر خرید و فروش سهام می‌گذارد؟

حرکت شارپی مجموعه‌ای از حرکت‌های صعودی و نزولی را شامل می‌شود که در بازه زمانی کوتاهی صورت می‌گیرند. این تغییرات معمولا در مقیاس تقریبا بزرگی رخ می‌دهند و سود سهامداران به آن‌ها بستگی دارد. برای تشخیص حرکت شارپی واقعی، باید اطلاعات خود را بالا ببرید و به صورت حرفه‌ای عمل کنید.

ما در این مطلب به شما می‌گوییم که حرکت شارپی چیست و چطور باید آن را تشخیص بدهید. بنابراین در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

حرکت شارپی چیست؟

همانطور که می‌دانید، نوسانات بورس بر اساس تفاوت بین ارزش ذاتی سهم و قیمت آن سهم، در برهه زمانی خاص رخ می‌دهند. ارزش واقعی با توجه به اخبار و وقایع مختلف پیرامون شرکت یا صنعت تغییر می‌کند. در نتیجه با تغییرات سودآوری شرکت، نوساناتی در قیمت سهم به وجود می‌آورند.

در بورس ایران، عوامل سیاسی و اقتصادی مختلفی باعث تغییر قیمت سهام می‌شوند. این عوامل در بازه‌های زمانی خاصی حرکت‌های صعودی و نزولی سریعی را به وجود می‌آورند که به آن‌ها حرکت شارپی می‌گوییم. در این حرکت اطلاعات کاربردی و خوبی قرار دارند و یک سهامدار حرفه‌ای می‌تواند واقعی بودن آن را درک کند تا دچار ضرر نشود. زیرا گاهی این حرکت به واسطه تبلیغات دروغین صورت می‌گیرد و سهامداران مبتدی زیادی را دچار ضرر می‌کند.

حرکت شارپی معمولا به صورت ناگهانی و در مقیاس بزرگ رخ می‌دهد، البته در مدت زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد. این حرکت در بسیاری از تصمیم‌های سهامداران تاثیر می‌گذارد و تحلیل‌گران فنی می‌توانند از اطلاعات آن استفاده‌های زیادی ببرند. مثلا اگر حجم معاملات کاهش یا افزایش یابد، حرکت شارپی اتفاق می‌افتد. مثلا زمانی که شرکت درآمد زیادی به دست می‌آورد و بالاتر از سطح توقع تحلیل‌گران عمل می‌کند، زمینه برای حرکت شارپی مهیا می‌شود.

 

نحوه تشخیص حرکت شارپی

برای تشخیص این حرکت باید به سه عامل زیر دقت کنید:

  • اخبار شرکت
  • تحلیل بنیادی
  • تحلیل تکنیکال

 

  1. اخبار شرکت

برای موفق شدن در بورس، باید به طور مدام مراقب اخبار و اتفاقاتی باشید که در بازار در حال رخ دادن هستند. شما با پیگیری اخبار شرکت می‌توانید از وضعیت آینده آن اطلاع پیدا کنید. هرچه نماد مذکور سودآوری بیشتری داشته باشد، ارزش ذاتی آن  بیشتر است و قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. البته نباید فکر کنید که با شنیدن یک خبر مثبت، یعنی حرکت شارپی شروع شده است.

 

  1. تحلیل بنیادی

یکی دیگر از مهمترین راه‌ها برای تشخیص حرکت شارپی، بررسی وضعیت صنعتی است که شرکت مورد نظرتان در آن قرار دارد. شما در تحلیل بنیادی باید ریسک موجود در بازار، شرایط اقتصادی و فعالیت‌های شرکت را ارزیابی کنید. همچنین با بررسی صورت‌های مالی نماد مذکور در بازه 3 ماهه، می‌توانید به خوبی از مسیر سودآوری شرکت مطلع شوید. نهایتا زمانی که متوجه شدید سهم مورد نظر در حال صعود است، باید منتظر عملکرد بازیگر سهم باشید.

 

  1. تحلیل تکنیکال

در بازار بورس برای هر سهم، افرادی وجود دارند که ما آن‌ها را به عنوان بازیگر سهم می‌شناسیم. این بازیگر بر اساس ارزش واقعی سهم می‌تواند قیمت آن را کنترل کند. این بازیگران برای کنترل سهم از الگوهای تکنیکال استفاده می‌کنند. اگر آن‌ها در تجزیه و تحلیل‌های قبلی خود به این نتیجه رسیده باشند که سهم مورد حمایت با پیروی از الگویی خاص صعود می‌کند، بنابراین می‌توانید به کسب سود مناسب از سهم امیدوار باشید.
با سرویس ارزیابی سهام فانوس می‌توانید تحلیل 360 درجه (بنیادی، تکنیکال، ریسک، قیمت‌گذاری و …) همه سهم‌ها را داشته باشید و براساس تحلیل سرمایه‌گذاری بدون ریسک و سودده داشته باشید.

 

عوامل تاثیرگذار بر حرکت شارپی

همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، بازار بورس ایران تا حد زیادی تحت تاثیر عوامل سیاسی و اقتصادی قرار دارد. اما تنها این عوامل نیستند که بر حرکت شارپی اثر دارند، در ادامه به بررسی مهم‌ترین این عوامل می‌پردازیم:

 

  1. انتشار اخبار مبنی بر افزایش سرمایه

وقتی اخباری درباره افزایش سرمایه پخش می‌شوند، این موضوع حرکت شارپی را در قیمت سهام به وجود می‌آورد. اگر شرکتی برای افزایش سرمایه اقدام کند، نماد آن به طور موقت در بورس متوقف می‌شود و زمانی که دوباره نماد بازگشایی شد، ممکن است به همراه نوسان 30% رخ بدهد. این موضوع باعث به وجود آمدن حرکت شارپی در روند قیمت مورد نظر می‌شود.

 

  1. برگزاری مجامع عادی سالیانه

چنانچه شرکت در مجمع سالیانه خود اقدام به توزیع سود تقسیمی بین سهامداران کند، نماد شرکت در بازار فرا بورس و بورس، بدون دامنه نوسان بازگشایی می‌شود و این مورد می‌تواند حرکت شارپی را به وجود بیاورد.

 

  1. دوره‌های زمانی خاص

برخی از اتفاقات مانند ورود نقدینگی، در بازه‌های زمانی مشخصی اتفاق می‌افتند. حال شاید این اتفاقات باعث شوند که سهام در یک بازه زمانی کوتاه مثل 1 تا 2 ماهه، 100 تا 200 درصد بازدهی داشته باشد. همین مورد به نوعی حرکت شارپی را در نمودار به وجود می‌آورد.

حرکت شارپی غیر واقعی

با توجه به نکات گفته شده، حرکت شارپی به سرعت صورت می‌گیرد و همانطور که سمت صعودی می‌رود، همانطور هم قابلیت پایین آمدن را دارد. در واقع حرکت شارپی نیز مانند بسیاری از عوامل دیگر در بازار بورس، می‌تواند دچار اخبار اشتباه و حیله دلالان شود. این افراد با انتشار خبرهای دروغین و شایعات نادرست، سعی می‌کنند تا بعضی از سهامداران را فریب بدهند. این سهامداران قصد خرید سهم خاصی را دارند، در این زمان دلالان وانمود به شروع حرکت شارپی می‌کنند.

آن‌ها بعد از مدتی یکباره حمایت خود را قطع می‌کنند و پولی را که پیش از تبلیغات برای سهام‌های قیمت پایین وارد کرده بودند را بیرون می‌کشند. در این صورت سهامداران که به افزایش سود دلخوش بودند، ضرر می‌کنند. زیرا صف‌های فروش طولانی به وجود می‌آیند و سهم مورد نظر ارزش ذاتی زیادی ندارد، در نتیجه قیمت‌ها تا رسیدن به سطح قیمت واقعی خود، به پایین می‌آیند.

برای حل این مشکل باید تا حد ممکن اطلاعات خود را درباره بازار بورس و سهام بالا ببرید. در اکثر مواقع این اتفاق به خاطر برخودار نبودن ارزش ذاتی مناسب سهم است. به همین دلیل افراد باید استراتژی خوبی برای سرمایه گذاری در بازار بورس داشته باشند تا گرفتار دام دلالان نشوند.

نتیجه‌گیری

همانطور که مطالعه کردید، قیمت سهام می‌تواند به سرعت افزایش یاد و به همان سرعت نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سهامداران باید با اطلاعات کامل و آگاهی نسبت به خرید سهام این شرکت‌ها اقدام کنند. زیرا در صورت هرگونه اشتباه، ممکن است دچار ضررهای سنگینی شوند. در نتیجه بهتر است برای خرید سهام‌های بیشتر با فردی متخصص مشورت کنید. همچنین می‌توانید با دانلود اپلیکیشن فانوس به تجزیه و تحلیل‌های بازار بورس دسترسی داشته باشید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 نویسنده: امیر نیکنام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.