خرید مایحتاج خانه را با این روش‌ها آسان‌تر کنید

وقتی صحبت از هزینه‌های زندگی می‌شود، همگی ما به مبالغ بزرگ فکر می‌کنیم. اگرچه تمرکز بر هزینه‌های بزرگ شروع خوبی است، اما ارزش آن را دارد که به آنچه برای چیزهای کوچک خرج می‌کنید نیز توجه کنید. آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه مقدار از درآمد شما صرف خرید چیزهایی مانند مواد شوینده لباسشویی و لوازم باغبانی می‌شود؟ این‌ها همگی هزینه‌هایی هستند که در بلندمدت تاثیر خود را نشان می‌دهند. خوشبختانه، کاهش هزینه‌های خرید مایحتاج خانه کار پیچیده‌ای نیست و شما فقط باید چند مرحله ساده را دنبال کنید.

از این رو در این مطلب همراه فانوس باشید تا نکاتی را جهت خرید مایحتاج ارزان خانه و کاهش هزینه‌های خانه صحبت کنیم.

 

راه های کاهش هزینه‌های مایحتاج خانه

 1. خریدهای خود را پیگیری کنید

قبل از اینکه بتوانید نحوه صرفه جویی در هزینه کالاهای خانه را پیدا کنید، باید بدانید که چه چیزی را خریداری می‌کنید؟ هر چند وقت یکبار محصولات خاصی را خریداری می‌کنید؟ بنابراین برای خود لیست کامل خرید مایحتاج خانه داشته باشید. نام کالاها، میزان خرید و قیمت آنها را یادداشت کنید. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید چند وقت یک‌بار نیاز به خرید هر مورد ضروری، مانند صابون یا حبوبات دارید. می‌توانید به طور ماهیانه بودجه‌تان را برنامه‌ریزی کنید. برای  بودجه بندی و برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت و بلند مدت و پیگیری حساب‌های خود، می‌توانید اپلیکیشن حسابدار شخصی فانوس را دانلود کنید و به کارهای خود نظم بدهید.

 

 1. از تخفیف استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های خرید مایحتاج خانه قیمت مناسب، پیگیری تخفیف‌ها و کوپن است. بنابراین شما باید لیست خود را بررسی کنید، به صورت آنلاین و حضوری فروشگاه‌ها را مشخص کنید. برخی از فروشگاه‌ها تخفیف‌های دیجیتال ارائه می‌دهند. با مراجعه به وب‌سایت فروشگاه، می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید. ببینید که کدام یک تخفیف خوبی برای محصولات مورد نظر شما دارند؟ آیا از نظر رفت و آمد و هزینه ارسال برای شما می‌صرفد؟

 

 1. نام برند را نادیده بگیرید

هنگام خرید مواد شوینده، لامپ و دستمال کاغذی تا چه میزان به برند و نام تجاری توجه می‌کنید؟ اغلب محصولات برند بسته‌بندی زیباتری دارند، ولی لزوما محصولاتی با کیفیت بالاتری نیستند. در نتیجه شما باید ویژگی‌های محصولات را با یکدیگر مقایسه کنید و مطمئن شوید که محصول برند ارزش خرید را دارد. همچنین شما می‌توانید در بخش نظرات وب‌سایت‌ها ایده افراد دیگر را در مورد نام تجاری محصول بخوانید. با این کار راحت‌تر دست به خرید می‌زنید و به طور اشتباهی پول زیادی را صرف برند و مارک نمی‌کنید.

خرید مایحتاج خانه

 

 1. کارها را ساده کنید

در صورت خرید محصولات همه منظوره به جای محصولات تخصصی، می‌توانید در هزینه‌های مایحتاج خانه صرفه‌جویی کنید. به عنوان مثال، از خود بپرسید که آیا واقعا به خرید تمیزکننده جداگانه برای حمام، پیشخوان، آشپزخانه و سینک نیاز دارید یا خیر. به احتمال زیاد می‌توانید از یک ماده تمیزکننده برای تمیز کردن تمام آن سطوح استفاده کنید. ساده‌سازی یعنی کاهش گزینه‌های زندگی و تعداد تصمیماتی که باید بگیرید. این می‌تواند به شما جهت صرفه‌جویی در هزینه کمک کند و جلوی خستگی ناشی از سرچ کردن و خریدهای متعدد را بگیرد.

 

 1. چیزهای رایگان دریافت کنید

منظور از دریافت محصولات رایگان، این نیست که از فردی بخواهید اجناس خود را بدون هزینه به شما بدهد. در واقع راه‌هایی هستند که شما می‌توانید بدون پرداخت پول، تجهیزات خود را پیدا کنید و موفق به خرید مایحتاج خانه ارزان شوید. مثلا این روزها گروه‌هایی در فضای مجازی وجود دارند که به تبادل لوازم خود می‌پردازند. آنها ممکن است متوجه شوند که یک تمیزکننده خاص و خوب، پس از یک بار استفاده برای نیازهای آنها مناسب نیست. یا شاید مجبور شدند جاروبرقی خراب را تعویض کنند و دیگر نتوانند از کیسه‌ی قبلی استفاده کنند. می‌توانید با دوستانتان تبادل نظر کنید، ابزاری را که دیگر نمی‌خواهید یا استفاده نمی‌کنید، یا حتی مواد مصرفی مانند پولیش مبلمان را تعویض کنید.

 

 1. ابزارهای کم مصرف را قرض یا اجاره کنید

چیزهایی وجود دارند که در خانه به آنها نیاز دارید، اما به دلیل کم مصرف بودن نمی‌خواهید پول زیادی را صرف این وسایل کنید. در صورت امکان، ببینید آیا می‌توانید آنها را قرض بگیرید یا اجاره کنید. هزینه اجاره معمولا بخش کوچکی از قیمت خرید تجهیزات است و این قیمت بسته به طول مدت اجاره تغییر می‌کند. شما می‌توانید با تقسیم وسیله با دوستان یا همسایگانی که نیاز به استفاده از آن دارند، هزینه اجاره را کاهش دهید.

 

 1. به فکر استفاده مجدد از محصولات باشید

اگر به فکر خرید مایحتاج خانه قیمت مناسب هستید، باید بدانید که گاهی اصلا نیاز به خرید محصولات ندارید. بلکه باید یاد بگیرید که چطور از لوازم به خوبی استفاده کنید.
مثلا، به جای خرید کیسه‌های یکبار مصرف، کیسه‌هایی را بخرید که از نظر زیست محیطی قابل شستشو هستند و می‌توانید چندین بار آنها را به کار ببرید. هنگامی که مسواک جدید می‌خرید، مسواک قدیمی را دور نیندازید. می‌توانید آن را به عنوان فرچه شستشوی سطوح به کار ببرید.
اگر می‌خواهید شیشه‌ها را تمیز کنید و دستمال ندارید، از روزنامه استفاده شده دیروز استفاده کنید. به جای خرید ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ای برای نگهداری مواد غذایی، با شستن و استفاده مجدد از شیشه‌های مربا و سس، در هزینه خود صرفه‌جویی کنید. می‌توانید از این ظروف برای نگهداری مواد غذایی، جمع‌آوری سکه‌ها یا مرتب‌سازی اقلام کوچک مانند پیچ ​​و مهره استفاده کنید.

 

 1. خودتان وسیله بسازید

گاهی اوقات، می‌توانید با ساختن محصولات خانگی به جای خرید آنها، در پول خود صرفه‌جویی کنید. مثلا جوش شیرین، سرکه سفید مقطر، پراکسید هیدروژن و لیمو ترکیب اصلی مواد پاک کننده هستند. هزینه همه آنها بسیار کمتر از هزینه‌ای است که شما برای یک بطری اسپری پنجره یا پاک کننده همه منظوره خرج می‌کنید. سایر کالاهای خانگی که می‌توانید خودتان بسازید عبارتند از:

 • دستمال‌های پارچه‌ای
 • روبالشی
 • دستمال
 • پودر لباسشویی
 • دفترچه

 

 1. مراقب وسایل خود باشید

اگر مرتبا برای جایگزینی لوازمی که قبل از زمانشان فرسوده می‌شوند یا محصولاتی که به دلیل نگهداری نامناسب آنها خراب می‌شوند پول خرج می‌کنید،باید بدانید که شما مصرف‌گرا هستید. شما باید نحوه مراقبت بهتر از چیزها را یاد بگیرید.
خرید مایحتاج خانهبرای مثال، خشک کردن حوله‌ها و ملافه‌ها با گرما می‌تواند باعث فرسودگی آن‌ها شود. شستن منسوجات با آب داغ هزینه بیشتری دارد و می‌تواند باعث چروک شدن یا محو شدن آنها شود. یادگیری مهارت‌های ضروری زندگی مانند خیاطی و انجام تعمیرات ساده نیز می‌تواند عمر حوله و ملحفه شما را افزایش دهد.

لوازم اولیه خانه را به درستی ذخیره کنید تا عمر مفید آنها به حداکثر برسد. به طور کلی، بهترین گزینه این است که محصولات پاک کننده را دور از نور مستقیم خورشید و دور از گرمای زیاد نگهداری کنید. صبر کنید تا منسوجات کاملا خشک شوند تا رشد کپک را به حداقل برسانید و از ایجاد بوی نامطبوع جلوگیری کنید. همچنین، به نگهداری لوازم اصلی، از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی گرفته تا ماشین لباسشویی و خشک کن دقت کنید.

 

نتیجه‌گیری

هزینه مواد شوینده، صابون و سایر لوازم خانگی ممکن است اندک به نظر برسد، اما به مرور زمان افزایش می‌یابد. یافتن راه‌هایی برای کاهش این هزینه‌ها می‌تواند به شما کمک کند روی پس‌انداز برای اهداف بزرگ مالی خود تمرکز کنید. کاهش هزینه کالاهای خانگی با استفاده مجدد از لوازم یا ساختن آنها، نه فقط برای بودجه شما مفید هستند، بلکه به محیط زیست نیز کمک می‌کنند. هر چه کمتر خرید کنید و بیشتر از محل دفن زباله یا جریان بازیافت دوری کنید، منابع محدود جهان کمتر دچار تغییر می‌شوند.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده : امیر نیکنام 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.