دلایل مزیت بودجه بندی درآمد

بودجه بندی | مزیت بودجه بندی

شمار افرادی که از میزان درآمد ماهیانه خود رضایت ندارند، بسیار بالا است. اکثر افراد از این موضوع شکایت می‌کنند که دریافتی ماهانه آن‌ها کفاف خرج‌های زندگی را نمی‌دهد. در این میان درصد ناچیزی از اشخاص هستند که هیچگونه دغدغه مالی ندارند و میزان درآمد بالایی دارند. این دسته از افراد روی صحبت ما در این نوشته نیستند. در این نوشته قصد داریم راههایی جهت مدیریت مالی و اقتصادی به شما معرفی کنیم که از طریق آن با هر درآمدی که دارید، توانایی گذران زندگی و حتی پس انداز را به‌دست بیاورید.

بودجه بندی راه حلی است که معمولاً برای مدیریت منابع مالی پیشنهاد می‌شود. با وجود اینکه این نوع از مدیریت یک مهارت بسیار مهم است، اما برخی از افراد توانایی یا فرصت انجام آن را ندارند. به همین دلیل هم علی‌رغم اینکه سال‌ها است شاغل هستند، باز هم با خواسته‌های خود فاصله زیادی دارند. اگر قصد دارید پس‌انداز و مدیریت مالی شخصی را بیاموزید، مطالب ادامه این نوشته را از دست ندهید.

بودجه بندی | بودجه | مدیریت مالی شخصی | حسابداری شخصی

مزایای بودجه‌بندی درآمد در مدیریت مالی شخصی

فرقی نمی‌کند که چه کسب و کاری دارید و در نظر دارید که در آینده به چه اهدافی برسید، در هر صورت مدیریت مالی شخصی و سواد مالی شما را قادر به پیاده‌سازی بودجه‌بندی درآمد خواهد کرد. زمانی که شما از این روش استفاده می‌کنید، درک واضح و مشخصی از میزان درآمد و خرج و مخارج اصلی خود به دست خواهید آورد. با این وجود منابع مالی خود را صرف مخارجی می‌کنید که شما را سریع‌تر به هدفتان خواهد رساند.

رسیدگی به تمامی نیازها

نیازهای اصلی هر انسان در زندگی کاملاً مشخص هستند و این نیازها باید با کمک منابع مالی که ماهیانه به دست می‌آید، پوشش داده شوند. به غیر از این همه افراد در زندگی هدف‌های بلندمدتی دارند که می‌خواهند در آینده به آن برسند. مانند خرید خونه، ماشین، مهاجرت و غیره. در صورتی که مدیریت مالی شخصی مناسبی وجود نداشته باشد، شخص علی‌رغم تلاش فراوان جهت افزایش منابع مالی باز هم به نتیجه مطلوب خود نخواهد رسید.

بودجه بندی | مزیت بودجه بندی | درآمد| حقوق |

تخصیص مناسب بودجه

یکی از مزایای بودجه‌بندی این است که تمامی نیازها و اهداف و میزان میانگین درآمد ماهیانه شما جمع‌آوری می‌شود و شما قادر خواهید بود، به میزان معقول و مورد نیاز به هر یک منابع مالی اختصاص دهید. البته شاید در یک برهه زمانی شما مجبور باشید به یک موضوع خاص منابع مالی بیشتری اختصاص دهید؛ اما با بهره‌گیری سواد مالی و انجام حسابداری شخصی، شما از عواقب این کار در آینده کاملاً اطلاع دارید و طبق برنامه پیش خواهید رفت.

توانایی تنظیم برنامه پیشرفت

زمانی‌که هیچگونه بودجه‌بندی خاصی جهت منابع مالی خود نداشته باشید، بدون توجه به اهدافی که دارید به خرید می‌روید و هر آنچه که در آن لحظه احساس می‌کنید، واجب است خریداری خواهید کرد. این امر باعث می‌شود زمانی که قصد انجام برنامه‌های مهم کاری یا تحصیلی خود را دارید متوجه شوید که منابع مالی مناسب جهت انجام آن را ندارید و باید آن را به زمان دیگری موکول کنید. این مسئله پیشرفت شما را کند خواهد کرد. بنابراین باید بیاموزید که چطور با بودجه‌بندی جهت انجام برنامه‌های خود پس انداز کنید.

انجام تعهدات در زمان مشخص

بسیاری از افراد تعهدات مختلفی به موسسات مالی و اعتباری یا اشخاص دارند. انجام این تعهدات گاه بسیار مهم هستند و عدم پرداخت آن‌ها در موعد مقرر، جریمه‌های سنگینی را به دنبال دارد. مدیریت مالی شخصی از طریق انجام بودجه‌بندی راه‌حلی قطعی جهت برنامه‌ریزی انجام تعهدات در زمان مشخص و درست در اختیار شما قرار می دهد.

بودجه بندی | بودجه | مدیریت مالی شخصی | حسابداری شخصی | درآمد | حقوق

یادگیری پس انداز

زمانی که صحبت از پس‌انداز می‌شود، عده‌ای خواهند گفت که درآمد آن‌ها به اندازه‌ای نیست که قادر به پس‌انداز باشند. در صورتی که این کار با درآمد بسیار کم نیز عملی خواهد بود. البته انجام آن نیاز به یادگیری و اندکی سخت‌گیری نسبت به خود دارد. امروزه ویترین مغازه‌ها مملو از اجناسی است که در نگاه اول بسیار مجذوب‌کننده هستند؛ در صورتی که برنامه‌ریزی مناسبی جهت پس‌انداز نداشته باشید، هر اندازه هم که منابع مالی شما زیاد باشد به سرعت از بین خواهد رفت.

کاربرد بودجه بندی درآمد

با وجود اینکه در این نوشته در خصوص بودجه‌بندی جهت مصرف‌های روزانه و فردی صحبت می‌شود؛ اما این مهارت در تمامی زمینه‌های صنعتی، تولیدی و غیره نیز ضروری و قابل اجرا است. بدیهی است که تمامی افراد موفق باید از این ترفند آگاه باشند و آن را به کار بگیرند.

راه‌حل انجام بودجه‌بندی درآمد با اپلیکیشن مدیریت مالی شخصی فانوس

با توصیف مزایای انجام بودجه‌بندی به اهمیت آن کاملاً پی بردید؛ اما شاید بپرسید که چگونه باید این کار را انجام دهید. راه حل آن این است که یک حسابداری شخصی برای خود مهیا کنید. با خواندن این جمله شاید یک دفتر حسابرسی در ذهنتان تداعی شود؛ اما حقیقت این است که منظور از این جمله استفاده از یک اپلیکیشن است.

اگر سواد مالی یا فرصت کافی جهت انجام بودجه‌بندی را ندارید، اپلیکیشن فانوس این کار را برای شما انجام می‌دهد. این نرم افزار تلفن همراه، تمامی هزینه‌های شما را دسته‌بندی می‌کند و هر زمان که تمایل به بودجه‌بندی دارید؛ قادر هستید هزینه و درآمد خود را در آن ثبت کنید و از گزارش‌های مختلفی که به شما ارائه می‌دهد؛ جهت اخذ تصمیمات مالی خود بهره ببرید.

 از آن جهت که گاهی خرج‌هایی که انجام می‌شود، به فراموشی سپرده خواهند شد؛ با وجود این اپلیکیشن شما از میزان خرج‌های واجب و غیرواجب خود مطلع خواهید شد.

باتوجه به اینکه جهت انجام اهداف آینده خود نیاز به برنامه‌ریزی دارید، این برنامه ضمن دریافت بازه زمانی و میزان درآمد ماهیانه شما، برنامه‌ای هدفمند برای شما ترتیب می‌دهد که انجام آن شما را در نزدیکترین زمان ممکن به اهدافتان می‌رساند.

نتیجه گیری

واضح است که یک شخص عادی هر اندازه نیز که منابع مالی خود را گسترش دهد؛ در صورتی که از بودجه‌بندی استفاده نکند، این خطر وجود دارد که ضمن از دست رفتن منابع مالی به اهداف بلندمدت خود نرسد. بودجه‌بندی نوعی مدیریت مالی شخصی است که مزایایی همچون یادگیری پس‌انداز، توانایی تنظیم برنامه پیشرفت، رسیدگی به تمامی نیازها و تخصیص مناسب بودجه را به همراه خواهد داشت. لازم به ذکر است که بودجه‌بندی علاوه بر مصارف شخصی کاربردهای کلان اقتصادی نیز دارد.

وجود اپلیکیشن مدیریت مالی شخصی باعث می‌شود، به صورت دقیق و درست گزارشی از میزان دخل و خرج خود به دست آورید و جهت انجام اهداف بلندمدت خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

 

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید 🙂

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. Saman گفت:

  سلام
  من نیاز به یه برنامه دارم که یک مقدار مشخص به عنوان مثال ۲۰ هزار تومان رو توی روز برای خودم تعیین کنم و اگه از این مقدار رد شد یا نزدیک به این مقدار شد آلارم بده
  یعنی برای هر روزم یه سقف تعیین کنم
  این برنامه قابلیت اینو داره؟

  • Admin گفت:

   امکان هشدار روزانه ندارد. فقط شما می توانید بودجه ماهانه برای هزینه هاتون تعریف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.