انواع روش‌های سرمایه‌گذاری

فکر کردن به سرمایه‌گذاری افراد زیادی را می‌ترساند، زیرا رروش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری وجود دارند که ممکن است انتخاب را برای شما دشوار کنند. اگر در مورد سرمایه‌گذاری جدی هستید، می‌توانید با بررسی راه‌های مختلف به بهترین روش از پول و سرمایه خود محافظت کنید.

بنابراین در ادامه مطلب همراه وبلاگ فانوس باشید تا انواع روش‌های سرمایه‌گذاری و راه‌های انجام آنها را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

انواع راههای سرمایهگذاری

  1. سهام

سهام ممکن است شناخته‌شده‌ترین و ساده‌ترین روش سرمایه‌گذاری باشد. هنگام خرید سهام، در حال خرید سهام مالکیت در یک شرکت سهامی عام هستید. بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌ها به صورت عمومی معامله می‌شوند، به این معنی که می‌توانید سهام آنها را خریداری کنید. وقتی سهامی را خریداری می‌کنید، امیدوار هستید که قیمت آن بالا برود تا بتوانید آن را برای سود بفروشید. البته این خطر وجود دارد که قیمت سهام کاهش یابد، در این صورت شما پول خود را از دست خواهید داد. کارگزاران سهام را به سرمایه‌گذاران می‌فروشند. می‌توانید یک شرکت کارگزاری آنلاین را انتخاب کنید یا به صورت رو در رو با یک کارگزار کار کنید.

 

  1. اوراق قرضه

اوراق قرضه وامی است که شما به یک شرکت یا دولت می‌دهید. هنگامی که یک اوراق قرضه خریداری می‌کنید، به ناشر اوراق اجازه می‌دهید پول شما را قرض کند و با بهره به شما بازپرداخت کند. اوراق قرضه عموما ریسک کمتری نسبت به سهام دارند، اما ممکن است بازده کمتری نیز ارائه دهند. به طور کلی، هر چه اوراق قرضه ریسک کمتری داشته باشد، نرخ بهره نیز کمتر است. اوراق قرضه یک سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است، زیرا سرمایه‌گذاران انتظار پرداخت منظم درآمد دارند. سود عموما در اقساط عادی به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود و کل اصل سرمایه در تاریخ سررسید اوراق پرداخت می‌شود.

 

  1. صندوق سرمایهگذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا تعداد زیادی سرمایه‌گذاری را در یک معامله خریداری کنند. این صندوق‌ها پول بسیاری از سرمایه‌گذاران را جمع آوری می‌کنند، سپس یک مدیر حرفه‌ای استخدام می‌کنند تا آن پول را در سهام، اوراق قرضه یا سایر دارایی‌ها سرمایه گذاری کند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از یک استراتژی مشخص پیروی می‌کنند، یک صندوق ممکن است در نوع خاصی از سهام یا اوراق قرضه مانند سهام بین‌المللی یا اوراق قرضه دولتی سرمایه‌گذاری کند.

برخی از صندوق‌ها هم در سهام و هم در اوراق قرضه سرمایه‌گذاری می‌کنند. میزان ریسک‌پذیری آن به سرمایه‌گذاری در صندوق بستگی دارد. وقتی یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از طریق سود سهام یا سود اوراق قرضه درآمد کسب می‌کند، نسبتی از آن را بین سرمایه‌گذاران توزیع می‌کند. وقتی ارزش سرمایه‌گذاری در صندوق افزایش می‌یابد، ارزش صندوق نیز بالا می‌رود. به این معنی که می‌توانید آن را برای سود بفروشید.

 

  1. صندوق‌های شاخص

صندوق شاخص نوعی از صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که به جای پرداخت هزینه به مدیر برای انتخاب و انتخاب سرمایه‌گذاری، به طور غیر فعال یک شاخص را ردیابی می‌کند. مزیت صندوق‌های شاخص این است که هزینه کمتری دارند، زیرا دیگر یک مدیر فعال را در لیست حقوق و دستمزد ندارند. ریسک مرتبط با یک صندوق شاخص به سرمایه‌گذاری‌های درون صندوق بستگی دارد.

صندوق‌های شاخص ممکن است سودی را کسب کنند که بین سرمایه‌گذاران توزیع می‌شود. همچنین ممکن است ارزش این وجوه زمانی بالا برود که شاخص‌های معیاری که آنها دنبال می‌کنند، ارزششان افزایش یابد. سپس سرمایه‌گذاران می‌توانند سهم خود را در صندوق برای کسب سود بفروشند. صندوق‌های شاخص نیز نسبت هزینه‌ها را شارژ می‌کنند، اما همانطور که در بالا ذکر شد، این هزینه‌ها کمتر از کارمزد صندوق‌های مشترک است.

 

  1. صندوق‌های قابل معامله در بورس

ETF ها نوعی از صندوق‌های شاخص هستند، آنها یک شاخص معیار را دنبال می‌کنند و هدفشان منعکس کردن عملکرد آن شاخص است. مانند صندوق‌های شاخص، آنها معمولا ارزان‌تر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند، زیرا به طور فعال مدیریت نمی‌شوند.

تفاوت عمده بین صندوق‌های شاخص و صندوق‌های قابل معامله در بورس، نحوه خرید صندوق‌های قابل معامله در بورس است. آنها را در بورس مانند سهام معامله می‌کنند، به این معنی که می‌توانید ETF را در طول روز بخرید و بفروشید و قیمت ETF در طول روز در نوسان خواهد بود. از سوی دیگر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های شاخص، یک بار در پایان هر روز معاملاتی قیمت‌گذاری می‌شوند.

این تفاوت برای بسیاری از سرمایه‌گذاران مهم نیست، اما اگر می‌خواهید کنترل بیشتری بر قیمت صندوق داشته باشید، ممکن است یک ETF را ترجیح دهید. مانند یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک و یک صندوق شاخص، امید شما به عنوان یک سرمایه‌گذار این است که ارزش صندوق افزایش یابد و بتوانید آن را برای کسب سود بفروشید. ETF ها همچنین ممکن است سود سهام و بهره را به سرمایه گذاران پرداخت کنند.

 

  1. پول نقد

سرمایه‌گذاری در پول نقد به سرمایه‌گذار اصلی کمک می‌کند تا در عین حفظ سرمایه، نقدینگی بالای خود را حفظ کند. با این حال، آنها نسبت به روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر، کمترین بازده و سود را ارائه می‌دهند. در حالی که آنها به طور کلی رشد سرمایه را فراهم نمی‌کنند، اما پتانسیل ارائه بازده منظم را دارند. پول نقد همچنین می‌تواند نقش مهمی را در محافظت از سرمایه شما و کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری ایفا کند. نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاری در پول نقد عبارتند از سپرده‌های مدت‌دار، حساب‌های پس انداز با بهره بالا، حساب‌های بانکی و … .

 

  1. املاک و مستغلات

بخش املاک و مستغلات دارای چشم اندازهای بزرگی برای صنایع مهم ساخت و ساز است. سرمایه‌گذاران این گزینه را دارند که در املاک تجاری، مسکونی یا حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنند تا بازده قابل توجهی را از سرمایه‌گذاری خود کسب کنند. زمانی که سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات را در نظر می‌گیریم، زمان‌بندی یک جنبه حیاتی است. باید توجه داشت که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می‌تواند دیر نقد شود. یعنی در صورت نیاز فوری به پول، فروش سریع ملک ممکن است چالش برانگیز باشد.

 

نتیجه‌گیری

انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری برای انتخاب وجود دارند. برخی از مبتدیان با تحقیق می‌توانند روش مناسب خود را پیدا کنند، در حالی که برخی دیگر به تجربه بیشتری نیاز دارند. هر نوع سرمایه‌گذاری سطح متفاوتی از ریسک و سود را ارائه می‌دهد. سرمایه‌گذاران باید هر نوع سرمایه‌گذاری را قبل از تعیین تخصیص دارایی که با اهداف آنها مطابقت دارد، در نظر بگیرند. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن فانوس، حسابدار شخصی خود باشید و در بازار بورس حتی بدون دانش بورسی سرمایه‌گذاری امن و کم ریسک داشته باشید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده : امیر نیکنام 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.