چطور استرس مالی را مدیریت کنیم؟

مدیریت وضعیت مالی، کار تقریبا سخت و زمان‌بری است و به همین دلیل در بیشتر مواقع باعث ایجاد استرس مالی می‌شود. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که مدام به فکر مخارج و هزینه‌های خود باشید و حتی از لحاظ جسمی هم دچار مشکل شوید. بنابراین اگر شما هم اضطراب زیادی دارید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستید، در ادامه همراه ما باشید.

ما در این مطلب از وبلاگ فانوس قصد داریم راه‌های کنترل استرس مالی را به شما معرفی کنیم. این قدم‌های به نظر کوچک، در بلند مدت تاثیر زیادی دارند.

 

راه های مقابله با استرس مالی

  1. برای آینده برنامه‌ریزی کنید

خرید خانه و ماشین، سفرهای خانوادگی و شهریه دانشگاه، تنها برخی از هزینه‌های سنگینی هستند که فکر کردن در مورد آن‌ها هم اضطراب‌آور است. حال فرض کنید زمان پرداخت این‌ها برسد و شما پول کافی نداشته باشید، پس باید چه کاری انجام بدهید؟! نفس عمیق بکشید! هنوز این موقعیت‌ها اتفاق نیفتاده‌اند، نیازی به استرس نیست. تمام کاری که شما باید انجام دهید، این است که برنامه‌ریزی مالی کنید.

امروزه چندین برنامه بودجه وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا اهداف خود را تجسم کنید، و جهت برنامه‌ریزی برای آینده خود و کاهش استرس مالی، آماده شوید. با یک برنامه اصولی می‌توانید میزان پس‌انداز ماهانه، هفتگی حتی روزانه‌تان را طوری تعیین کنید که در راستای اهداف آینده‌تان باشند. پس مهم‌ترین چیز این است که همیشه اهداف خود را به صورت واضح یادداشت کنید تا بتوانید احساس قدرت و کنترل بیشتری در امور مالی و شخصی خود داشته باشید.

 

  1. برای موارد اضطراری پس‌انداز کنید

پس‌انداز یکی از مهم‌ترین راه‌های مدیریت استرس مالی است و تاثیر بسزایی در روحیه شما دارد. گاهی از سوی مشاوران توصیه می‌شود که مبلغی معادل 3 تا 6 ماه از هزینه زندگی خود را پس‌انداز کنید تا در مواقع اضطراری خیال‌تان راحت باشد. با این حال، ذخیره کردن این مبلغ برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نیست. اما به جای این‌که مدام به این فکر کنید که پول برای پس‌انداز دارید یا نه، کافی است که با همان مقدار کم نیز شروع کنید.

شما حتی می‌توانید با ذخیره‌ی مقداری پول نقد در کمد منزل‌تان شروع کنید، یا به بانک بروید و حساب جداگانه‌ای برای آن باز کنید. هر زمان از محل کار پاداش دریافت کردید یا حتی کم‌ترین مقدار پولی که کادوی تولدتان است را در این حساب پس‌انداز کنید. شاید مقدار آن زیاد نباشد، ولی همین‌که بدانید در صورت نیاز مقداری پول دارید، باعث می‌شود تا استرس مالی کمتری داشته باشید.

 

  1. بدهی‌های خود را کنترل کنید

بدهی به خودی خود یک چیز خوب یا بد نیست. بسیاری از افرادی که از نظر اقتصادی  وضعیت خوبی دارند، از بدهی برای کمک در خرید خانه، بازسازی آن یا پرداخت هزینه دانشگاه استفاده می‌کنند. این بدهی می‌تواند یک وام باشد تا به شما کمک کند مرحله‌ی سختی را پشت سر بگذارید. اما زمانی اوضاع از کنترل خارج می‌شود که شما گرفتار چرخه بدهی شوید.

یعنی اگر بخواهید به‌طور مداوم وام بگیرید و بدون این‌که راهی پایدار برای بازپرداخت آن داشته باشید، حتما دچار استرس مالی می‌شوید. بنابراین شما باید ابتدا هزینه‌های خود را مشخص کنید و آن‌هایی که حتما به وام نیاز دارند را جدا کنید. پس باید یک مدیریت خوب بر امور مالی خود داشته باشید و مشخص کنید کجا می‌توانید هزینه‌ها را محدود کنید. بدهی می‌تواند پیچیده و استرس زا باشد، اما آموزش دیدن و ارزیابی دارایی، اولین قدم خارق‌العاده برای داشتن زندگی بدون بدهی است.

 

  1. درآمد و مخارج خود را بررسی کنید

توصیه می‌کنیم که به‌طور اصولی بررسی کنید که درآمدتان از کدام بخش‌ها است و آن را چگونه خرج می‌کنید. منظور از بررسی، یعنی آن‌ها را حتما یادداشت کنید تا فراموش نشوند. پیگیری هزینه‌ها راه خوبی است تا با استفاده از آن، متوجه شوید که چه مقدار هزینه‌های کوچک می‌‌توانند بخش بیشتر حقوق‌تان را خرج کنند.

این هزینه‌ها می‌توانند شما را از رسیدن به اهداف مهم‌تر باز دارند. تجزیه و تحلیل جریان نقدینگی و مدیریت امور مالی باعث می‌شود تا با آگاهی بیشتری درباره هزینه و پس‌انداز تصمیم بگیرید.

 

  1. با دقت خرید کنید

اگر در تعادل بودجه خود مشکل دارید و نمی‌توانید از خریدهای غیرضروری جلوگیری کنید، به احتمال زیاد دچار استرس مالی خواهید شد. شما همیشه به چیزهایی مانند غذا، پرداخت اقساط، لباس و لوازم بهداشتی نیاز دارید. اما برخی لباس‌ها یا لوازم منزل ضروری نیستند و هنگام خریدِ آن‌ها باید از خودتان بپرسید که آیا به صورت قطعی به این وسیله نیاز دارم؟ اگر واقعا به آن احتیاج نداشتید، باید از خرید آن منصرف شوید. چراکه در صورت کمبود بودجه، دچار استرس می‌شوید و اصلا به عواقب آن نمی‌ارزد.

اما اگر باز هم فکر می‌کنید توانایی مقابله با وسوسه‌‌ها را ندارید، بنابراین بهتر است از رفتن به مراکز خرید و فروشگاه‌های بزرگ دوری کنید. برای اجناس کوچک و معمولی، حتما از مغازه‌های کوچک‌تر خرید کنید و وارد مراکز بزرگ نشوید. حتی اگر پاساژگردی جزو تفریحات شماست، از آن اجتناب کنید. فعالیت تفریحی دیگری را به جای خرید انتخاب کنید. با گذاشتن کارت‌های اعتباری و پول نقدی در خانه، تنها با مقدار بسیار کمی پول به بیرون بروید تا متحمل هزینه‌های استرس‌زا نشوید.

 

  1. از دیگران کمک بخواهید

یکی دیگر از بهترین راه‌ها برای کاهش استرس مالی، کمک گرفتن از دیگران است. این کار باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری در مورد امور مالی خود داشته باشید. به عنوان مثال، مشاوران مالی می‌توانند شما را در مورد وام و بدهی‌ها راهنمایی کنند و به شما بگویند کدام راه‌حل برای وضعیت مالی منحصر به‌فرد شما مناسب است.

اگر فکر می‌کنید در مدیریت بودجه و اهداف خود مشکل دارید، می‌توانید در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی خاصی شرکت کنید که درباره‌ی پس‌انداز، کنترل بدهی، برنامه‌ریزی برای خرید خانه و… به شما آموزش می‌دهند. حتی اگر در خانواده یا دوستان‌تان فردی هست که اطلاعات مالی خوبی دارد، از وی کمک بخواهید.

 

نتیجه‌گیری

با توجه به نکات گفته شده، شما می‌توانید با انجام این کارها استرس مالی خود را کاهش دهید. استرس کمتر به این معنی است که با گذشت زمان و با تلاش در بهبود مهارت‌های پس‌انداز و بودجه‌تان، اعتماد به نفس مالی خود را نیز افزایش می‌دهید. همچنین می‌توانید با دانلود اپلیکیشن فانوس، برنامه‌ریزی مالی کارآمدتری داشته باشید و از استرس خود بکاهید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده: امیر نیکنام

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.