مدیریت ثروت چیست؟

مدیریت ثروت نوعی خدمت مشاوره مالی است که به افراد، کمک می‌کند تا برنامه مالی بهتری داشته باشند. شرکت‌های مدیریت ثروت انواع مختلفی از خدمات را ارائه می‌دهند و بیشتر مناسب مشتریانی هستند که می‌خواهند مقادیر زیادی پول را سرمایه گذاری کنند. برای یادگیری و درک بازارهای مالی و استراتژی‌های متعدد، یک مشاور باید سال‌ها آموزش ببیند و تجربه کسب کند.

ما در این مقاله، به تعریف مدیریت ثروت می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که مشاوران حرفه‌ای چطور این کار را انجام می‌دهند. در ادامه همراه فانوس باشید.

 

تعریف مدیریت ثروت

مدیریت ثروت یا Wealth Management یک خدمت مشاوره‌ای است که دارایی‌های مالی افراد را مدیریت می‌کند و به آن‌ها توصیه می‌کند که چگونه از طریق رشد مالی، حمایت و هزینه‌های عاقلانه، دارایی خالص خود را افزایش دهند و سرمایه‌گذاری کنند. مدیران از نزدیک با مشتریان خود همکاری می‌کنند تا درک درستی از دارایی‌ها و اهداف‌شان داشته باشند. 

مدیریت ثروت از طریق مشورت با یک مشاور مجرب آغاز می‌شود که درک کاملی از نحوه مدیریت برنامه مالی افراد دارد. این مشاور با وکیل، حسابدار و نماینده بیمه مشتری مشورت می‌کند، سپس استراتژی متناسب با اهداف مشتری و میزان ریسکی را که می‌خواهد تحمل کند، طراحی می‌کند. به‌علاوه، مشاوران گزینه‌های سرمایه‌گذاری متعددی را پیشنهاد می‌دهند که در راستای برآورده شدن اهداف استراتژی قرار دارند.

خدمات مدیریت ثروت

بیشتر، افرادی که دارای ارزش مالی بالایی هستند، اغلب به خدماتی نیاز دارند که یک مشار مالی عادی نمی‌تواند برای آن‌ها برنامه‌ریزی کند. مثلا شاید برخی از افراد بتوانند با دانلود اپلیکیشن‌های حسابداری شخصی، مثل اپلیکیشن فانوس، به مدیریت دارایی‌های خود بپردازند. ولی هرچه سطح ارزش بالاتر باشد، سبد سرمایه‌گذاری، وضعیت مالیات و منافع تجاری، پیچیده‌تر می‌شوند.

مدیران دارایی می‌توانند به تعداد زیادی از محصولات و خدمات مالی دسترسی پیدا کنند که مستقیما در دسترس افراد نیستند. آن‌ها از این محصولات و خدمات برای ایجاد راه‌حل‌های سفارشی برای هر مشتری استفاده می‌کنند و هزینه خدمات خود را می‌گیرند. این خدمات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • مدیریت و برنامه ریزی سرمایه گذاری
 • برنامه‌ریزی بازنشستگی
 • خدمات حقوقی
 • برنامه‌ریزی املاک
 • حسابداری
 • خدمات مالیاتی
 • برنامه‌های خیرخواهانه
 • برنامه‌ریزی آموزش برای اعضای خانواده
 • برنامه‌ریزی تجاری
 • مدیریت بدهی
 • بهداشت و درمان و مدیریت امنیت اجتماعی
 • خدمات بیمه
 • حمایت از درآمد
 • حفظ دارایی

 

مدیریت ثروت چگونه صورت می‌گیرد؟

مشاوران برنامه مالی، با ارائه برنامه‌های استراتژیک برای پس‌انداز و تخصیص پول برای دستیابی به بازنشستگی با امنیت مالی، به مشتریان ثروتمند کمک می‌کنند تا آینده‌ای مطمئن را بسازند. مراحل اصلی فرآیند مدیریت ثروت عبارتند از:

 

 1. تعیین مقاصد و اهداف مالی

اولین قدم در فرآیند مدیریت ثروت (Wealth Management)، شامل ایجاد مقاصد و اهداف مالی است. این مرحله چشم‌انداز روشنی برای دستیابی به اهداف مالی مربوط به تحصیل، شغل، بازنشستگی و اهداف شخصی و شغلی را ترسیم می‌کند. یک شرکت مدیریت ثروت باید آنچه مشتری خود در هنگام ارائه توصیه می‌کند، درک کاملی داشته باشد. اهداف مشتری نقش مستقیمی در ارائه نوع برنامه مدیریت ثروت و نحوه عملکرد هر استراتژی دارد.

 1. ارزیابی دارایی‌های مالی فعلی

مرحله دوم فرآیند مدیریت ثروت (Wealth Management)، ارزیابی عمیق دارایی‌های مالی فعلی مشتری است. این ممکن است شامل سپرده‌های بانکی، سهام، اوراق قرضه و همچنین دارایی‌های املاک، مستغلات و حساب‌های سرمایه‌گذاری باشد. ارزیابی دارایی می‌تواند به مشتریان کمک کند تا درک درستی از موقعیت فعلی خود داشته باشند و بدانند در صورت پیروی از یک استراتژی مالی خاص، در 5، 10 یا 20 سال آینده در کجا قرار می‌گیرند.

یک مشاور مدیریت ثروت همچنین ممکن است با استفاده از تجزیه و تحلیل شکاف، مشخص کند چه مراحلی برای دستیابی بالقوه به اهداف باید انجام شوند. موضوعاتی مانند تخصیص دارایی، مدیریت جریان وجوه نقد، استراتژی‌های مالیاتی، گزینه‌های برنامه سرمایه گذاری و تحمل ریسک نیز پوشش داده خواهند شد.

 

 1. پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات

در این مرحله باید اطلاعات مالی را پردازش کرده و سپس به تجزیه و تحلیل آن‌ها پرداخت. یک مشاور، کل سرمایه‌گذاری و وضعیت ثروت مشتری را تجزیه و تحلیل می‌کند تا بهتر بفهمد چه مراحلی را برای رسیدن به اهداف تعیین شده باید طی کرد. این جنبه از مدیریت ثروت تا حدی مبتنی بر تحقیقات علمی و دانشگاهی است  که به مشاوران کمک می‌کند تا اطلاعات درستی را با پشتیبانی داده‌ها و بینش بازار ارائه دهند.

 

     4. ارائه گزینه‌ها و پیشنهادها

هنگامی که هم مشاور مدیریت ثروت و هم مشتری درک درستی از محل استقرار مشتری و اهداف مورد نظر وی داشته باشند، مشاور برنامه دقیقی را ایجاد می‌کند که گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد. وی توصیه‌های استراتژیک را بر اساس نمونه کارها و اهداف منحصر به فرد مشتری ایجاد می‌کند. مشاور و مشتری با هم دیدار خواهند کرد تا اطمینان حاصل کنند که هیچ جنبه‌ای از طرح، در مرحله‌ی قبل از اجرا نادیده گرفته نشده است.

 

 1. اجرای طرح مدیریت ثروت

اجرای صحیح یک برنامه مدیریت ثروت (Wealth Management) برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت آن، بسیار مهم است. هنگام اجرای برنامه مالی، مشاور به‌طور مداوم با مشتری در ارتباط خواهد بود. در طی این مرحله، هرچه اطلاعات بیشتری به مشتری داده شود، خطرات و مزایای استراتژی‌ها را بهتر درک می‌کند. همچنین مشتریان آزادند که در هر بخش از این فرآیند سوالات خود را بپرسند. در این مرحله یک طرح به‌عنوان نمونه کار ارائه می‌شود و مواردی مثل برنامه‌ریزی مالیاتی، تخصیص دارایی و برنامه‌ریزی املاک را دربر می‌گیرد.

 

 1. کنترل مداوم برنامه و نظارت پس از اجرا

فرآیند مدیریت ثروت با اجرای طرح برنامه مالی پایان نمی‌یابد. در واقع از آن به‌عنوان فرآیندی یاد می‌شود که به نظارت دائمی نیاز دارد. در این‌صورت اطمینان حاصل می‌شود که مشتری در مسیر درستی قرار گرفته است. مشاور به روند سفارشیِ مشتری ادامه می‌دهد و در صورت تغییر شرایط، ممکن است لازم باشد برنامه مالی اصلاح یا به‌روز شود. مشاوران همچنین ارزیابی عملکرد دوره‌ای حساب را انجام می‌دهند و نتایج را به مشتریان ارائه می‌دهند. همچنین ممکن است جلسات منظمی برای بحث در مورد پیشرفت طرح، برنامه‌ریزی شوند.

 

نتیجه‌گیری

مدیریت ثروت (Wealth Management) یک حوزه بسیار پیچیده از برنامه‌ریزی مالی است که به طور معمول به دانش و راهنمایی یک شرکت باتجربه مدیریت دارایی، نیاز دارد. هنگامی که مشتری موافقت می‌کند با مشاور مدیریت ثروت کار کند، وی به یک برنامه دقیق متعهد می‌شود تا در جهت موفقیت مالی مشتری قدم بردارد. بنابراین جهت طراحی برنامه مالی دقیق، حتما با متخصصان واجد شرایط ارتباط داشته باشید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده: امیر نیکنام

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.