مدیریت مالی شخصی (PFM) چیست؟

معمولا تمام انسان‌ها نیاز دارند که اصول و تکنیک‌های درست خرج کردن و درست پس‌انداز کردن پول‌هایشان را بشناسند و به شیوه مناسبی عمل کنند.

باید بدانیم که چگونه و کجا پول‌هایمان را سرمایه‌گذاری کنیم و مدیریت اقتصاد زندگی را بشناسیم.

مدیریت مالی شخصی (PFM) به عبارت ساده‌تر همان هنر مدیریت پول است.

چرا باید مدیریت مالی شخصی (PFM) را بشناسیم؟

امروزه پول نقش بسیار مهم و موثری در زندگی هر انسانی دارد.

میزان پول می‌تواند رفاه و آسایش یک شخص را تامین و یا خدشه‌دار کند.

در دنیای پر از پیچیدگی امروز، تحلیلگران مالی و کارشناسان بازاریابی در حال آنالیز ما هستند تا بتوانند راه‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاری، نحوه پول خرج کردن و… ما فراهم کنند.

البته نباید فراموش کرد که وضعیت نامشخص کشور و وضعیت اقتصادی اعم از مشکلات ارز، تورم، بالا و پایین شدن بازار بورس و… می‌تواند کیفیت زندگی هریک از ما را به چالش بکشاند.

پس باید توجه داشته باشیم که برای مقابله با این شرایط نیاز به آگاهی مالی و مدیریت مالی شخصی (PFM) داریم.

دانشی که با اصلاح رفتارهای غلط منجر به درست خرج کردن، درست پس‌انداز کردن و در نهایت درست سرمایه‌گذاری کردن، می‌شود.

دخل و خرج خود را محاسبه کنید

تغییرات هرچند ساده، تاثیرات بزرگی روی زندگی ما می‌گذارند و با مدیریت بهتر و دقیق‌تر امور روزانه می‌توانیم یک گام رو به جلو برداریم.

بهتر است برای مخارج مختلف بودجه مشخصی را تعریف کنید.

این کار کمک می‌کند که هیچ موردی را از قلم نیندازید و آخر سر می‌توانید بودجه‌ای که برای هر موضوعی در نظر گرفتید را آنالیز و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

با این کار می‌توانید بودجه خود را ماهانه یا حتی سالانه برنامه‌ریزی و مدیریت کنید.

سعی کنید علاوه‌بر بودجه‌بندی که انجام می‌دهید، هزینه‌های‌تان را نیز ثبت کنید.

این کار کمک می‌کند که اگر هزینه‌ای خارج از برنامه خود دارید آن را شناسایی کنید و اگر جز ضرورت‌ها به حساب نمی آید یا حذف کنید یا برای آن را هم جز برنامه‌ریزی خود قرار دهید.

همچنین ثبت و یادداشت درآمد هم یکی دیگر از اقداماتی است که باید برای مدیریت مالی شخصی (PFM) در نظر گرفت.

مدیریت مالی شخصی

امروزه دغدغه افراد مختلف با توجه به فرهنگ و مشکلات خانوادگی، منطقه زندگی و دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی و… که دارند، متفاوت است.

افراد زیادی هستند که مدیریت درستی روی پول خود ندارند و روش‌شان اینگونه است که یا بیش از حد نیازهایشان پول خرج می‌کنند یا حتی در حد رفع نیازهایشان هم پول خرج نمی‌کنند!

اما در حال حاضر شرایط جامعه و کاری افراد، دستخوش تغییرات زیادی شده که هرکسی برای پیشرفت، چه در عرصه کاری و چه در زندگی شخصی خود باید حداقل‌هایی را بشناسد.

مدیریت مالی شخصی یکی از این نیازها است که بیشتر باید به آن بها داد.

اصولا مخاطبان مدیریت مالی شخصی همه جز کسانی هستند که هم در زندگی شخصی و هم در کسب و کار خود به دنبال پیشرفت و مدیریت بهینه‌تر پول خود هستند.

این افراد به میزان تاثیرگذاری مدیریت مالی شخصی (PFM) پی برده‌اند و دنبال فهمیدن این موضوع هستند که چطور پول‌ها را خرج کنند، چطور پس‌انداز کنند، چگونه یک برنامه مالی استاندارد و دقیق برای خود و اعضای خانواده‌شان تنظیم کنند به گونه‌ای که در آن اهداف، بودجه، وضعیت مالی و… گنجانده شده باشند.

یکی دیگر از نکات مهم و مشخصات بارز این اشخاص این است که بفهمند چطور پول‌های خود را سرمایه‌گذاری کنند که نگرانی بابت نوسان‌های اقتصادی و بالا و پایین رفتن قیمت دلار، سکه، ارز و… نداشته باشند و سود مناسبی هم به دست آورند.

مدیریت پس انداز

همینطور که افرادی روی پول و نحوه درست خرج کردن آن مدیریت ندارند برخی دیگر از افراد روی پس‌انداز و چگونگی این کار تمرکز ندارند و شیوه درستی را انتخاب نکردند.

معمولا این افراد پول‌هایی در اختیار دارند که نمی‌دانند در اقتصاد پرنوسان کشور آن را کجا سرمایه‌گذاری کنند که سود مناسبی از آن برداشت کنند.

مدیریت مالی شخصی (PFM) آموزش می‌دهد که در گام ابتدایی چطور می‌توان این مشکلات را به حداقل رساند و سپس آن‌ها را از بین برد.

مهم‌ترین بخش بودجه‌بندی، پس‌انداز است و همیشه باید در نظر داشته باشید که حداقل 10درصد از درآمد خود را به عنوان پس‌انداز کنار بگذارید.

اما نکته مهم اینجاست که پس‌انداز به تنهایی کافی نیست چرا که با توجه به وضعیت کشور، روز به روز از ارزش این پول کاسته می‌شود.

پس باید بخشی از پول خود را سرمایه‌گذاری کنید.

سرمایه‌گذاری این امکان را به شما می‌دهد که از پول و پس‌انداز خود سود به دست آورید و طی سال‌ها، بعد از سرمایه‌گذاری مجدد، همین پول سود بیشتری به دست آورید.

به خاطر داشته باشید که در اینجا زمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اگر هرچه زودتر یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید و پس‌اندازتان را سرمایه‌گذاری کنید نه تنها از ضرر و بی‌ارزش شدن پول خود جلوگیری کرده‌اید، بلکه می‌توانید هرچه سریع‌تر سود هم به دست آورید.

فانوس چیست و چه فایده‌ای دارد؟

فانوس یک اپلیکیشن مدیریت مالی است که کمک می‌کند اوضاع مالی بهتر داشته باشید!

همچنین به صورت اتوماتیک و رایگان هزینه‌ها و درآمدتان را ثبت می‌کند و آن‌ها را هوشمندانه مدیریت کرده و در نهایت با توجه به شرایط مالی که دارید به شما پیشنهادهای اقتصادی می‌دهد.

فانوس کمک می‌کند که هر کسی بهتر بتواند میزان دخل و خرج خود را محاسبه کند. در این اپلیکیشن تراکنش‌ها به صورت اتوماتیک خوانده می‌شود و نیازی به ثبت دستی هزینه‌ها نمی‌باشد.

فانوس تنها اپلیکیشن رایگان در حوزه مدیریت مالی شخصی (PFM) است که هرکسی می‌تواند از آن بهره ببرد.

افراد می‌توانند به جای استفاده از برنامه‌هایی مثل اکسل یا یادداشت کردن هزینه‌هایشان به صورت دستی از این اپلیکیشن رایگان استفاده کنند و در واقع به راحتی مدیریت مالی شخصی (PFM) خود را انجام دهند.

 

نویسنده: فاطمه زاهد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.