مزایای برنامه‌ریزی مالی در رسیدن به اهداف

برنامه‌ریزی مالی یکی از حیاتی‌ترین بخش‌ها در طول عمر هر شخص است. یعنی صرف نظر از اینکه آیا درآمدی کسب می‌کنید یا خیر، یک برنامه مالی می‌تواند به عنوان راهنمای آینده شما عمل کند و به شما کمک کند تا بر درآمد، هزینه و پس‌انداز خود کنترل داشته باشید. در حالی که بسیاری از مردم اهمیت برنامه‌ریزی مالی را درک می‌کنند، اما هنوز هم برخی مردم آن را به عقب می‌اندازند یا نادیده می‌گیرند.

از این‌رو ما در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را درباره مزیت برنامه‌ریزی مالی با شما به اشتراک بگذاریم تا با در نظر گرفتن این موارد به اهداف حال و آینده خود برسید. در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

7 مزیت برنامه‌ریزی مالی

  1. دستیابی به اهداف مالی

هر فردی اهداف مالی خاصی دارد. مثلا برخی ممکن است تلاش کنند تا از والدین خود مستقل باشند، در حالی که برخی دیگر می‌خواهند تا با پول خود به دور دنیا سفر کنند. صرف نظر از هدف شما، برای رسیدن به آنها باید برنامه‌ریزی داشته باشید. شاید شما هر ماه برای این اهداف پس‌انداز کنید، ولی بدون برنامه مالی نمی‌توانید به چیزی که می‌خواهید دست پیدا کنید. برنامه‌ریزی مالی مشخص می‌کند که برای رسیدن به یک هدف به چه مقدار پول نیاز دارید.

وقتی برنامه‌ای دارید که در آن اهداف خود و سن رسیدن به آن را مشخص کرده‌اید، می‌توانید بر اساس آن لیست برنامه‌ریزی مالی خود را انجام دهید. این تضمین می‌کند که قبل از رسیدن به این اهداف، پول‌تان را خرج نمی‌کنید. همچنین می‌تواند در تصمیم‌گیری هوشمندانه در مورد پول و کاهش هزینه‌ها به شما کمک کند.

 

  1. آمادگی برای شرایط اضطراری

حوادث، زیانِ کسب و کار یا بیماری را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. بدون وضعیت مالی پایدار، دریافت حمایت مورد نیاز ممکن است دشوار یا حتی غیرممکن شود. این امر مردم را وادار می‌کند تا به فکر پول قرض گرفتن بیفتند یا به دنبال وام‌های بانکی باشند.

اجرا و پایبندی به یک برنامه مالی به این معنی است که شما مقدار مشخصی پس‌انداز ‌دارید. صندوق اضطراری یکی از مواردی است که در یک برنامه مالی توصیه می‌شود. پس اگر برنامه مالی خوبی داشته باشید، می‌توانید برای خودتان صندوقی اضطراری در نظر بگیرید و در شرایط اورژانسی از آن استفاده کنید. با دانلود اپلیکیشین فانوس می‌توانید حسابدار شخصی خود باشید و برای زمان‌های اضطراری پول پس‌انداز کنید.

مزایای برنامه ریزی مالی

  1. بهبود درک مالی

فرصت‌ها هیچ هشداری نمی‌دهند و ممکن است در هر زمانی از زندگی ما به وجود آیند. بنابراین وقتی ناگهان فرصتی برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار خودتان را داشته باشید، سریعا به پول نیاز دارید. یکی از مزایای برنامه ریزی مالی این است که تضمین می‌کند شما همیشه از وضعیت مالی فعلی خود، جایی که پول شما سرمایه‌گذاری یا پس‌انداز می‌شود و چه مقدار از آن در دسترس شما است، آگاه هستید. در واقع به شما این امکان را می‌دهد که وقتی با یک فرصت یا موقعیت اضطراری روبه‌رو می‌شوید، ذهنی کاملا باز داشته باشید. علاوه بر این، در صورت دریافت حقوق و پاداش بیشتر، می‌توانید درک خوبی از اوضاع مالی خود داشته باشید و بدانید که پول‌تان را کجا خرج کنید.

 

  1. بهبود استاندارد زندگی با برنامه‌ریزی مالی

برنامه ریزی مالی کوتاه مدت فقط روشی برای پس‌انداز پول نیست. اگر به درستی توسعه یافته و اجرا شود، می‌تواند به رشد پول شما نیز کمک کند. با برنامه دقیق می‌توانید پول خود را در بخش‌های مناسب سرمایه‌گذاری کنید.

این‌ها می‌توانند درآمد ثانویه‌ای را برای خانواده شما ایجاد کنند. این درآمد هر چند کم، می‌تواند برای بهبود سطح زندگی استفاده شود. شما می‌توانید بدون نگرانی از به خطر انداختن هزینه‌های روزانه یا اهداف خود، از این پول برای پرداخت قسط و بدهی استفاده کنید. در حقیقت می‌تواند به شما کمک کند که در صورت داشتن هر گونه هزینه اضافی، نگران نیازهای خانواده خود نباشید.

 

  1. امنیت مالی

امنیت مالی هدف هر کدام از ما محسوب می‌شود. صاحبان مشاغل یا افرادی که خوداشتغالی دارند، از امنیت مالی و حقوق ماهانه خود مطمئن نیستند. در عوض، درآمد ماهانه آنها کاملا به درآمد تجاری آنها در ماه بستگی دارد. این موضوع می‌تواند تامین امنیت مالی را برای فرد سخت کند.

 در نتیجه یکی دیگر از مزایای برنامه‌ریزی مالی این است که می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت مالی خانواده خود را تضمین کنید و از این محدودیت‌ها راحت شوید. با یک برنامه مالی خوب، می‌توانید پول کافی برای پوشش هزینه‌های ماهانه خود پس‌انداز کنید. زمانی که کسب و کار شما فروش بیشتری دارد، طرح مالی باعث می‌شود پول خود را مدیریت کنید. این مبلغ مطمئن و سرمایه‌گذاری شده می‌تواند برای تامین هزینه‌های خانواده‌تان در ماه‌هایی که کسب‌وکارتان حاشیه سود را نمی‌شکند، استفاده شود.

برنامه ریزی مالی برای داشتن استقلال مالی

  1. استقلال مالی

ما از زمان کودکی یاد گرفته‌ایم تا قلکی داشته باشیم و پول خود را پس‌انداز کنیم. با این حال در زمان بزرگسالی گاهی کنترل وضعیت مالی نداریم و مجبور می‌شویم از خانواده خود پول قرض بگیریم. اما این شرایط می‌توانند موانعی باشند که شما را از پیگیری رویاهایتان یا تلاش برای راه‌های جدید زندگی باز می‌دارد.

داشتن یک برنامه مالی هوشمند به شما این امکان را می‌دهد که کنترل کاملی بر امور مالی خود داشته باشید. شما می‌توانید بدون اینکه بر اساس وضعیت مالی خود تصمیم بگیرید، به شهر دیگری نقل مکان کنید، شغل جدیدی را انتخاب کنید یا یک تجارت جدید راه اندازی کنید. نهایتا به شما کمک می‌کند تا وام‌های خود را پرداخت کرده و مستقل شوید.

 

  1. داشتن بازنشستگی راحت‌تر با برنامه‌ریزی مالی

بازنشستگی پیش از موعد آرزوی بیشتر افراد است. با داشتن برنامه مالی خوب، نیازی نیست که تا 30 سال بدون وقفه کار کنید. بلکه می‌توانید با خیال راحت زودتر بازنشسته شوید. در نتیجه با یک برنامه‌ریزی مالی، می‌توانید حتی پس از بازنشستگی، پول کافی برای تامین هزینه‌های  زندگی داشته باشید. پس اگر به فکر بازنشستگی پیش از موعد باشید یا دلتان بخواهد که زمان بعد از بازنشستگی وضعیت زندگی خوبی داشته باشید، باید از سنین کمتر یک برنامه ریزی مالی خوب برای خود در نظر بگیرید تا به اهداف‌تان برسید.   

 

نتیجه‌گیری

این موارد تنها 7 مزیت اصلی برنامه‌ریزی مالی برای رسیدن به اهداف است. ایجاد و پایبندی به یک برنامه مالی می‌تواند به شما کمک کند تا به هر هدفی که در زندگی دارید، برسید. علاوه بر این، می‌تواند به شما انگیزه دهد که سرگرمی‌های خود را بدون نگرانی در مورد وضعیت مالی‌تان دنبال کنید. این می‌تواند به شما کمک کند برای آینده فرزندان خود آماده شوید و نگران مسائل مالی خود نباشید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.