مزایای زندگی مینیمالیستی چیست و چه تاثیری دارد؟

زندگی مینیمالیسم در مورد پایان دادن به نیازهای حریصانه زندگی و دست کشیدن از دارایی‌های مادی صحبت می‌کند. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که مصرف‌گرایی هر روز بیشتر می‌شود و ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا به چیزهایی که باعث شادی لحظه‌ای می‌شوند تکیه کنیم. اگر نتوانیم خودمان را کنترل کنیم، چیزهایی که می‌خریم فقط باعث درهم ریختگی می‌شوند، به بدهی‌هایمان اضافه می‌کنند و حواس‌پرتی ما بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید روی چیزهای مهم زندگی خود تمرکز کنید و از این مشکلات به دور باشید، بهتر است اصول زندگی مینیمالیستی را دنبال کنید.

ما در این مقاله قصد داریم درباره مزایای زندگی مینیمالیستی اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم تا با بهره بردن از آنها بتوانید زندگی شادتر و بی دغدغه‌تری را تجربه کنید. در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

زندگی مینیمالیسیتی چیست؟

زندگی به سبک مینیمالیستی می‌تواند توضیح مبهمی داشته باشد. این می‌تواند به معنای زندگی با چیزهایی باشد که واقعا به آن نیاز دارید و آنچه را که نیاز ندارید، دور بریزید. ممکن است به معنای نخریدن چیزهایی باشد که واقعا به آنها نیاز ندارید. این اصطلاح یعنی رها کردن میل به خرید لباس‌های زیاد، نخریدن وسایل جدید، نداشتن جدیدترین گوشی موبایل یا عدم تمایل به داشتن خانه بزرگ‌تر.

مینیمالیست‌هایی وجود دارند که ترجیح می‌دهند در یک خانه کوچک زندگی کنند، لباس‌های کمی بخرند و مبلمان زیادی نداشته باشند. برخی نیز هستند که برای حفاظت از محیط زیست زندگی مینیمالیستی دارند. به هر حال هر نوع سبک زندگی مینیمالیستی را که می‌خواهید دنبال کنید، نتیجه نهایی این است: وقتی دلبستگی‌های کمتری داشته باشید، زندگی آسوده‌تری خواهید داشت.

 

مزایای زندگی مینیمالیستی

  1. دلبستگی کمتر به چیزهای بی اهمیت

اگر همین الان به اطراف خود نگاه کنید، دقیقا چه چیزی را می‌بینید؟ آیا چیزهای زیادی را می‌بینید که به آنها وابستگی دارید؟ مردم از هر طبقه عادت دارند چیزهایی را جمع‌آوری کنند که واقعا به آنها نیاز ندارند یا فقط می‌ترسند به هر دلیلی از شر آنها خلاص شوند. با اتخاذ قوانین مینیمالیسیتی می‌توانید بر چیزهایی دلبسته شوید که واقعا به آنها نیاز دارید. چیزهایی که خودمان را به آن‌ها متصل می‌کنیم، اگر تعدادشان زیاد باشد، می‌توانند باعث نارحتی و عذاب ما شوند. ولی مینیمالیستی بودن به شما این امکان را می‌دهد که انرژی بیشتری برای چیزهایی که واقعا می‌خواهید به آنها وابسته بمانید، بگذارید.

 

  1. پس انداز بیشتر

یکی از محسوس‌ترین مزایای زندگی مینیمالیستی که می‌توانید بلافاصله متوجه آن شوید این است که چقدر پول پس‌انداز خواهید کرد. به هر حال شاید شما لباس، وسایل کلکسیونی، کفش، وسایل آشپزخانه یا هر چیز دیگری را بیش از اندازه می‌خرید و برای آن پول خرج می‌کنید. اما بدون نیاز به خرید کالای بعدی، می‌توانید در دراز مدت پول زیادی پس‌انداز کنید. این پول در عوض می‌تواند به سمت رویاها و اهداف بلند مدت شما برود نه چیزی که فقط برای مدتی شما را خوشحال کند.

پس انداز

  1. ذهنیت شادتر

مینیمالیست بودن به معنای کاهش آنچه دارید است تا بتوانید روی چیزهای مهم‌تری تمرکز کنید. حتی شاد بودن به دلیل وابستگی ما به چیزهایی که چندان اهمیتی ندارند، می‌تواند بسیار دشوارتر از آن چیزی باشد که باید باشد. یعنی شما به جایی برسید که به سختی بتوانید شاد باشید. وقتی چیزهایی را که شما را به هم می‌بندد رها می‌کنید، نوعی از آزادی را احساس می‌کنید که می‌تواند طرز فکر شما را بهبود بخشد. فرآیند خلاص شدن از شر این چیزها نیز به خودی خود خوشحال‌کننده است، زیرا از احساس کارآمد و مفید بودن خود لذت می‌برید.

 

  1. تمیزکاری کمتر

این یک واقعیت ساده است که هر چه وسایل کمتری در اطراف داشته باشید، کمتر نیاز به تمیز کردن دارید. علاوه بر این، هرچه وسایلی که گرد و غبار و مواد آلرژی‌زا جمع می‌کنند کمتر باشند، کیفیت هوای خانه شما بهتر خواهد بود. هیچ کس از تمیز کردن تمام وسایل خود لذت نمی‌برد، پس چرا آنها را از معادله زندگی خود حذف نکنید؟! مطمئنا با پیروی از اصول زندگی مینیمال می‌توانید این کار را به حداقل برسانید و برای کارهای دیگر خود وقت بگذراید.

 

  1. ترجیح کیفیت بر کمیت

وقتی به سبک زندگی مینیمالیست روی می‌آورید، مقدار پول بیشتری خواهید داشت. اما ممکن است بپرسید که اگر قرار است یک مینیمالیست بمانید، پس پول‌تان را باید برای چه چیزی خرج کنید. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که مینیمالیست بودن به این معنا نیست که همه چیز را در زندگی خود رها کنید. این بدان معناست که با دقت بیشتری انتخاب کنید که چه چیزی وارد زندگی شما شود. اکنون که برای هر چیز کوچک جدیدی خرج نمی‌کنید، می‌توانید به جای رضایت موقت، روی خرید چیزهایی تمرکز کنید که لذت واقعی را برای شما به ارمغان می‌آورند. کیفیت را به جای کمیت انتخاب کنید و تقریبا همیشه از انتخاب خود راضی خواهید بود.

 

  1. توقف مقایسه خود با دیگران

شاید بدترین بخش در مورد دنیای پیچیده ما این باشد که مردم را وادار می‌کند خود را به طور ناعادلانه با دیگران مقایسه کنند. بسیاری از ما بر روی این موضوع تمرکز می‌کنیم که چه کسی چیزهایی که ما آرزوی آن را داریم را خریده است. مینیمالیست ها در این تله نمی‌افتند، زیرا می‌دانند که داشتن آن چیزها فورا آنها را شادتر نمی‌کند. اتخاذ یک سبک زندگی مینیمالیستی به شما این امکان را می‌دهد که خود را از بحث مقایسه حذف کنید و به شما اجازه می‌دهد که به جای اینکه همیشه بیشتر بخواهید، از چیزهایی که دارید خوشحال باشید.

 

  1. اعتماد به نفس بیشتر

اگر به زندگی مینیمالیست ها دقت کنید، به جای وقت گذرانی با داشته‌هایشان، زمان بیشتری را با خودشان می‌گذارنند. عادت کردن به این سبک زندگی می‌تواند بسیار طول بکشد، اما در نهایت چیز بسیار خوبی نصیب‌تان می‌شود. شناخت بهتر خود اولین قدم برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر است. اعتماد به نفس موضوعی است که برای بسیاری از افراد وجود دارد و حذف هر گونه حواس پرتی غیرضروری می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر اعتماد به نفس بیشتر به خودتان قدم بردارید.

 

نتیجه‌گیری

تغییر سبک زندگی مینیمالیسم لزوما برای همه مناسب نیست. اما اگر قانونی از این سبک زندگی وجود دارد که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید، از امتحان آن نترسید. به یاد داشته باشید که مینیمالیسم به معنای خلاص شدن از شر تک‌تک چیزهایی که دارید و زندگی در بیابان نیست، بلکه کاهش تعداد چیزهای غیرضروری در زندگی شماست تا بتوانید بر مسائل مهم‌تر تمرکز کنید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.