مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

از نظر کاربرد عملی، بیت کوین نیز بسیار شبیه سایر سرمایه‌گذاری‌های پر خطر است. این بدان معناست که سرمایه‌گذاری روی بیت کوین به میزان تحمل ریسک شما و به اهداف سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد. بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری روی بیت کوین، فرد باید از مزایا و معایب بیت کوین آگاه باشد.

ما در این مقاله مزایا و معایب اساسی بیت کوین را با شما به اشتراک می‌گذاریم. در ادامه همراه فانوس باشید.

 

مزایای بیت کوین

  1. معاملات امن

کاربران بیت کوین می‌توانند معاملات خود را کنترل کنند و این موضوع به محافظت از بیت کوین‌های خود برای شبکه کمک می‌کند. اگر معامله گران بخواهند هزینه‌های اضافی دریافت کنند، مطلع خواهند شد. پرداخت بیت کوین را می‌توان بدون پیوند اطلاعات شخصی با معامله انجام داد و تکمیل کرد. همچنین بیت کوین از سرقت هویت محافظت می‌کند، زیرا اطلاعات شخصی از نظر اشخاص ثالث محفوظ است.

رمزگذاری و پشتیبان‌گیری از کیف پول بیت کوین، امنیت پول مناسبی را تضمین می‌کند. در صورت آگاهی از کلیدهای خصوصی کیف پول، هکرها می‌توانند ارز رمزنگاری شده را سرقت کنند. با این حال با امنیت مناسب، سرقت بیت کوین غیرممکن است. برخی گزارش‌ها از هک در هنگام مبادله ارزهای رمز پایه وجود دارد، ولی هیچ گزارشی از هک‌های مبادله بیت کوین وجود ندارد.

  1. قابلیت دسترسی

بیت کوین را می‌توان با تلفن‌های هوشمند و رایانه ارسال و دریافت کرد. از آنجا که سیستم‌های بانکی سنتی، کارت‌های اعتباری یا سایر روش‌های پرداخت مورد نیاز نیست، اکثر مردم می‌توانند به بیت کوین دسترسی پیدا کنند.

  1. هزینه‌های پایین

بیت کوین برای خریدهای بین المللی هزینه تراکنش کمی دارد. معمولا خریدهای خارجی نیاز به هزینه و کارمزد مبادله دارند، اما از آنجا که بیت کوین واسطه‌هایی مانند دخالت دولت را حذف می‌کند، هزینه تراکنش‌ها نسبت به سایر نقل و انتقالات بانکی نسبتا کمتر است.

  1. شفافیت

اطلاعات ارائه شده برای معاملات بیت کوین کاملا شفاف است. تراکنش‌های انجام شده با کمک بلاک چین برای همه قابل مشاهده است، اما اطلاعات شخصی کاملا پنهان و ایمن هستند. با وجود اینکه آدرس عمومی قابل مشاهده است، اطلاعات شخصی کاربر به آن مربوط نمی‌شود و بنابراین ایمنی حفظ می‌شود.

  1. آزادی پرداخت

بیت کوین به ارسال و دریافت پول در هر نقطه از جهان کمک می‌کند. کاربران می‌توانند در هر زمان که بخواهند به هر نقطه از جهان پول ارسال کنند. برنامه‌ریزی مجدد پرداخت‌ها برای تعطیلات یا عبور از مرزها برای پرداخت‌ها در مورد بیت کوین مسئله‌ای نیست، زیرا یک معامله آنلاین است و آنها نیز بسیار سریع‌تر هستند. هیچ مرجع مرکزی در بیت کوین وجود ندارد و کاربران کنترل کاملی بر پول خود دارند.

 

  1. برگشت ناپذیری

معاملات با بیت کوین قابل برگشت نیستند و در نتیجه بسیار امن هستند. اطلاعات شخصی نیز فاش نمی‌شوند و ایمنی در آنجا حفظ می‌شود. به دلیل نشت اطلاعات شخصی، معامله‌گران از کلاهبرداری در امان هستند. همچنین معامله‌گران می‌توانند در جایی که نرخ کلاهبرداری و میزان جرم و جنایت بالا است، تجارت کنند. این به دلیل بلاک چین است، جایی که گمراه کردن کسی بسیار سخت است.

نوسان در ارزش گذاری از معایب بیت کوین

معایب بیت کوین

     1.کمبود اطلاعات

بسیاری از مردم هنوز از وجود بیت کوین و سکه‌های دیجیتال بی‌اطلاع هستند. به همین دلیل، تنها گروه کوچکی از افراد به بیت کوین دسترسی دارند. این موضوع مشکل ایجاد می‌کند، زیرا اتکای کامل به بیت کوین به عنوان ارز امکان‌پذیر نیست. همچنین دولت ممکن است به معامله‌گران اجازه ندهد از بیت کوین استفاده کنند، زیرا شاید بخواهند معاملات افراد را پیگیری کنند.

       2.نوسان در ارزش گذاری بیت کوین

ارزش بیت کوین بر اساس تقاضای عمومی دائما در حال نوسان است. سایت‌هایی که بیت کوین را قبول می‌کنند، با توجه به نوسانات بیت کوین قیمت خود را دائما تغییر می‌دهند. این تغییر مداوم قیمت باعث سردرگمی زیادی می‌شود، به ویژه برای کسانی که سعی در بازپرداخت دارند. زیرا اکنون باید قیمتی را که بازپرداخت می‌کنند، مشخص نمایند. هنوز سوالات مختلفی وجود دارند که جامعه بیت کوین پاسخی برای آنها ندارد.

       3.نبود محفاظت از خریدار

از آنجا که معاملات با بیت کوین برگشت ناپذیر است، این احتمال وجود دارد که فروشنده حتی پس از پرداخت، کالای مطمئن را ارسال نکند. این امر برای خریدار یک ضرر بزرگ محسوب می‌شود، زیرا آنها نمی‌توانند هیچ اقدامی علیه فروشنده انجام دهند.

      4.بدون شکل فیزیکی

بیت کوین یک ارز دیجیتال است و هیچ شکل فیزیکی ندارد. به همین دلیل، کاربران نمی‌توانند از آنها در فروشگاه‌های فیزیکی استفاده کنند. برای استفاده در فروشگاه‌های فیزیکی، آنها باید به ارزهای دیگر تبدیل شوند. پیشنهادی مبنی بر داشتن کارت‌هایی با اطلاعات بیت کوین در آنها ذخیره شده است، اما پاسخی برای این پیشنهاد داده نشده است. معامله گران به دلیل رقابت، پشتیبانی از همه کارت‌های بیت کوین را دشوار می‌دانند. بنابراین به هر حال بیت کوین باید تبدیل شود.

      5.اشکالات فنی

از آنجا که سیستم بیت کوین نسبتا جدید است، ممکن است اشکالات فنیِ بلااستفاده‌ای وجود داشته باشند. اگر بیت کوین به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گیرد و نقص فنی پیدا شود، بهره‌بردار ثروت هنگفتی دریافت می‌کند و اقتصاد بیت کوین ریشه‌کن می‌شود.

 

نتیجه‌گیری

به طور کلی بیت کوین ممکن است مزایا و معایب زیادی داشته باشد، اما این موضوع به مردم و جامعه‌ای بستگی دارد که می‌خواهند از آن استفاده کنند. بنابراین شما باید با توجه به شرایط خود دست به خرید بیت کوین بزنید. همچنین چنانچه قصد سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال دارید، باید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید. پیشنهاد می‌کنیم جهت آشنایی با بازار بورس، مباحث سرمایه‌گذاری و حسابداری، اپلیکیشن فانوس را دانلود کنید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.