دورکاری و هر آنچه باید درباره آن بدانید

در سال 2020 و بعد از شیوع کرونا، دورکاری به شیوه جدیدی از زندگی تبدیل شد. در واقع پیش‌تر دورکاری برای بسیاری از ما کاملا ناشناخته بود. ولی در حال حاضر کارفرمایان بیشتری وجود دارند که دورکاری را به عنوان یک گزینه کاری انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهند. البته باید معایب دورکاری را هم در نظر گرفت و با توجه به این موارد انتخاب کرد که کارمندان حضوری کار کنند یا به صورت دور کار. به‌علاوه، سود و پس‌انداز دورکاری نیز باید برای کارمندان و کارفرمایان ارزیابی شود.  

از این‌رو ما در این مطلب به مزایا و معایب دورکاری می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که آیا دورکاری گزینه مناسبی برای پس‌انداز است؟ در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

مزایای دورکاری

 1. تعادل بین کار و زندگی و ساعات کاری انعطاف پذیر

با دورکاری، زمانی که برای رفت و آمد یا سفر با ماشین یا اتوبوس به محل کار، شرکت یا کسب و کارمان می‌گذراندیم، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. اکنون تنها کاری که باید انجام دهیم این است که رایانه را روشن کنیم، به اینترنت متصل شویم و بتوانیم مستقیما از خانه کار کنیم. تمام زمانی که برای رفت و آمد به دفتر صرف می‌کردیم، می‌تواند صرف کارهای دیگر شود.

 1. صرفه‌جویی در زمان و هزینه

این مزیت دورکاری تا حدودی به مورد قبلی مربوط می‌شود و به کارمندان اجازه می‌دهد تا زمان بیشتری برای خانواده، دوستان یا سرگرمی‌های خود داشته باشند. علاوه بر این، در کوتاه مدت و بلندمدت، هم شرکت و هم کارکنان در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند. زیرا دور کاری به این معنی است که آنها مجبور نیستند برای بنزین، اجاره دفتر، حمل و نقل و … هزینه کنند. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن فانوس، هزینه‌های خود را مانند یک حسابدار شخصی مدیریت کنید.

 

 1. کاهش آلودگی

این یک مزیت هم برای شرکت‌ها، متخصصان آنها و هم برای بقیه جامعه است. نشان داده شده است که دورکاری آلودگی را کاهش می‌دهد و این برای محیط زیست نتایج مثبت بسیاری دارد.

 

 1. کاهش تعارض در شرکت‌ها

گذراندن زمان زیاد در یک دفتر یا محل کار، می‌تواند منجر به درگیری با همکاران و روسا شود. دورکاری به طور قابل توجهی چنین مشکلاتی را کاهش می‌دهد.

 

 1. بهبود تمرکز در telework

به لطف دورکاری، ما توانایی خود را برای تمرکز بهبود می‌بخشیم، زیرا معمولا در محیط‌هایی کار می‌کنیم که با ذائقه‌هایمان سازگارتر است، مثلا در دفتر کار یا اتاق شخصی خودمان. ما قادر خواهیم بود فضای کاری خود را بر اساس نیازهای خود تنظیم کنیم که به طور مستقیم بر رفاه و تمرکز ما در طول روز کاری تاثیر می‌گذارد.

 

 1. امکان کار کردن از هر مکان و در هر زمان

همانطور که در بالا ذکر شد، دورکاری تنها به معنای کار از خانه نیست، بلکه می‌توانیم پروژه‌ها را از راه دور و از هر کجای کره زمین که از آنجا می‌توانیم به اینترنت دسترسی داشته باشیم، انجام دهیم.

 

معایب دورکاری

 1. حذف محیط کار خوب

اگر در طول هفته با همکاران یا روسای خود ملاقات نکنیم، در مورد زندگی صحبت نکنیم یا صرفا یک چای در اتاق استراحت ننوشیم، فضای کاری مهربان و رفاقتی که قبلا وجود داشت را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهیم.

 

 1. جدایی عاطفی

یکی از معایب دورکاری و عواقب عدم حضور کارکنان، از بین رفتن ارتباط، پیوند، انگیزه و اشتیاق برای شرکت است. به هر حال، ما افرادی اجتماعی و عاطفی هستیم و این واقعیت که تنها تعامل ما با کار از طریق ابزارهای تکنولوژیکی است، می‌تواند تاثیر منفی بر احساس تعلق ما داشته باشد.

 

 1. ناتوانی در کنترل زمان و کار کارکنان 

با دورکاری، مدیران شرکت نمی‌توانند ساعت‌های صرف شده برای یک کار توسط کارکنان خود را به طور دقیق اندازه گیری کنند. به عنوان مثال، شرکتی که به خدمات مشتری اختصاص دارد، با ارائه آن از خانه، مدیر نمی‌تواند صددرصد نحوه ارائه خدمات توسط کارمندان خود را کنترل کند.

 

 1. عدم همکاری بین تیم‌های کاری در teleworking

کار نکردن در دفتر به این معنی است که همکاری بین تیم‌ها از راه دور انجام می‌شود. طوفان فکری‌ای که در هنگام برگزاری یک کنفرانس حضوری دارید، اصلا قابل مقایسه با ملاقات‌های آنلاین نیست. طوفان فکری حضوری بی‌نهایت مولدتر و سریع‌تر است و همچنین برای اعضای تیم رضایت بخش‌تر است.

 

 1. انزوای متخصصین 

ما در یک کسب و کار هم به کارمندان متخصص نیاز داریم و هم باید کارمندان متوسط داشته باشیم. ولی یکی از معایب دورکاری این است که شاید افراد حرفه‌ای منزوی شوند و محیط کاری ضعیف شود. ناتوانی در معاشرت با

 همکاران یا عدم امکان اشتراک تخصص‌ها در فضای یکسان، می‌تواند باعث انزوای عاطفی کارمندان شود.

معایب و مزایا دورکاری

 1. کاهش یادگیری 

با دور کاری، کارمندان ممکن است در نهایت وظایف معمول بیشتری را انجام دهند. بدون یادگیری مشارکتی یا گروهی، فرد می‌تواند در رشد شغلی و فرآیند یادگیری خود دچار رکود شود و نتواند اطلاعات خود را به‌روز کند.

 

آیا دورکاری باعث پس انداز می شود؟

دورکاری به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که مجموعه نیروهای استخدامی خود را گسترش دهند. شرکت‌ها از مزایای استخدام در سراسر جهان و استفاده از استعدادها از راه دور بهره‌مند می‌شوند. آنها می‌توانند این کار را انجام دهند و در عین حال نیاز به سفر یا رفت و آمد را کاهش دهند، بنابراین هزینه‌های شرکت کم می‌شود. کارفرمایان می‌توانند مصاحبه، آموزش، جلسات و کنفرانس‌ها را در یک محیط مجازی از طریق اینترنت و ویدئو برگزار کنند.

این امر با کاهش هزینه‌های سفر موجب صرفه‌جویی شدید برای مشاغل می‌شود. همچنین کسب‌وکارها می‌توانند با کاهش هزینه‌هایی مانند فضای اداری، لوازم، آب و برق و محل اقامت کارکنان، هزینه‌ها را کاهش دهند. حتی با استخدام تنها یک کارمند دورکار، شرکت‌ها می‌توانند در هزینه خود صرفه‌جویی کنند.

علاوه بر صاحبین کسب و کار، کارمندان نیز می‌توانند با دورکاری موفق به پس انداز بیشتر شوند. مهم‌ترین هزینه مربوط به رفت و آمد است، شما چه با خودروی شخصی به محل کارتان بروید یا از وسیله نقلیه استفاده کنید، به هر حال باید هزینه بپردازید. در ضمن، در هزینه وعده‌ی ناهار نیز صرفه‌جویی می‌شود. زیرا برخی از شرکت‌ها پول بیشتری را برای غذا به حقوق کارمندان اضافه نمی‌کنند. در این صورت هزینه تهیه ناهار در منزل می‌تواند نسبت به هزینه خرید غذاهای رستوران کمتر شود. همچنین غذای خانگی به لحاظ کیفیت و سلامت مورد اطمینان‌تر است.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب به مزایا و معایب دورکاری پرداختیم، ولی نهایتا این شما هستید که باید برای کار خود تصمیم بگیرید. یعنی با توجه به این موارد کارفرمایان باید بررسی کنند که کارمند حضوری برای آنها مقرون‌به صرفه‌تر است یا دورکار؟ کارمندان هم باید با توجه به شرایط خود در هنگام ارسال روزمه درخواست دورکاری کنند.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.