چطور برای هزینه‌های پیش بینی نشده آماده شویم؟

مهم نیست که چقدر بودجه دارید یا چقدر در افزایش پول ماهر هستید، باز هم ممکن است زمانی پیش بیاید که هزینه‌های پیش بینی نشده شما را حسابی بترسانند. اما این اضطراب تا حدودی به خودتان بستگی دارد. یعنی شما می‌توانید با برخی از ترفندها خود را برای موقعیت‌های پیش بینی نشده آماده کنید و آنها را پشت سر بگذارید.

ما در این مطلب از وبلاگ فانوس مهم‌ترین راه‌های مدیریت کردن هزینه‌های پیش بینی نشده را با شما به اشتراک می‌گذاریم. در ادامه همراه ما باشید.

 

راههای کنترل کردن هزینههای پیش بینی نشده

 1. هزینه را ارزیابی کنید

همه هزینه‌های غیرمنتظره به طور یکسانی ایجاد نمی‌شوند. به عنوان مثال، تفاوت زیادی بین تعمیر ضروری ماشین و پرواز برای رفتن به مهمانی یا سفر تفریحی به کشور دیگر است. به عبارت دیگر، شما تصمیم می‌گیرید که چه چیزی ارزشش را دارد و چه چیزی ارزشش را ندارد. اگر این هزینه واقعا فوری و غیرقابل اجتناب است، باید به فکر راه‌هایی باشید که در ادامه به آنها می‌پردازیم. پس شما ابتدا باید ببینید که آیا هزینه مورد نظر ضروری است یا خیر؟ سپس به دنبال راه حل بگردید.

 

 1. یک صندوق اضطراری راه اندازی کنید

یک صندوق اضطراری می‌تواند به شما کمک کند زمانی که رویدادهای غیرمنتظره خارج از بودجه ماهانه شما پیش می‌آید، به مشکل برنخورید. هیچ معیار خاصی برای صندوق اضطراری وجود ندارد. اما به عنوان یک قاعده کلی، هدفتان این است که حداقل پولی به اندازه 3 ماه از هزینه‌های معمول خود صرفه‌جویی کنید. لازم نیست این مقدار را در یک شب پس انداز کنید. ترفند این است که به طور منظم با پس انداز مقادیر کوچک شروع کنید. همین مبالغ راحت که می‌توانید هر ماه پس انداز کنید، باعث می‌شوند به طور پیوسته به سمت هدف خود پیش بروید و هنگام برخورد با هزینه‌های غیر قابل پیش بینی، استرس نگیرید.

مدیریت هزینه زندگی

 1. پسانداز خود را ارزیابی کنید

اگر پس‌انداز اضطراری شما هزینه‌هایتان را پوشش نمی‌دهد، به سایر پس‌اندازهای خود نگاهی دقیق بیندازید. اگر پولی در یک حساب پس انداز یا بازار سرمایه‌گذاری کنار گذاشته‌اید، حالا ممکن است زمان آن باشد که از آن وجوه استفاده کنید.

 

 1. بودجه خود را مجددا بررسی کنید

ضربه خوردن با یک هزینه پیش بینی نشده می‌تواند فرصت خوبی برای نگاه دقیق‌تر به بودجه شما باشد. هزینه‌های خود را به نیازها و خواسته‌ها دسته‌بندی کنید و راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های غیر ضروری خود بیابید. اگرچه ممکن است کاهش آن سخت باشد، اما به دنبال مواردی باشید که می‌توانید برای کوتاه مدت از آنها صرف نظر کنید یا چیزی را که می‌توانید کاهش دهید تا بخشی از کمبود را جبران کنید.

 

 1. مخارج غیر ضروری را کاهش دهید

برای کمک به صرفه‌جویی بیشتر در مواقع اضطراری و برخی از هزینه‌های غیر ضروری را به صندوق اضطراری خود منتقل کنید. به مخارج خود نگاهی بیندازید. آیا کاری وجود دارد که بتوانید آن را به طور موقت حذف کنید تا پس انداز اضطراری خود را داشته باشید. فداکاری‌های کوتاه‌مدت می‌توانند بعدا نتیجه دهند. زمانی که برای یک موقعیت اضطراری پس‌انداز کافی داشته باشید، متوجه می‌شوید که این صرفه‌جویی‌ها چه مقدار موثر بوده‌اند.

مثلا برای پرداخت هزینه‌های پیش بینی نشده، فقط حداقل نیازها را خریداری کنید. غذاهای روزمره را از موادی که در فریزر دارید درست کنید. ممکن است غذاهای لذیذ نباشند، اما به شما کمک می‌کند تا زمانی که وضعیت مالی‌تان به ثبات برسد، از پس کنترل کردن آن بربیایید.

 

 1. به فکر وام کم بهره باشید

یک وام کم بهره می‌تواند به پرداخت صورت هزینه‌های غیرمنتظره کمک کند. البته قبل از اینکه به فکر گرفتن وام باشید، مطمئن شوید که توانایی پرداخت ماهانه و سایر بدهی‌های جاری خود را دارید. همچنین برنامه‌ریزی کنید که وام را در سریع‌ترین زمان ممکن بازپرداخت کنید تا از افزایش هزینه‌های بهره جلوگیری کنید.

 

 1. پول اضافی به دست آورید

اگر در حال حاضر بودجه کمی دارید و نمی‌توانید هزینه‌های بیشتری را کاهش دهید، به دنبال راه‌های موقتی جهت کسب درآمد و برای کمک به ایجاد صندوق اضطراری خود باشید. چند راه برای کسب درآمد سریع:

 

 • در خانه خود به دنبال وسایل الکترونیکی بلااستفاده، تجهیزات ورزشی، ابزار و سایر مواردی باشید که دیگر نیازی ندارید یا استفاده نمی‌کنید. آنها را فهرست کنید و خیلی زود کلی وسایل اضافه برای فروش و پرداخت هزینه پیدا خواهید کرد.
 • اگر کار تمام وقت دارید، حتما در پایان روز حسابی خسته می‌شوید. اما اوقات فراغت شما در شب و آخر هفته می‌توانند گزینه‌ای برای ایجاد پس‌انداز اضافی جهت پرداخت سریع هزینه های غیرمنتظره باشند. مشاغل خانگی، خرده فروشی، خدمات مشتری یا صنایع غذایی را در نظر بگیرید.
 • از رئیس خود بپرسید که آیا می‌توانید ساعات بیشتری را کار کنید؟
 • دانش حرفه‌ای خود را از طریق راهنمایی، تدریس خصوصی یا مشاوره با افرادی که می‌توانند از تجربه شما بهره مند شوند، با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

 1. بیمه خود را بررسی کنید

بیمه سلامت، اموال و آتش سوزی چند محافظ متداول در برابر حوادث اضطراری هستند. با بررسی سریع بیمه درمانی خود شروع کنید و مطمئن شوید که می‌توانید اقساط آن را پرداخت کنید. این یک گام خوب برای شروع هنگام برنامه ریزی صندوق اضطراری است. ثبت نام بیمه‌نامه‌هایی با حق بیمه و بازده بهتر را در نظر بگیرید. زیرا زندگی پر از فراز و نشیب است. مطمئن شوید که به روشی آماده می‌شوید که برای شما منطقی‌تر است.

 

 1. یک استراتژی برای پرداخت هزینه داشته باشید

اگر از کارت اعتباری برای پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌کنید، برنامه‌ای برای پرداخت سریع آنها تنظیم کنید تا از افزایش هزینه های بهره جلوگیری کنید و اجازه ندهید که شروعی برای بدهی مجدد باشد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که چند میلیون بدهی مهم نیست، اما حتی همان مقدار کم می‌تواند چرخه‌ای از بدهی‌ها را آغاز کند که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا آنها را پرداخت کنید.

هزینه پیش بینی نشده

 نتیجه‌گیری

هزینه غیرمنتظره شما هر چه باشد، یک یا چند مورد از این استراتژ‌ی‌ها حداقل به پرداخت آن کمک می‌کند. پس انداز کردن پول را در یک حساب پس انداز یا بازار پولی با بازده بالا در نظر بگیرید. داشتن حتی مقدار کمی پس انداز به شما کمک می‌کند که بار هزینه‌های غیرمنتظره بعدی خود را بپردازید. همچنین شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن فانوس حسابدار شخصی خود باشید، هزینه‌های خود وارد کنید و با کنترل کردن آنها استرس کمتری داشته باشید.

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.