ولث تک و تمام چیزی که باید در این مورد بدانید

امروزه وظیفه مدیریت و رشد ثروت شخصی در اختیار فناوری است. در همین راستا ولث تک نیز در نحوه کار مشاوران و مصرف‌کنندگان در مدیریت ثروت، تغییراتی را ایجاد کرده است. این بازار نسل جدیدی از شرکت‌های فن‌آوری را به وجود آورده است که راه‌حل‌های دیجیتالی را برای تغییر صنعت سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی ایجاد می‌کنند.

در ادامه مطلب همراه فانوس باشید تا به شما بگوییم که ولث تک (WealthTech) چیست و چه خدماتی را ارائه می‌دهد. به‌علاوه، درباره چالش‌ها و فرصت‌های جدیدی صحبت می‌کنیم که ولث تک پیش روی شما می‌گذارد.

 

ولث تک چیست؟ (WealthTech)

ولث تک به استفاده از فن‌آوری‌های نوآورانه مانند هوش مصنوعی و کلان داده (Big Data) اشاره دارد که جهت ارائه یک مورد جایگزین برای شرکت‌های سنتی مدیریت ثروت به کار می‌رود. هدف اصلی آن هم کارآمدتر و خودکارتر کردن خدمات مدیریت ثروت و سرمایه گذاری است.  

در طول چند سال گذشته ولث تک محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، زیرا مدیریت ثروت با تغییرات عمده‌ای سازگار شده است. تغییراتی مثل مسئولیت‌های نظارتی بیشتر و الزامات انطباق تغییر ذائقه و انتظارات مشتری و افزایش رقابت از شرکت‌های مبتکر فن‌آوری که همچنان مدل کسب و کار و مدیرت سرمایه‌گذاری را تغییر می‌دهند.

همچنین این روزها برنامه‌هایی مثل اپلیکیشن فانوس وجود دارند که به طیف وسیعی از افراد اجازه می‌دهند، هزینه‌های خود را کنترل کنند و به حسابداری شخصی خود بپردازند.

 

خدمات و راه حل‌های ولث تک

بازار ولث تک در حوزه فین تک قرار می‌گیرد، اما خود آن طیف گسترده‌ای از فن‌آوری‌ها را شامل می‌شود که بر مدیریت ثروت تمرکز دارند. این فن‌آوری‌ها عبارتند از:

 

  1. مشاوران روبو (Robo-Advisors):

این مورد شاید محبوب‌ترین شکل ولث تک (WealthTech) باشد، این‌ها مشاوره مالی یا مدیریت سرمایه‌گذاری را به‌صورت آنلاین و بدون تعامل انسانی، ارائه می‌دهند. این سرویس خودکار، با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین به تعیین سبد سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای مشتریان می‌پردازد و میزان ترجیحات ریسک آن‌ها را نیز در نظر می‌گیرد. آن‌ها کارمزد را کاهش می‌دهند و نسبت به مشاوران سنتی، کار مخاطبان بسیار گسترده‌تری را پیگیری می‌کنند. بنابراین مشاوران روبو می‌توانند از طریق حاشیه کم، معاملاتی با حجم بالاتر داشته باشند و درآمد کسب کنند.

 

  1. بازنشستگی روبو (Robo Retirement):

این نسخه دیگری از مشاوران روبو (ولث تک) است که محبوبیت زیادی نیز در این بخش داشته است. شرکت‌های این گروه در مدیریت پس انداز بازنشستگیِ مصرف کننده، تخصص دارند. خدمات بازنشستگی روبو با برنامه‌ریزان مالی انسانی از این جهت متفاوت هستند که این سیستم عامل‌ها پرتفوی بازنشستگی، مدیریت دارایی‌، ارائه استراتژی‌ها و پیشنهاد برنامه‌های تولید شده را توسط سیستم رایانه‌ای به وجود می‌آورند.

 

  1. سرمایه‌گذاری خرد (Micro-Investing):

سرمایه‌گذاری خرد به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که مبلغ بسیار کمتری از آنچه که به‌طور معمول انجام می‌شود را پس انداز، سپرده‌گذاری و سرمایه‌گذاری کنند. همچنین این امکان وجود دارد که فرآیند را به صورت خودکار انجام دهید، به سیستم عامل اجازه دهید نمونه کارهای خود را براساس تنظیمات شخصی خود مدیریت کنید، یا می‌توانید EFT و سهام خود را انتخاب کنید. بنابراین سرمایه‌گذاری خرد، تجربه تعاملی بیشتری را نسبت به استفاده از مشاور روبو فراهم می‌کند.

معمولا برای شرکت‌های نوپای سرمایه‌گذار خرد، یک طرح پرداخت مبتنی بر اشتراک/هزینه ثابت وجود دارد که زمینه‌ای را برای توانایی بیشتر جهت مشارکت در فرصت‌های سرمایه‌گذاری، افزایش داده است. علاوه بر این، افراد بیشتری در مورد پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری یاد می‌گیرند و با توصیه‌های خود شما را راهنمایی می‌کنند.

 

ولث تک و خدمات آن wealth tech

  1. کارگزاران دیجیتال (Digital Brokers):

کارگزاران دیجیتال بسترهای آنلاین و ابزارهای نرم‌افزاری ولث تک هستند که دسترسی به اطلاعات و سرمایه‌گذاری در بورس سهام را امکان‌پذیر می‌کنند. یک کارگزار به‌طور معمول هزینه معاملات بالایی را از هر معامله دریافت می‌کند، به همین دلیل سرمایه‌گذاری به‌طور سنتی فقط برای افرادی با سرمایه بالا قابل دسترسی است.

ولی با بسترهای نرم‌افزاری کارگزاری دیجیتال که در مخاطبان خود متفاوت هستند، آن‌ها تجزیه و تحلیل و انواع ابزارهای سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران باتجربه و مبتدیان فراهم می‌کنند. در این گروه، تجارت اجتماعی برای بازار با تجربه کمتر، مشهور شده است. از طریق این ویژگی، کاربران می‌توانند معامله‌هایی را که معامله‌گران با تجربه‌تر انجام می‌دهند، پیگیری یا به طور خودکار کپی کنند.

 

  1. ابزارهای سرمایه‌گذاری و مدیریت نمونه کارها (Investment Tools & Portfolio Management):

ابزارهای سرمایه‌گذاری و مدیریت پرتفوی بخش ولث تک، B2B است. جنبه‌های معمول ابزارهای سرمایه‌گذاری شامل ابزار مقایسه، تجزیه و تحلیل، تحقیق و دسترسی به شبکه‌های مشاوره است. راه‌حل‌های مدیریت پورتفوی، به موسسات مالی با تجزیه و تحلیل کلاس دارایی، کمک می‌کنند و با یاری اتوماسیون و سازمان‌ها، کارآیی اکثر وظایف را نیز افزایش می‌دهند.

 

  1. نرم افزار خدمات مالی (Financial Services Software):

این گروه از شرکت‌هایی تشکیل شده است که نرم افزارهای تخصصی را برای حمایت از پذیرش استراتژی‌های مدیریت ثروت دیجیتال و سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهند. شرکت‌هایی مانند Plaid Technologies در این گروه گنجانده می‌شوند، Plaid یک واسطه نرم‌افزاری است که به‌طور ایمن کاربران برنامه‌های مالی را به حساب‌های بانکی شخصی خود متصل می‌کند.

 

 

چشم انداز آینده ولث تک

وقتی فناوری‌های نوآورانه‌ای را که ولث تک تا این مرحله به بخش مالی معرفی کرده است در نظر بگیریم، قابل قبول است که پیشرفت‌های جدید و مهیج زیادی در آینده این بخش حاصل خواهد شد. حتی منطقی است که بگوییم ولث تک در نهایت کاملا جای مشاوران مالی را خواهد گرفت. بسیاری بر این باورند که برای ادامه پیشرفت بخش، امنیت داده‌ها باید به اولویت شماره یک مشاوران خود تبدیل شود. هر شرکتی که این موضوع را از دست بدهد احتمالا در آینده کمتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، فناوری تجزیه و تحلیل پیش بینی نیز باید در اولویت بقای آینده یک شرکت ولث تک (WealthTech) در نظر گرفته شود، زیرا این امر به شما کمک می‌کند تا راجع‌به نیازها و رفتارهای مشتری بینشی را داشته باشید که خدمات و محصول بهتر را فراهم می‌کند. در سال 2019، شرکت‌های مدیریت دارایی با تجزیه و تحلیل‌های پیش بینی شده، توانستند به طور متوسط ​​11٪ افزایش در تعداد مشتریان را به دست آوردند.

همچنین قرار است رایانش ابری همچنان یک روند عمده در فناوری مدیریت ثروت باشد، زیرا رشد پایدار را فراهم می‌کند. ظهور بلاکچین، کلاس‌های جدیدی از دارایی را ایجاد کرده و قرار است همچنان ادامه داشته باشد. سرانجام، محاسبات کوانتومی به مدیران ثروت کمک می‌کند تا به مقابله با اطلاعات بیش از حد و همچنین بهبود تصمیمات سرمایه‌گذاری آن‌ها در طولانی مدت، کمک کنند.

 

 

نتیجه‌گیری

ولث تک (WealthTech)، نحوه برخورد مشاوران و مصرف‌کنندگان با مدیریت ثروت را تغییر داده و چالش‌های جدیدی را به بازار آورده است. استارت‌آپ‌ها نیز می‌توانند با ارائه ایده‌های جدید، بر امنیت داده‌ها، تجزیه و تحلیل‌های پیش بینی شده و موارد دیگر تمرکز کنند. افراد هم می‌توانند پس از اطمینان از امنیت و تعهدات قانونی آن‌ها، برای سرمایه‌گذاری و مدیریت ثروت خود از این فناوری‌ها بهره ببرند.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده: امیر نیکنام

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.