پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال، توسط کلاهبرداران اتفاق می‌افتند و متاسفانه افراد زیادی را متحمل هزینه‌های جبران‌ناپذیر می‌کنند.

این افراد با وعده‌های دروغین و تبلیغات وسوسه‌کننده، افراد دیگر را فریب می‌دهند و همین باعث می‌شود تا مبتدیان از ورود به این بازار بترسند، یا این‌که بدون اطلاعات قبلی وارد بازار شده و سرمایه آن‌ها نابود شود.
اما با برخی روش‌ها می‌توان از به دام افتادن در این کلاهبرداری‌ها در امان بود.

چنانچه شما هم علاقه‌مند به بازار ارز دیجیتال هستید، در ادامه همراه ما باشید تا ضمن معرفی این اصطلاحات، راه‌های تشخیص پامپ و دامپ در ارز دیجیتال را با شما درمیان بگذاریم.

 

پامپ چیست؟

پامپ در بازار ارز دیجیتال زمانی اتفاق می‌افتد که برخی افراد با سرمایه‌های خیلی کلان وارد این بازار می‌شوند. این افراد را به اصطلاح، نهنگ‌های بازار می‌نامند.

آن‌ها زمانی که ارز در پایین‌ترین سطح از قیمت خود است، مقدار زیادی از آن را خریداری می‌کنند. سپس با استفاده از تبلیغات دروغین و وسوسه‌آمیز، مردم زیادی را گول می‌زنند و طوری وانمود می‌کنند که اگر همین حالا رمز ارز نخرند، ضرر زیادی می‌کنند.

گاهی این تبلیغات به قدری گول‌زننده و جذاب‌اند که مردم نیز به خرید بیشتر ترغیب می‌شوند و تقاضا بالا می‌رود. با افزایش متقاضی، قیمت ارز هم بیشتر می‌شود. بنابراین کلاهبرداران سود هنگفتی می‌کنند و افراد تازه وارد هم متحمل ضررهای سنگین می‌شوند. چون آن‌ها خبر ندارند که بعد از این رشد سریع، اتفاقی به نام دامپ هم در انتظار آن‌ها است.

 

دامپ چیست؟

بعد از افزایش تقاضا و به وجود آمدن بازاری جذاب، مردم ارز زیادی را با قیمت بسیار بالاتر خریداری می‌کنند. کلاهبرداران نیز به هدف اصلی خود رسیده‌اند و سود مورد نظرشان را برد‌ه‌اند. بنابراین آن‌ها به طور ناگهانی ارزهای خود را می‌فروشند. افراد حرفه‌ای می‌توانند پامپ را تشخیص بدهند و قبل از سقوطِ بازار از آن خارج شوند.

اما افراد مبتدی اطلاعی از این اصطلاحات ندارند و نهایتا گرفتار دامپ در ارز دیجیتال می‌شوند. یعنی آن‌ها پس از کاهش قیمت می‌ترسند و برای جلوگیری از ضرر بیشتر، سرمایه خود را به قیمت پایین‌تر از مبلغ خریداری شده، می‌فروشند.

متاسفانه در بازار ارز این اتفاق مثل یک چرخه و به طور مداوم در حال اتفاق افتادن است. یعنی سرمایه‌گذران وارد بازار شده و پس از افزایش تقاضا و دریافت سود خود، دوباره مردم را گول زده و ارزهای آن‌ها را با قیمت کمتری می‌خرند تا این پروسه را ادامه دهند.

 

نحوه تشخیص پامپ و دامپ

اگر شما هم مشتاق سرمایه‌گذاری در این بازار باشید، حال شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که چطور پدیده پامپ و دامپ در ارز دیجیتال را تشخیص بدهید و چطور بدون افتادن در دام آن‌ها، سود کنید؟

در واقع باید بگوییم که یک راه حل قطعی برای این موضوع وجود ندارد و نمی‌توان به طور صد در صدی به نتیجه رسید. ولی، با گذشت زمان و افزایش دانش خود، می‌توانید تا حد زیادی به تجزیه و تحلیل بازار و اتفاق‌های آن بپردازید.

نکته اول این‌که، شما باید حجم معاملات گذشته را مد نظر قرار دهید. این مورد به عنوان یک راه دقیق به شما نشان می‌دهد که قبلا چه تعداد از افراد به طور روزانه خرید و فروش کرده‌اند. اگر این تعداد کم بوده و به‌طور ناگهانی افزایش پیدا کرده است، حتما باید دلیل این روند صعودی را پیدا کنید.

به طور مثال، گاهی ممکن است که به دلیل همکاری با یک شرکت بزرگ، میزان سرمایه‌گذاری بالا رفته باشد. در نتیجه افزایش فروش، قابل درک و منطقی به نظر می‌رسد. اما اگر این‌طور نبود و شما نتوانستید دلیل قانع‌کننده‌ای پیدا کنید، پس حتما نشانه‌های پامپ و دامپ در میان است و باید از این سرمایه‌گذاری دوری کنید.

در بخش بعدی باید بررسی کنید که چه فردی خرید این ارز را توصیه می‌کند. شاید تبلیغات جذاب و وسوسه‌کننده به نظر برسند، ولی اصلا گول این افراد را نخورید و حتما تیم آن‌ها بررسی کنید. شما باید بدانید که این افراد چه کسانی هستند، در گذشته در کدام پروژه‌ها بوده‌اند و نتیجه‌ی تبلیغات پیشین آن‌ها به کجا ختم شده است.

اگر نتیجه‌ی هیچ کدام از پروژه‌های قبلی آن‌ها مثبت نبوده باشد، بنابراین چطور شما باید به آن‌ها اعتماد کنید!

پس حسابی تحقیق کنید و در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، نظرات باقی افراد را بخوانید. سپس در صورت منطقی بودن پروژه، شروع به خرید ارز کنید تا دچار دامپ نشوید.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص و شناسایی پامپ و دامپ در ارز دیجیتال، این است که شما درباره‌ی بخش فنی پروژه مطلع شوید. یعنی با برخی روش‌ها و بر اساس ارزش کنونی پروژه، بتوانید ارزش آینده‌ی آن را تخمین بزنید. اگر ارزش واقعی آن با قیمت کنونی برابر بود، پس آن را رها کنید و به دنبال پروژه‌ی بهتری بروید. ولی در صورتی‌که قیمت فعلی از ارزش واقعی ارز خیلی کمتر باشد، می‌توانید با اطمینان خاطر بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

 

پامپ و دامپ در چه بازارهایی رخ می‌دهند؟

پاسخ به این سوال کمی سخت است، زیرا پامپ و دامپ می‌توانند در هر بازاری اتفاق بیفتند. اما معمولا این نوع کلاهبرداری در بازارهای کم عمق و آن‌هایی که ارزش پایین‌تری دارند، بیشتر دیده می‌شوند. مثلا بازار ارز دیجیتال در برابر بازارهای جهانی دیگر، دارای ارزش خیلی کمتری است.

به‌علاوه، دارایی‌هایی با ارزش کمتر نیز برای این نوع کلاهبرداری مناسب‌ترند. سال‌ها پیش تبلیغات بیشتر از طریق ایمیل یا تلفن صورت می‌گرفتند. ولی با پدید آمدن اینترنت و گسترش آن، انجام چنین تبلیغات وسوسه‌کننده‌ای راحت‌تر شده و کلاهبرداران می‌توانند افراد بیشتری را فریب بدهند.

با تمام این توضیحات، اگر در میانه سرمایه‌گذاری و پس از خرید ارز، متوجه نشانه‌های پامپ و دامپ شدید نیز شاید بتوانید از ضررهای بیشتر جلوگیری کنید. احتمالا با استفاده از تحلیل تکنیکال، تعدادی تارگت برای خودتان مشخص کرده باشید. اما در صورت مشاهده دامپ باید آن‌ها را رها کنید.

همچنین اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت بر ارز دیجیتال را داشتید، حتما پروژه طولانی مدت را کنار بگذارید. شک نداشته باشید که به هر حال در نهایت دامپ رخ می‌دهد. پس هنگام افزایش عرضه در بازار، تمامی دارایی‌هایی که خریداری کرده‌اید را بفروشید. احتمالا با این کار بتوانید از ضررهای زیادتر جلوگیری کنید.

 

جهت کاهش ضرر از پامپ و دامپ، به نکات زیر توجه کنید!

  • همه‌ی سرمایه خود را در معامله قرار ندهید و یاد بگیرید چطور دارایی خود را مدیریت کنید.
  • قبل از خرید ارز حتما با متخصصان این حوزه مشورت کنید. به‌علاوه، باید مدام دانش و اطلاعات خود را افزایش دهید.
  • پیش از معامله برای خود حدی را مشخص کنید و آن را حد ضرر بنامید تا تمام سرمایه شما از بین نرود. یعنی تا این حد به سرمایه‌گذاری بپردازید و فراتر از آن نروید.

 

نتیجه‌گیری

همان‌طور که مطالعه کردید، پامپ و دامپ در ارزهای دیجیتال روش‌هایی غیر قانونی هستند و ریسک بالایی دارند. گاهی این‌ها باعث نابودی کل سرمایه افراد می‌شوند. بنابراین پیشنهاد می‌شود قبل از ورود به این حوزه به‌طور مفصل از این کلاهبرداری‌ها مطلع شوید و اطلاعات خود را بالا ببرید. همچنین توصیه می‌کنیم که حتما از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید تا سرمایه شما از بین نرود.

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده: امیر نیکنام

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.