پس انداز بهتر است یا سرمایه گذاری؟

پس انداز و سرمایه گذاری، هر دو مفاهیم مهمی برای ایجاد ثروت و استفاده از پول هستند. هر دو آن‌ها می‌توانند در دستیابی به آینده مالی به شما کمک کنند، ولی افراد باید بدانند که این‌ها متفاوت هستند و هر کدام ریسک مربوط به خود را دارند.

اگر شما هم نمی‌دانید که سرمایه گذاری بهتر است یا پس انداز، در این مطلب همراه فانوس باشید تا پاسخ آن را به شما بگوییم.

 

پس انداز چیست؟

برای اینکه به نتیجه درستی برسیم، ابتدا باید تعریف هر کلمه را برای شما توضیح دهیم و از مزایا و معایب آن‌ها بگوییم. پس انداز عبارت است از کنار گذاشتن پول برای هزینه یا نیاز آینده. هنگامی که تصمیم به پس انداز می‌گیرید، یعنی می‌خواهید هر زمان که نیاز داشتید، سریعا پول نقد در دسترس شما باشد.

با این حال، پس انداز می‌تواند برای اهداف بلند مدت نیز مورد استفاده قرار گیرد. به ویژه هنگامی که می‌خواهید مطمئن باشید که در آینده پول مناسبی دارید. افراد معمولا پول خود را به حساب بانکی‌ای واریز می‌کنند که ریسک بالایی هم ندارد.  بنابراین برای افزایش سود پول، بانکی را انتخاب می‌کنند که بالاترین درصد سالانه را دارد.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری شبیه پس انداز است، زیرا پول را برای آینده کنار می‌گذارید. اما با این تفاوت که به دنبال دستیابی به بازدهی بیشتر در قبال ریسک بیشتر هستید. سرمایه گذاری های معمولی شامل سهام، اوراق قرضه، بورس و املاک هستند. برای خرید و فروش این موارد باید از یک کارگزار سرمایه گذاری یا حساب کارگزاری استفاده کنید. همچنین باید با فردی که دانش و اطلاعات خوبی دارد نیز مشورت کنید.

اگر به دنبال سرمایه گذاری هستید، باید برنامه ریزی کنید که وجوه خود را حداقل 5 سال در بخش مورد نظر نگه دارید. برخی از سرمایه گذاری ها می‌توانند در مدت زمان کوتاهی بسیار ناپایدار باشند و شاید بخشی از آن‌ها را از دست بدهید. بنابراین، مهم است که پولی را سرمایه گذاری کنید که فورا به آن احتیاج ندارید و حداقل بالای دو سال نیاز نباشد.

مزایا و معایب پس انداز

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود شما پس اندازپس انداز را ترجیح بدهید. اولین نکته اینکه، این معمولا مطمئن‌ترین راه حفظ پول است و از به هدر رفتن پول جلوگیری می‌کند. انجام این کار نیز آسان است و می‌توانید در صورت نیاز، سریعا به وجوه نقد خود دسترسی پیدا کنید. سود حساب پس انداز کاملا مشخص است. شما می‌دانید در آخر سال یا در آخر ماه، قرار است چه مقدار پول به دست آورید.

همچنین درست است که معمولا بازه این سپرده‌گذاری‌ها کمتر است، ولی شما مطمئن می‌شوید که پول‌تان در جای امنی است و چیزی را از دست نمی‌دهید. برای پس انداز پول به هزینه‌های دیگری مثل هزینه‌ی نگهداری از تجهیزات یا نوسازی املاک و …  نیاز ندارید. به طور کلی پس انداز ساده و آسان است. معمولا هیچ هزینه اولیه‌ای ندارد و برای آن نیاز به دانش خاصی ندارید.

اما پس انداز علیرغم مزایای خود، معایبی نیز دارد. بازده پس انداز پایین است،  درحالی که می‌توانید با سرمایه گذاری درآمد بیشتری کسب کنید. به علاوه به دلیل بازده پایین آن، ممکن است با گذشت زمان قدرت خرید خود را از دست بدهید. زیرا تورم ارزش پول شما را کم می‌کند.

 

مزایا و معایب سرمایه گذاری

انواع سرمایه گذاری مانند سهام، می‌توانند بازدهی بسیار بالاتری نسبت به حساب‌های پس انداز باشند. با گذشت زمان ، شاخص سهام کمی بالاتر می‌رود. البته این می‌تواند در هر سال نوسان زیادی داشته باشد. اکثر سرمایه گذاری ها با تورم بی ارزش نمی‌شوند، به احتمال زیاد تورم را در دوره‌های طولانی به راحتی شکست می‌دهید و قدرت خرید خود را افزایش می‌دهید.

درست است که سرمایه گذاری معمولا بالای 2 سال و برای طولانی مدت صورت می‌گیرد، ولی نهایتا سود بیشتری نصیب شما می‌شود. با اینکه برای سرمایه گذاری پتانسیل بازده بالاتری وجود دارد، ولی معایبی هم دارد. بازده برخی از سرمایه گذاری ها را نمی‌توان تضمین کرد. گاهی این ریسک وجود دارد که در نوساناتی که ایجاد می‌شود، بخشی از دارایی خود را از دست بدهید. مخصوصا اگر سرمایه شما به اقتصاد نامناسبی بخورد، ممکن است همان سرمایه خود را هم پس نگیرید.

در ضمن اگر بخواهید که سود مناسبی را از سرمایه خود کسب کنید، باید اجازه دهید که حداقل 5 سال پول شما در بخشی که سرمایه گذاری کرده‌اید، باقی بماند. این بدان معناست که به پول خود دسترسی ندارید و نمی‌توانید هر زمان که خواستید آن را نقد کنید. سرمایه گذاری می‌تواند کاری پیچیده باشد. بنابراین احتمالا برای انجام این کار به کمک متخصصان نیاز خواهید داشت، مگر اینکه وقت و مهارت کافی برای آموزش را داشته باشید و خودتان به یک متخصص تبدیل شوید. ممکن است برای سهام یا برخی از انواع سرمایه گذاری ها، به هزینه‌های اولیه و هزینه‌های جاری نیاز داشته باشید. 

 

بنابراین، پس انداز بهتر است یا سرمایه گذاری؟

با توجه به نکات گفته شده، پس انداز یا سرمایه گذاری در همه شرایط خوب نیستند و این موضوع کاملا به شرایط و موقعیت مالیِ فعلی شما بستگی دارد. اما به طور کلی، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا به این فکر کنید که آیا به زودی به وجه نقد خود نیاز دارید و می‌خواهید به طور اضطراری از آن استفاده کنید یا خیر؟

اگر جواب بله بود، پس بهتر است که پول خود را پس انداز کنید. اما اگر تا 5 سال آینده یا بیشتر به پول احتیاج ندارید و می‌توانید برخی از زیان‌های و ریسک های سرمایه را تحمل کنید، پس احتمالا سرمایه گذاری گزینه مناسبی برای شما است. ولی اگر انسان ریسک پذیری نیستید و از تجزیه و تحلیل اوضاع اقتصادی اطلاع زیادی ندارید، بهتر است پول خود را پس انداز کنید. در این صورت خیال‌تان راحت‌تر است و پول‌تان را از دست نمی‌دهید.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه از مزایا و معایب پس انداز و سرمایه گذاری برای‌تان بگوییم. شما با توجه به شرایط خود، دست به انتخاب بزنید. همچنین در صورتی که پول شما زیادتر باشد، از یک مشاور مالی کمک بخواهید تا شما را بهتر راهنمایی کند. به علاوه، با دانلود اپلیکیشن فانوس می‌‎توانید به تحلیل بازار بورس و سهام دسترسی داشته باشید و با حسابداری شخصی ثروت خود، بهترین استفاده را از پول‌تان ببرید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 نویسنده: امیر نیکنام

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.