چی کار کنیم آخر ماه پول کم نیاریم

پس انداز | مدیریت مالی شخصی | حسابداری شخصی | اپلیکیشن فانوس | پول

همه‌ی ما همه روزه در حال تلاش برای کسب درآمد و به دست آوردن رفاه بیشتر هستیم و بسیاری از جوانب رفاهی، جز با صرف هزینه امکان‌پذیر نیستند.

دغدغه‌ی مسائل مالی همه روزه در زندگی تمامی افراد، حتی کسانی که بسیار پولدار هستند نیز وجود دارد. مدیریت مالی شخصی برای تمامی افراد از تمامی اقشار جامعه امری ضروری است. همه‌ی ما برای آنکه بتوانیم دغدغه‌ی هزینه‌های جاری را نداشته باشیم، باید به نحوی منابع مالی را مدیریت کنیم که تا پایان ماه دوام بیاورند.

برای این منظور راه‌های مختلفی وجود دارد که قصد داریم در این مقاله به آن‌ها بپردازیم:

به طور کلی، درآمد ما باید برای تامین یه منظور کافی باشد که این سه شامل پرداخت قسط‌ها و قرض‌ها، هزینه‌های جاری و پس‌انداز کردن است. این‌ها حداقل‌هایی‌ست که باید بتوانید با درآمدتان به آن‌ها برسید و اگر درآمد شما برای این سه منظور کافی نباشد، باید در فکر یک شغل دوم باشید.

آنچه که در میان هزینه‌های ذکر شده اولویت دارد، پرداخت هزینه‌های جاری‌ست، این هزینه‌ها شامل خورد و خوراک، اجاره منزل، پوشاک و نیازهایی از این دست است. در کنار نیازهای اولیه، هر فرد نیاز دارد سهمی از درآمد خود را به تفریح اختصاص دهد و در صورتی که نتواند تفریحی برای خود داشته باشد، زندگی می‌تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد، به همین علت ما هزینه‌های تفریح‌هایی معقول را نیز در لیست هزینه‌های جاری و الزامی قرار می‌دهیم.

اگر بخواهید مدیریت مالی درستی روی منابع مالی‌تان داشته باشید و تا پایان ماه به مشکل نخورید، باید اشراف کاملی روی نحوه‌ی خرج کردن خود داشته باشید و به نکاتی که در ادامه برایتان مطرح خواهیم کرد توجه کافی داشته باشید.

برای آموزش مدیریت مالی شخصی، می‌توانیم سری به مجله‌ی مشهور Forbes، که یکی از مجلات مطرح جهان در حوزه کسب و کار است بزنیم. برخی افراد حرفه‌ای، چند مورد قوانین مدیریت مالی شخصی را تعیین کرده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طوری زندگی کنید که آخر ماه پول کم نیاورید. این قانون‌ها به شرح زیر‌اند:

مخارج غیر ضروری را تا جایی که می‌توانید حذف کنید

برخی هزینه‌ها همچون پرداخت قبوض، خرید برنج و بسیاری هزینه‌های دیگر از این دست وجود دارند که هیچ راه فراری از آن‌ها ندارید، پس قبل از آنکه بخواهید برای وضع خرج‌تان برنامه‌ریزی‌ای داشته باشید، این مبالغ را پرداخت کنید و نگاهی به باقی‌مانده حسابتان بیندازید.

حال با نگاهی به باقیمانده‌ی پول‌هایتان باید بدانید که این تمام دارایی شما تا آخر ماه خواهد بود، پس از رفتن به گران‌ترین باشگاه بولینگ شهر پرهیز کنید، این کار می‌تواند بخش زیادی از پول باقی‌مانده شما را به باد دهد و یک خوشی چند ساعته به ایجاد مشکل مالی تا آخر سال نمی‌ارزد.

مواظب قرض گرفتن‌هایتان باشید

ممکن است ناچار باشید برای خرید لوازم بزرگ زندگی یا یک ماشین وام بگیرید، این کار اشتباه نیست. اما برای تفریحات غیرضروری از قرض گرفتن بپرهیزید، تا مجبور نباشید ماه بعدی را پس دادن این قرض‌ها شروع کنید و پول کمتری برای تا آخر ماه داشته باشید.

همانند ورشکسته‌ها زندگی کنید

درست است که معمولا طوری زندگی می‌کنیم که دخل و خرجمان با یکدیگر برابر شوند، اما اگر طوری زندگی کنید که خرج‌تان بسیار کمتر از دخل‌تان باشد، می‌توانید در آینده آسایش بیشتری داشته باشید.

در هر فرصتی اقدام به پس‌انداز کنید

داشتن یک حساب پس‌انداز پر پول، به شما آرامش در طول زندگی را هدیه می‌دهد. با داشتن یک حساب پس‌انداز معقول، هرگز نگران خرج‌های نامترقبه نخواهید شد و برای آنکه بتوانید پس‌انداز داشته باشید باید حواستان به خرج‌های روزمره‌تان باشد.

پس از توجه به نکات بالا، احتمالا باید خرج روزانه‌تان کاهش پیدا کرده باشد و راحت‌تر از قبل تا آخر ماه منابعی برای خرج کردن داشته باشید. اگر هنوز هم در تحلیل هزینه‌هایتان دچار مشکل هستید، بهتر است از ابزارهای حسابداری شخصی در این امر کمک بگیرید.

برنامه‌های زیادی برای حسابداری شخصی وجود دارند که برخی از آن‌ها مبتنی بر وب هستند، برخی برای کامپیوترها ساخته شده‌اند و برخی دیگر اپلیکیشن موبایلی‌اند. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند بتوانید دقیقا بدانید چقدر پول برایتان مانده، چه هزینه‌هایی پیش رو دارید و به طور کلی وضعیت مالی‌تان چطور ارزیابی می‌شود.

از میان این برنامه‌ها، می‌توانیم به اپلیکیشن فانوس اشاره کنیم. در اپلیکیشن فانوس شما با وارد کردن هزینه‌های روزانه‌تان، دارایی‌های نقدی و غیر نقدی و هزینه‌های پیش رو، می‌توانید مدیریت مالی خود را با دقت هرچه تمام‌تر انجام دهید.

گوشی موبایل شما وسیله‌ایست که همیشه همراه دارید و چه بهتر که برنامه حسابداری شخصی‌تان را روی موبایلتان داشته باشید که همیشه و همه‌جا در دسترس شما باشد و دیگر بهانه‌ای برای ثبت نکردن رویدادهای مالی‌تان نداشته باشید.

نیاز به مدیریت مالی، امریست که نه تنها افراد با درآمدهای کم، که همه‌ی افراد به آن نیاز دارند. اگر به زندگی روزمره افراد موفق و بسیار ثروتمند نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید آن‌ها عادت دارند خرج‌ها و درآمدهای خود را ثبت کنند و همیشه دید کلی‌ای نسبت به هزینه‌های روزمره خود دارند.

در اپلیکیشن فانوس، علاوه بر آنکه می‌توانید حساب‌های ریالی‌تان را ثبت کنید، امکان ثبت موجودی‌های غیر ریالی همچون طلا و دلار نیز وجود دارد و وضعیت این دست دارایی‌هایتان را نیز روزانه زیر نظر خواهید داشت.

پس برای آنکه بتونید در آسایش مالی تمام ماه خود را بگذرانید، از ثبت و به طور کلی زیر نظر داشتن وضعیت دخل و خرج و دارایی‌هایتان غافل نباشید.

 

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید 🙂

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.