روش های صرفه جویی در هزینه اجاره نشینی

اگر شما خودتان صاحب خانه نباشید، اجاره احتمالا بالاترین هزینه ماهانه شما در زندگی است. همچنین هزینه‌ای مکرر محسوب می‌شود که پس از امضای قرارداد نمی‌توانید به راحتی آن را کاهش دهید. از طرفی اگر به فکر کاهش هزینه‌های خود نباشید، هم در زمان حال به مشکل برمی‌خورید و هم پس‌اندازی برای هزینه‌های دیگر و آینده خود نخواهید داشت. بنابراین کاهش هزینه اجاره نشین‌ها یکی از مسائلی است که همواره برای مدیریت هزینه زندگی باید به آن توجه کرد.

ما در این مقاله 8 مورد از روش های کاهش هزینه اجاره نشین ها را برای شما شرح می‌دهیم. این راه‌ها کمک زیادی به حداقل رساندن هزینه و افزایش پس‌انداز می‌کنند. در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه های اجاره نشینی

برای مدیریت هزینه‌ها، هر فردی بنا بر شرایط خود می‌تواند استراتژی خاصی داشته باشد، ولی ما در این بخش مهم‌ترین و عمومی‌ترین گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم:

 

  1. زمان بیشتری را به جستجوی خانه اختصاص دهید

امروزه افراد زیادی از سایت‌های مختلف برای پیدا کردن یک آپارتمان استفاده می‌کنند. اما پیش از اجاره کردن خانه، خودتان را به مکان‌هایی که در سایت ذکر شده محدود نکنید. به محله‌هایی که می‌خواهید در آن زندگی کنید، بروید و خانه‌ها را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید. معمولا آپارتمان‌هایی که تبلیغات گسترده‌ای انجام نمی‌دهند، می‌توانند اجاره کمتری را ارائه دهند. زیرا آنها پول زیادی را برای یافتن مستاجر خرج نکرده‌اند و ممکن است در هنگام نوشتن اجاره‌نامه به شما تخفیف بدهند. همچنین به بنگاهی‌های محل سر بزنید و از آن‌ها هم پرس و جو کنید.

کاهش هزینه زندگی

  1. نقل مکان کنید

یکی از راه های کاهش هزینه اجاره نیشین ها، محله‌ای است که افراد برای زندگی انتخاب می‌کنند. اگر چند کیلومتر دورتر از محله‌های شیک باشید، ولی باز هم به راحتی بتوانید از امکانات رفاهی آن‌ها استفاده کنید، به شما کمک می‌کند تا اجاره بهای کمتری را پرداخت کنید.

البته نباید تعادل را فراموش کنید، یعنی در حالی که از مرکز شهر و مناطق شیک دور هستید، ولی باید محله‌ای را انتخاب کنید که مجبور نباشید برای یک خرید ساده هزینه تاکسی بپردازید یا بنزین مصرف کنید. همچنین به مسافت بین محل کار و محل زندگی خود دقت داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است نه تنها موفق به مدیریت هزینه های خود نشوید، بلکه مجبور باشید پس انداز خود را صرف رفت و آمد کنید. در این صورت هم پول بیشتری می‌پردازید و هم این مسیر شما را خسته‌تر می‌کند.

 

  1. تا حدودی انعطاف‌پذیر باشید

آپارتمان‌ها و خانه‌های قدیمی‌تر معمولا نسبت به آپارتمان‌های نوساز هزینه کمتری برای اجاره دارند. درست است که نباید ساختمانی که در حال خراب شدن است را اجاره کنید، اما به خاطر داشته باشید که خانه‌های قدیمی‌تر که به خوبی نگهداری می‌شوند را نیز می‌توانید با هزینه کمتر اجاره کنید.

یا مثلا به جای اینکه به دنبال آپارتمانی با کابینت‌های شیک‌تر و وسایل استیل ضد زنگ باشید، مکانی را اجاره کنید که همسایه‌های بد و مشکلات امنیتی نداشته باشد.  به هر حال بعید به نظر می‌رسد که یک آپارتمان نوساز و لوکس را با قیمتی ارزان پیدا کنید. اما اگر برخی از چیزهایی که تاثیر بسیار کمی بر کیفیت کلی زندگی شما دارند را نادیده بگیرید، ممکن است بتوانید تا حد زیادی پول‌تان را پس‌انداز کنید.

 

  1. از دوستان و آشنایان کمک بگیرید

با دوستان خود در مورد یافتن مکانی که دارای آپارتمان های ارزان قیمت برای اجاره باشد، صحبت کنید. حتی می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی این موضوع را در گروه‌ها و با آشنایان خود در میان بگذارید. این امکان وجود دارد که در فضای مجازی فردی در مورد خانه‌ای اطلاعات داشته باشد که با نرخ بسیار پایین‌تری ارائه می‌شود. در ضمن جهت کاهش هزینه اجاره نشین‌ها، به این افراد پیشنهاد می‌شود که از یک دوست خانه اجاره کنند. در این صورت ممکن است وی به شما تخفیف بدهد و در پرداخت بعضی هزینه‌های دیگر با شما همکاری کند.

 

  1. به صاحب خانه کمک کنید

گاهی اوقات صاحب خانه، خود در آپارتمان مورد نظر زندگی می‌کند و ممکن است دوست داشته باشد برخی امور را به فرد دیگری محول کند. بنابراین اگر به شما پیشنهاد انجام کارهای اضافی در اطراف واحد اجاره‌ای داده شد، در صورت تمایل و داشتن مهارت لازم می‌توانید قبول کنید و تخفیف بگیرید. کارهایی مثل جمع کردن شارژ ساختمان، خرید وسایل مورد نیاز، پیگیری قبوض و … از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانید انجام دهید. در ضمن در صورت داشتن تخصص کافی، توصیه می‌شود تعمیرات داخل واحد را خودتان انجام دهید و نهایتا هزینه آن را از صاحب خانه دریافت کنید.  

مدیریت دخل و خرج اجاره نشین ها

  1. پیاده‌روی کنید یا سوار اتوبوس شوید

یکی از راه‌های مدیریت هزینه برای اجاره نشین ها، این است که از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. امروزه در شهرهای بزرگ کشور می‌توانید به اتوبوس‌های ارزان قیمت دسترسی داشته باشید. در غیر این صورت استفاده از تاکسی نیز هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد. همچنین، کمی پیادره‌روی در روز نه تنها به پس‌انداز پول کمک می‌کند، بلکه برای سلامتی و روحیه شما مفید است. همچنین می‌توانید با دانلود اپلیکیشن حسابدار شخصی فانوس، هزینه‌های رفت و آمد، اجاره، غذا و … خود را ثبت کنید و به شیوه‌ای حرفه‌ای‌تر بودجه خود را مدیریت کنید.

 

  1. برای کاهش هزینه‌ها یک هم خانه پیدا کنید 

اگر بودجه شما برای یک آپارتمان معمولی هم کافی نیست، بنابراین می‌توانید با یکی از دوستان خود هم خانه شوید. این مورد برای مجردها بسیار مناسب است و امروزه دانشجویان یا کارمندان زیادی با دوستان خود هم خانه می‌شوند و تمامی هزینه‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند. تنها یک هم اتاقی می‌تواند 30 تا 50 درصد هزینه‌های اولیه زندگی شما از جمله اجاره، آب، برق و حتی غذا را کاهش دهد. اگر بتوانید دوست قابل اعتمادی پیدا کنید و در عین حال حریم خصوصی و آرامش شما حفظ شد، داشتن هم خانه می‌تواند باعث شود حتی آپارتمان بهتری را در محله‌ای مناسب‌تر اجاره کنید.

 

  1. مراقب مصرف انرژی باشید

با صرفه‌جویی در مصرف انرژی، شما می‌توانید بر بودجه خود کنترل بهتری داشته باشید. مثلا برای صرفه جویی در مصرف برق، مدام تلویزیون را روشن نگذارید. پس از اتمام شارژ، گوشی و لپ‌تاپ خود را از برق جدا کنید. هنگام شستن ظرف، آب را باز نگذارید. در روزهای زمستانی زمانی که خارج از منزل هستید، لوازم گرمایشی را خاموش کنید. می‌توانید به جای آنکه فضای خانه را بیش از اندازه گرم کنید، لباس‌های ضخیم‌تر بپوشید تا با کاهش هزینه قبوض، موفق به مدیریت هزینه های اجاره نشینی شوید.

نتیجه‌گیری

برای صرفه جویی در هزینه اجاره، لازم نیست همه این نکات را رعایت کنید. ابتدا موقعیت خود را بسنجید و تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما منطقی‌تر است. البته شاید بررسی تمام این موارد کمی مشکل باشد، ولی با کمی تلاش می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید و در آینده گزینه‌های خود را ارزیابی کنید و آنچه برای شما مناسب است را بیابید. درست است که اجاره خانه شاید بالاترین هزینه ماهانه شما باشد، اما با کمی تجزیه و تحلیل می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید و مقداری پول نقد آزاد کنید تا به اهداف دیگر خود برسید.

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید 😊 

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.