بزرگ کردن فرزند با کمترین هزینه

در سال‌های اخیر مادر و پدرهای زیادی به فکر بچه‌دار شدن هستند، ولی به دلیل مسائل اقتصادی و هزینه بزرگ کردن فرزند هنوز هم شک و تردید دارند. داشتن توانایی مالی از شروط اصلی بچه‌دار شدن است، ولی با برخی از روش‌ها می‌توانید موفق به کاهش هزینه‌های فرزند خود شوید و کمتر در دام تورم بیفتید.

ما در این مقاله درباره کاهش هزینه بزرگ کردن فرزند ، اطلاعاتی را با شما به اشتراک می‌گذاریم. در ادامه همراه وبلاگ فانوس باشید.

 

راه‌های کاهش هزینه بزرگ کردن فرزند

 1. هزینه مسکن

  مسکن - هزینه فرزندان

وقتی صحبت از مسکن به میان می‌آید، اغلب باید به آموزش نیز فکر کنید. زیرا جایی که خانه می‌خرید تعیین می‌کند که بچه‌های شما کجا مدرسه خواهند رفت. در نتیجه، والدین اغلب برای خرید یا اجاره خانه در مناطقی که مدارس با کیفیت بالا دارند، هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند. اگر به فکر بزرگ کردن فرزند با کمترین هزینه هستید، پس خانه خود را جایی انتخاب کنید که مدارس دولتی خوبی دارند. زیرا هزینه مدرسه خصوصی بالا است و اینطور هزینه زندگی شما بالاتر می‌رود. البته اگر بیش از یک فرزند دارید، مدارس دولتی احتمالا ارزان‌تر خواهند بود. اما خانواده‌های تک فرزند می‌توانند با مدرسه خصوصی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

 

 

 1. هزینه مراقبت از کودک

مراقبت از کودک می‌تواند هزینه هنگفتی برای والدین، به خصوص والدین تازه‌وارد داشته‌باشد. خوشبختانه این هزینه با رشد کودکان کاهش می‌یابد و حتی ممکن است با رسیدن به سن مدرسه به طور کامل از بین برود. با این حال در سال‌های اولیه، کاهش هزینه‌های مراقبت از کودک به معنای کاهش هزینه‌های کلی مربوط به کودک است. شرایط هر خانواده متفاوت است و نیازهای متفاوتی دارد. اما در اینجا چند راه خوب برای کاهش هزینه مراقبت از کودک به شما معرفی می‌کنیم:

 • یکی از والدین برای مراقبت از کودک در خانه بماند 

اگر شغل یکی از والدین نسبتا کم درآمد باشد، منطقی این است که فرد کار را رها کند و در خانه با بچه‌ها بماند. این گزینه می‌تواند هزینه‌های مراقبت از کودک، به خصوص پس از تولد فرزند دوم را حذف کند. البته شاید نیاز باشد هزینه‌های دیگری مثل هزینه جابه‌جایی را هم کاهش دهید تا سود بیشتری ببرید. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که در درازمدت پول پس انداز نخواهید کرد، مگر زمانی که دیگر نیازی به مراقبت از کودک نباشد و دوباره به محل کار خود بازگردید.

 • برای کاهش هزینه بزرگ کردن فرزند از خانه کار کنید 

کار از خانه لزوما تمام هزینه‌های مراقبت از کودک را حذف نمی‌کند، اما معمولا می‌تواند آنها را کاهش دهد. این روزها در ایران نیز دورکاری بسیار باب شده است، کار پاره‌وقت از خانه می‌تواند راه خوبی برای والدین باشد تا رزومه خود را به‌روز نگه دارند. در نتیجه هر زمان که بخواهند می‌توانند به راحتی دوباره به کار کردن حضوری ادامه بدهند.

 • با پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر بستگان صحبت کنید

اگر به فکر کاهش هزینه بزرگ کردن فرزند خود هستید و خوش شانس باشید، می‌توانید از پدربزرگ و مادربزرگ یا سایر اقوام که نزدیک شما هستند بپرسید آیا آنها علاقه‌مند به مراقبت از کودک شما هستند یا خیر. حتی اگر لازم باشد می‌توانید به آنها پولی را پرداخت کنید، این هزینه معمولا کمتر از هزینه مهدکودک است و خیالتان از بابت نگهداری هم راحت‌تر است.

 

 1. هزینه غذا

بر خلاف مراقبت از کودک، هزینه تغذیه کودک شما تنها با رشد آنها افزایش می‌یابد. با وجود اینکه هزینه‌های غذا دومین هزینه برای خانواده‌ها است، هنوز هم می‌توان در هزینه‌های غذا صرفه‌جویی کرد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان می‌دهد که طبخ مکرر وعده‌های غذایی در خانه نه تنها به خانواده‌ها کمک می‌کند که غذای سالم و مغذی بخورند، بلکه پخت و پز در خانه باعث صرفه‌جویی در پول نیز می‌شود.

با این حال، پخت و پز در خانه برای خانواده‌های پرمشغله سخت است. زیرا یکی از چیزهایی که والدین امروزه اغلب بیش از پول به آن نیاز دارند، زمان است. به علاوه، آمدن از سر کار به خانه و آشپزی کردن برای فرزندان نیز اصلا آسان نیست. در اینجا چند نکته برای آشپزی وجود دارد:

 • زمان‌های خاصی را به پخت و پز اختصاص دهید

از قبل زمانی را به پخت و پز اختصاص دهید. این زمان می‌تواند یک بار در ماه، یک بار در هفته یا زمانی در این میان باشد. انجام این کار به شما این اطمینان را می‌دهد که در شب شلوغ هفته، یک شام آماده از فریزر بیرون بیاورید. همچنین می‌توانید به جای خرید میان وعده‌ی از پیش بسته‌بندی شده، یک تکه ساندویچ خانگی برای ناهار مدرسه فرزندتان بگذارید.

 • دستور پخت خود را  برای کاهش هزینه بزرگ کردن فرزند خود دو برابر کنید

زمانی که در حال پختن غذا هستید، بیشتر از نیازتان درست کنید و نیمی از آن را برای شام یک شب دیگر در فریزر بگذارید. این یک راه عالی برای اطمینان از این است که همیشه شام شما آماده است.با این کار هزینه بزرگ کردن فرزند شما نیز کم میشود.

 • وعده‌های غذایی خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید

آمدن از محل کار به خانه و نداشتن سرنخی برای پختن غذا باعث می‌شود که فرزندان شما حسابی ناراحت شوند. پس اگر به فکر کاهش هزینه‌های فرزند خودتان هستید، باید برای وعده‌های غذایی برنامه داشته باشید تا مجبور به خرید از بیرون نشوید. شما می‌توانید با تنظیم یک منوی هفتگی و برنامه‌ریزی چند وعده غذایی، برای وقت‌هایی که هیچ ایده‌ای برای آشپزی ندارید، از سناریوهای تعیین شده پیروی کنید.

 • از فرزندانتان کمک بگیرید

زمانی که فرزندان به شما کمک کنند، آماده کردن شام و ناهار بسیار آسان‌تر می‌شود. همچنین پختن غذا زمان مناسبی است که با اعضای خانواده صحبت کنید و به فرزندان خود مهارت‌های مهم زندگی را آموزش دهید.

 

 1. هزینه دانشگاه

به طور کلی دانشگاه‌ها را می‌توان به دو گروه دارای شهریه و دانشگاه‌های دولتی رایگان تقسیم کرد. بیشتر دانشجویان باید هزینه دانشگاه را بپردازند و این هزینه هر سال افزایش می‌یابد. برای کاهش هزینه‌های هنگفت فرستادن فرزند به دانشگاه، مهم است که پس انداز را زودتر شروع کنید. در حالت ایده‌آل، باید پس‌انداز را از زمان تولد فرزندتان شروع کنید، اما این همیشه یک هدف واقعی برای خانواده‌ها نیست. خبر خوب این است که هیچ وقت برای شروع پس انداز دیر نیست. با این حال، بسیاری از خانواده‌ها در تلاش هستند که بدانند چقدر باید پس انداز کنند.

قانون یک سوم را در نظر بگیرید که بیان می‌کند والدین باید یک سوم هزینه‌های مورد انتظار برای فرستادن فرزندشان به دانشگاه را پس‌انداز کنند. فرض بر این است که بقیه از درآمد فعلی، بورسیه تحصیلی و کمک‌های مالی تامین می‌شود. پس‌انداز شما را برای دانشگاه آماده می‌کند و بار مالی را هنگام ثبت‌نام بچه‌ها کاهش می‌دهد. برای کاهش مبلغ واقعی‌ای که خرج می‌کنید، در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • دانشگاه‌ها را برای کاهش هزینه بزرگ کردن فرزندتان مقایسه کنید

هزینه دانشگاه‌های دولتی در مقابل دانشگاه‌های خصوصی را به دقت تجزیه و تحلیل کنید. دانشگاه‌های دولتی معمولا بدون هزینه یا بسیار ارزان‌تر هستند، اما یک دانش‌آموز باید خیلی درس بخواند تا بتواند در این دانشگاه‌ها تحصیل کند. در نتیجه از فرزند خود بخواهید با دقت درس بخواند و از مزایای بورسیه تحصیلی بهره‌مند شود. تا از هزینه شما کم شود.

 • از فرزند نوجوان خود بخواهید پس انداز کند

فرزند نوجوان خود را تشویق کنید تا شغلی پیدا کند و شروع به کنار گذاشتن پول برای دانشگاه یا برنامه‌های بعد از دبیرستان کند. اگرچه همه نوجوانان قادر به پس‌انداز کافی برای پوشش شهریه خود نیستند، اما آنچه که پس‌انداز می‌کنند می‌تواند به جبران هزینه‌های دیگر مانند کتاب و غذا کمک کند. آنها یاد می‌گیرند که مسئولیت مالی آینده خود را بپذیرند.

 • با کمک‌های مالی آشنا شوید

با مشاوران مدرسه فرزندتان صحبت کنید و درباره بورسیه‌ها و کمک‌های مالی تحقیق کنید. برخی از موسسات نیز برای دانش‌آموزان ممتاز شرایط خاصی را در نظر می‌گیرند تا از برخی خدمات به طور رایگان یا با هزینه کمتر استفاده کنند. حتی بعضی از شرکت‌ها و اداره‌جات برای فرزندان خانواده‌هایی که وضعیت تحصیلی خوبی دارند، هدایا و پاداش‌هایی را اختصاص می‌دهند. بنابراین از این مزایای باخبر باشید و به موقع برای دریافت آنها اقدام کنید.

نتیجه‌گیری

بچه‌دار شدن اغلب والدین را مجبور می‌کند که در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند. به یاد داشته باشید که فقط اقلام بزرگ نیستند که باید به فکر آنها باشید. بلکه جهت بزرگ کردن فرزند با کمترین هزینه بهتر است هزینه‌های کوچک را هم در نظر داشته باشید. برنامه مالی خانواده شما باید شامل راه‌هایی برای مدیریت هزینه‌های تعطیلات، پوشاک و فعالیت‌های فوق برنامه باشد. با کمی تفکر، انضباط و اراده، به زودی در مسیر کاهش هزینه‌های فرزند قرار خواهید گرفت. شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن فانوس، هزینه‌های خود را کنترل کنید و رفاه بیشتری را برای فرزندانتان فراهم نمایید.

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید😊

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

نویسنده : امیر نیکنام 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.