کدام سهام را بخریم؟

اگر یک آماتور هستید که به‌تازگی وارد بازار بورس شده‌اید، طبیعی به نظر می‌رسد که اطلاع چندانی از خرید سهام نداشته‌باشید. بدون شک هدف شما از ورود به این بازار کسب سود بالا است. اما باید در نظر داشته‌باشید که نگاه شما به این نوع از سرمایه‌گذاری باید یک نگاه طولانی‌مدت باشد. این درحالی است که بسیاری از تازه‌واردان به بورس با مشاهده رشد 200 درصدی سال 98، ترغیب به سرمایه‌گذاری شده‌اند.

در هر حال شما باید در هر لحظه مراقب ارزش سرمایه خود باشید؛ به این معنی که هرگاه ارزش سهام به اوج خود رسید، آن را به فروش بگذارید و در مقابل در مواقعی سهام را خریداری کنید که در آن لحظه در کف قیمت خود قرار داشته باشد.

با این تفاسیر، شما زمانی قادر به دریافت سود کلان از بازار بورس هستید که یاد بگیرید بهترین زمان جهت انجام معاملات چه مواقعی است. این آینده‌نگری به آسانی به دست نمی‌آید اما نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، بی‌شک کمک‌کننده خواهندبود.

نکات مهم در خرید سهام

گاهی افراد سهامی را خریداری می‌کنند که در حال حاضر در محدوده رشدی نامناسبی قرار دارد؛ طبیعتا نباید از چنین خریدی انتظار دریافت سود داشت. در برخی موارد نیز سرمایه‌گذاران اقدام به خرید سهامی می‌کنند که تا بیش از پنجاه درصد رشد داشته‌ است.

نتیجه این است که برخلاف انتظار خریدار معمولا چنین سهامی در آینده رشدی نخواهد داشت. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در بازار بورس به آموزش نیاز دارد، استفاده از نکات زیر در زمان خرید و فروش به شما کمک خواهد کرد که تصمیمات عاقلانه‌ای بگیرید.

یادگیری تحلیل تکنیکال و مشورت با فعالین بازار

نکته حائز اهمیت این است که هرگز امکان ندارد که شما به صورت قطعی روند آتی بازار را پیش‌بینی کنید. تنها کاری که شما قادر به انجام آن هستید، یادگیری تحلیل تکنیکال است. در این صورت احتمالات و ریسک‌ها سنجیده و مدیریت می‌شود.

البته پس از ورود به بازار بورس ایران و پیش از انجام معاملات باید یک شناخت کلی نسبت به آن پیدا کنید، زیرا انجام معاملات بدون این شناخت کاملا غیرممکن خواهدبود.

درست است که نباید به صورت کورکورانه از پیشنهادات دیگران استقبال کنید اما مشورت یا مشاهده نظرات حرفه‌ای‌ها بدون شک کمک‌کننده است. 

افزایش عرضه و کاهش تقاضا

هرگاه قیمت سهامی رو به افزایش ‌رود، خصوصا اگر در محدوده مقاومت باشد، عرضه بیشتر خواهد شد. درمقابل سهامی که ارزش آن رو به کاهش است، تقاضا جهت خرید آن کمتر می‌شود؛ به خصوص اگر در محدوده حمایت باشد.

اصطلاحاتی همچون محدوده مقاومت و محدوده حمایت از مواردی است که در تحلیل تکنیکال به آن پرداخته می‌شود.

زمان مناسب جهت فروش

 یکی از راه‌کارهای رایج در انتخاب بهترین زمان مناسب  فروش براساس ارزش واقعی سهام است. در این حالت از نسبت‌های رایج در تحلیل بنیادی استفاده می‌شود. این نسبت‌ها شامل رابطه قیمت با درآمد، قیمت با ارزش دفتری و فروش است. زمانی که قیمت از ارزش واقعی سهام پایین‌تر باشد، بهترین انتخاب خرید سهام است. امکان فروش سهام نیز در بازه‌ای که قیمت به ارزش واقعی رسید، مهیا می‌شود.

 از سوی دیگر همواره این امکان را در اختیار دارید که با در نظر گرفتن میزان ریسک، شرایط پورتفولیو و بازده سهام نسبت به فروش سهام اقدام کنید. به عنوان مثال اگر برنامه‌ای که در پورتفولیوی خود در نظر گرفته‌اید، دیگر عملی نیست، وقت آن رسیده‌است که برای فروش سهام وارد عمل شوید. از این گذشته اگر با ورشکستگی یا کاهش بازدهی شرکتی که سهام آن را خریداری کرده‌اید نیز مواجه شدید، پس از بررسی میزان نقدینگی، بدهی‌ها و وضعیت فعلی شرکت باید سهام خود را به‌فروش برسانید.

افزایش حد ضرر

حد ضرر باید با افزایش سود شما بالاتر برود. به عنوان مثال اگر سهامی را به مبلغ 500 تومان خریداری کردید اما حالا ارزش آن به 600 تومان رسیده‌است، حدضرر آن را نیز باید به همان میزان افزایش دهید که تحلیل درستی از رشد و افت سهام داشته‌باشید.

سهام ریسکی را نخرید!

با دیدن رشد بالای یک سهم بدون شک حسرت می‌خورید و دوست دارید که آن سهام را خریداری کنید. درحالیکه باید بدانید این کار طمعی بیش نیست که به ضرر شما منجر خواهد شد. حتی اگر تمامی اخبار روزانه را نیز دنبال کنید، بازهم این امکان وجود ندارد که دقیق بگویید تا چند روز آینده قیمت سهام بالا می‌رود یا خیر. با این وجود سهامی که با این رشد نجومی مواجه بوده‌است، به احتمال زیاد سقوط خواهد کرد و خرید آن‌ها ریسک بالایی دارد.

خرید سهامی که سقوط کرده

یک اصل دیگر در خرید سهام، توجه به سهامی است که با شدت سقوط کرده‌اند. اینگونه از سهام‌ها پس از پروسه سقوط معمولا با رشد شارپی مواجه می‌شوند. بنابراین تنها کافی است که چند سهام در حال سقوط را دنبال کنید؛ زمانی که متوجه شدید قیمت آن‌ها به مثبت نزدیک شده‌است، ضمن رعایت نکات دیگر اقدام به خرید کنید. البته این نوع خرید نیز ریسک‌های خاص خودش را دارد؛ اما در صورتی که تحلیل درستی داشته باشید، ارزش ریسک را خواهدداشت.  

مدیریت مالی شخصی

شما با استفاده از اپلیکیشن فانوس می‌توانید قیمت لحظه‌ای ارزش سهامی که خریداری کرده‌اید، ببینید. حتی به تازگی سرویس جدیدی تحت عنوان “تحلیل کدال بورس” به اپلیکیشن فانوس اضافه شده است. در این بخش صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی و مهم‌ترین و با ارزش‌ترین اطلاعات مهم شرکت‌های بورسی قرارداده شده است که با استفاده از این اطلاعات می‌توانید با اطمینان بیشتری سهام بخرید.

علاوه بر این، در اپلیکیشن فانوس کاربران هر ماه گزارش‌های جالب و دقیقی از میزان سود و زیان و سرمایه‌گذاری شما در مقایسه با بقیه کاربران ارائه می‌دهد. ضمن اینکه کاربران قادر هستند تمامی امور مالی خود همچون سررسید قبوض، اقساط و مواردی از این قبیل را به این نرم‌افزار بدهند و اطمینان داشته‌باشند که در مواقع لازم به آن‌ها یادآوری خواهدشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.