پدر سرمایه گذاری ارزشی، بنجامین گراهام

بنجامین گراهام اقتصاددان اهل آمریکا ( 1984 – 1976 ) که یکی از به‌نام ترین فعالان بورس در دهه 60 میلادی می‌باشد. او زاده لندن، انگلیس است. هنگامی که بنجامین هنوز کوچک بود، خانواده اش به آمریکا نقل مکان کردند. گراهام در سال 1914 ، زمانی که تنها 20 سال داشت در رشته فلسفه و ریاضیات از دانشگاه کلمبیا فارغ التحصیل شد. بنجامین در همان ابتدای فارغ التحصیلی برای تدریس در دانشگاه کلمبیا دعوت شد اما با توجه به فوت پدر و شرایط مالی نابسامانی که داشتند از این درخواست امتناع کرد؛ چرا که برای حمایت از خانواده به درآمد بیشتری نیاز داشت.

در اوایل جوانی، علاقه زیادی به بورس و مباحث بورسی داشت. او در سن 25 سالگی سالیانه حدود 500.000 دلار کسب درآمد داشت که پس از سقوط بورس اوراق بهادار تقریبا تمامی سرمایه خود را از دست داد و به او درس‌های ارزشمندی درباره جهان سرمایه‌گذاری آموخت. پس از ورشکستگی بنجامین، همراه با فردی به نام دیوید کتابی به نام امنیت تجزیه و تحلیل که در آغاز رکود بزرگ منتشر کردند که محتوای این کتاب بیانگر خرید سهام کم ارزش با پتانسیل رشد در طول زمان است.

بخشی از مطالب این کتاب شامل موارد زیر است:

با استفاده از فاکتورهای یک شرکت مانند دارایی‌های آن، سود و سودهای پرداختی، ارزش ذاتی سهام را می‌توان با ارزش بازار آن مقایسه کرد. اگر ارزش ذاتی بیش از قیمت فعلی باشد، سرمایه‌گذار باید تا زمانی که یک وارونگی متوسط رخ دهد خرید انجام دهد و سهم را نگهداری کند.

او دارای دو کتاب برتر است: تحصیل اوراق بهادار و سرمایه‌گذار هوشمند (که به عنوان کتابی ارزشمند جهت سرمایه‌گذاری شناخته شده است)

وی به عنوان یک معلم برتر امور مالی و سرمایه‌گذاری همیشه مورد ستایش قرار گرفته است و لقب “پدر سرمایه‌گذاری ارزشی” را از آن خود کرده است. گراهام موفق به کسب درآمد بالا در بورس شد و پس از گذر چندین دهه اصول وی به عنوان سرمایه‌گذاری ایمن و همچنان موفقیت‌آمیز برای سرمایه‌گذاری کنونی است.

با توجه به مطالب ارائه شده توسط بنجامین گراهام می توان این برداشت کرد که با توجه به عدم توانایی به پیش‌بینی آینده و نوسانات بازار سهام سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید سهام در شرکت‌هایی با بازده سود بالا و نسبت بدهی به کم، به حاشیه ایمنی دست یابند.

گراهام بنجامین در سال 1923 کلاس‌های سرمایه‌گذاری را در دانشگاه کلمبیا برگزار کرد. با گذر زمان با “دیوید دود ” و با همکاری او مطالب آموزش داده شده را جمع آوری و در اولین کتاب به نام ” تجزیه و تحلیل ” در سال 1934 منتشر کرد.

گراهام علاوه بر تدریس در دانشگاه کلمبیا، در موسسه مالی نیویورک و دانشکده تحصیلات تکمیلی ucla نیز تدریس می‌کرد.

بنجامین در طول عمر خود در کنار جمع‌آوری تجربیات خود، شاگردان بسیاری را پذیرفت که اکثریت آنها سرمایه‌گذاران موفقی شدند.

از میان آنها می‌توان به یکی از نوابغ تمامی دوران‌ها، شاگرد موفق بنجامین به “وارن بافت” اشاره کرد که اکنون دومین فرد ثروتمند جهان است. طبق گفته‌های وارن بافت، کتاب ” سرمایه‌گذار هوشمند ” بهترین کتاب توصیه‌های عملی به سرمایه‌گذاران است. بافت همیشه در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره می‌کند که با پیروی از روش‌های گراهام هیچ کس پول خود را از دست نخواهد داد.

اگر بخواهیم معروف‌ترین کتاب بنجامین “سرمایه‌گذار هوشمند” را در پاراگرافی کوتاه بیان کنیم، بدین صورت است:
سرمایه‌گذار هوشمند کسی است که به آدمای خوش‌بین می‌فروشد و از آدمای بدبین خریداری می‌کند .

اما جای سوال دارد که بنجامین گراهام دارای چه سیستمی بوده که از دیدگاه اکثریت بسیار خاص و قابل قبول است؟
خلاصه‌ی سیستمی که وی برای رسیدن به سودهای کلان برنامه‌ریزی کرده بدین صورت است: کل ارزیابی شرکت‌ها را با هدف یافتن سرمایه‌هایی با ریسک کم یا  بدون ریسک که در طولانی مدت می‌توان به آن دست یافت، در نظر گرفت.

گراهام یک تجارت را با توجه به 6 عامل تجزیه و تحلیل می‌کرد :
1 – سودآوری
2- ثبات
3 – رشد درآمد
4 – جایگاه مالی
5 – سود سهام
6 – تاریخچه قیمت

بنجامین در سال 1976 در سن 82 سالگی درگذشت، اگرچه از زمان مرگ او چندین دهه گذشته اما کار وی همچنان ادامه دارد و هنوز در قرن بیست و یکم مورد استفاده قرار می‌گیرد .

 

اگر هنوز اپلیکیشن خودتان را آپدیت نکرده اید از دو لینک  زیر نسخه های جدید را از گوگل پلی و بازار دریافت کنید و از دو امکان جذاب و جدیدمون استفاده کنید 🙂

دانلود از کافه بازار دانلود از گوگل پلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.