چطور در بورس سرمایه گذاری کنیم ؟

ممکن است شما سرمایه مازادی در اختیار داشته‌باشید که در حساب‌های بانکی قرار دارد و بخواهید با آن یک سرمایه گذاری بلندمدت انجام دهید. در این‌صورت سرمایه گذاری در بورس یک ایده مناسب است. با اینکه جهت شروع کار در این بازار به منابع مالی گزاف نیازی نیست؛

شما با 500 هزار تومان هم می توانید در بورس سرمایه گذاری کنید؛ اما از به‌کارگیری پولی که به آن احتیاج دارید و نقش مهمی در زندگی کنونی شما دارد؛ پرهیز کنید.

بورس بازاری است که در آن اوراق بهادار معامله می‌شوند. اوراق بهادار انواع مختلفی دارند که افراد آن­ها را خریداری می‌کنند. در واقع در ازای پرداخت مبالغی و دریافت سهام، در سود و زیان یک شرکت سهیم خواهندشد.

اگر به این نوع از کسب سود علاقه‌مند هستید ولی اطلاعات چندانی در رابطه با آن ندارید؛ مطالب این مقاله برای شما بسیار مفید خواهدبود.

مفاهیم بورس

جهت شروع کار در این بازار، باید با برخی مفاهیم مورد استفاده در آن آشنا شوید. به همین جهت در اینجا ما برخی از مهم­ترین مفاهیم را برای شما توضیح می­دهیم.

کد بورسی

با استفاده از این کد شما در این بازار سرمایه گذار شناخته خواهیدشد. تخصیص کد برای هر شخص تنها یکبار انجام می‌شود. این کد ترکیبی از اعداد و حروف است.

کارگزاری

کارگزاری نقش واسط را برای خریدار و فروشنده ایفا می‌کند. هنگامی که اطلاعات هر سهم و مشخصات خرید و فروش به هسته معاملات ارسال شد‌ و معامله‌ای صورت گرفت؛ کارگزاری کارمزد خود را دریافت می‌کند. کد بورسی نیز توسط کارگزاری صادر می‌شود.

سامانه سجام

سجام مخفف سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است که شرکت سپرده‌گذاری اوراق بهادار آن را جهت خدمت‌رسانی بهتر و سریع­تر به افراد فراهم کرده‌است. مشتریان این بازار اطلاعات خود را تنها یک مرتبه در این سامانه ثبت می‌کنند و از خدمات آن بهره‌مند خواهندشد.

همچنین شما می توانید از طریق سایت فانوس در سجام ثبت نام کنید.

تحلیل بازار بورس

شخصی که در این بازار سرمایه گذاری می‌کند؛ باید توانایی تحلیل آن را داشته‌باشد و تشخیص دهد که اخبار و اطلاعات مهم چه تاثیری بر قیمت سهام‌ها دارد. به طور کلی دو نوع تجزیه و تحلیل در این بازار وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال

در این روش تحلیلی جهت تصمیم‌گیری برای آینده از اتفاقاتی که در گذشته در این بازار رخ داده‌است؛ الگوبرداری می‌شود. در این روش تحلیل اغلب از نمودارهای روند قیمت سهام کمک می­گیرند.

تحلیل بنیادی

در نگرش تحلیلی این بازار، برای هر سهم یک ارزش بنیادی در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که در حال حاضر ارزش سهامی از میزان اصلی آن کم­تر باشد؛ اصطلاحا حباب منفی است و در آینده ارزش آن به میزان واقعی خواهدرسید و رشد می‌کند.

همچنین در شرایطی که سهام ارزشی بالاتر از ارزش واقعی خود داشته‌باشد؛ حباب مثبت دارد و به احتمال زیاد در آینده از ارزش آن کاسته می‌شود.

مراحل شروع سرمایه گذاری در بورس

انجام هر فعالیتی در جهان به یادگیری و کسب مهارت نیاز دارد. جهت آغاز سرمایه گذاری در این بازار پر تب‌وتاب و هیجان‌انگیز، ابتدا لازم است که با اصطلاحات آن آشنایی پیدا کنید و قوانین آن را بیاموزید. خوشبختانه منابع فراوانی جهت یادگیری علوم و فنون سرمایه گذاری سودآور در این بازار وجود دارد. پس از یادگیری درست و اصولی اصطلاحات و مهارت‌های لازم، مراحل زیر را جهت ثبت نام در این بازار انجام دهید.

دریافت کد

در قسمت توضیحات گفته شد که این کد موجب شناسایی شما در این بازار می‌شود. این کد که با نام کد بورسی یا کد سهامداری نیز معروف است؛ جهت انجام معامله یا خرید و فروش سهم کاربرد دارد.

دریافت این کد توسط شرکت‌های کارگزاری انجام می‌شود اما سرمایه‌گذار نیز در صورت کسب اطلاعات کافی، قادر است به صورت غیر حضوری جهت دریافت این کد اقدام کند.

معمولا پس از ثبت جهت دریافت این کد، 3 الی 4 روز بعد کد، به شماره موبایل یا نشانی ایمیل درخواست‌کننده ارسال می‌شود.

مراجعه به کارگزاری

خرید و فروش سهام در این بازار تنها با کمک شرکت‌های کارگزاری امکان‌پذیر است. البته راه‌های مختلفی جهت انجام این کار وجود دارد.

  • سفارش تلفنی یا اینترنتی به شرکت کارگزاری جهت خرید یا فروش سهام.
  • سفارش خرید یا فروش سهم به شکل حضوری.
  • معامله مستقیم و بدون واسطه سرمایه‌گذار از طریق سامانه معاملات آنلاین.

خوشبختانه در حال حاضر جهت خرید و فروش سهم نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها نیست؛ ضمن اینکه امکان مشاهده معاملات سهام به شکل آنلاین از طریق سایت tsetmc.com وجود دارد.

تحلیل بازار و انجام معاملات

مهم‌ترین هدف در این بازار حفظ سرمایه و کسب سود است. بنابراین باید به تحلیل بازار مسلط باشید یا از کارگزاران آن کمک بگیرید. زمانی‌که آموختید که چه زمانی باید به خرید و فروش سهام بپردازید؛ زمان مناسبی است که انجام معاملات را شروع کنید. بهتر است که کار خود را با مبالغ کم شروع کنید؛ در این حالت درست است که سود قابل ملاحظه‌ای کسب نمی‌کنید؛ اما در صورت ضرر احتمالی، سرمایه چندانی را از دست نخواهیدداد.

استفاده از اپلیکشن‌های مدیریت مالی

خوشبختانه امروزه جهت انجام تمامی امور روزمره یک نرم‌افزار موبایل یا اپلیکیشن طراحی شده‌است که با کمک ‌آن‌ها امورات با سهولت بیشتری انجام می‌شود. فانوس یکی نرم‌افزارهای مدیریت منابع مالی است که با کمک آن گزینه‌های مختلفی جهت سرمایه گذاری به کاربران پیشنهاد می‌شود.

همچنین در اپلیکیشن فانوس می‌توانید تحلیل‌های مهم بورسی رو ببینید و طبق تحلیل‌های صورت گرفته، سهام مورد نیاز خودتان رو خریداری کنید.

امور دیگری همچون ثبت گزارش‌های مالی، یادآوری سررسید چک‌ها و اقساط را نیز این اپلیکیشن برعهده دارد.

نتیجه گیری

معامله در بازار بورس یک راه سرمایه‌ گذاری جهت به‌کاراندازی سرمایه‌های راکد و مازاد افراد است. معامله در این بازار ممکن است که بسیار سودآور باشد؛ به شرطی که سرمایه‌گذار آموزش‌های لازم را بگذراند. هنگام شروع کار در این بازار، به کد بورسی نیاز دارید و باید از یک شرکت کارگزاری مناسب کمک بگیرید که به عنوان واسطه‌ای بین شما و فروشندگان سهام عمل کند.

پس از دریافت این کد، به یکی از دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی، وضعیت بازار را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و با یک سرمایه اندک معامله در این بازار را شروع کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.